• yaklaşık 6.5 senedir kullandığım telefonum dün akşam saatleri itibarıyla yaşamını sonlandırma kararı aldığı için ben de bugün apar topar telefon araştırma derdine düştüm. telefon teknolojisi ve piyasasından ne denli uzak kaldığımı varın siz düşünün. interneti açtığımdaysa karşıma apple ve samsung dışında pek bir seçenek çıkmıyor işin özeti. önceki senelerde kullanmış olduğum huawei, htc ve sony gibi devler bir bir teknoloji dünyasına veda ettiği için ortada huyunu suyunu bildiğim hiçbir marka kalmamış oldu böylelikle. samsung benim bilinçaltımda "kullanımda olan telefon bozulunca idareten satın alınan ucuz yollu ve dandik marka" olarak kalmış. apple'a ise kısıtlayıcılığı ve aşina olmadığım bir sürü özelliği olduğu için mesafeliyim. ilk göz atışta samsung s24 ultra modeli dikkatimi çekti. zaten benim için hayati olan ve "5 fazla olsun, istediğim gibi olsun" mantalitesiyle yaklaştığım iki konu var: kamera ve ses. bir fotoğraf sevdalısı olarak telefonumu muhtemelen profesyonel makinemden daha çok kullanıyorum. bunca süredir elimin altında huawei p20 pro vardı ve günümüz şartlarında bile çok memnundum çektiği fotoğraflardan. dolayısıyla gidip oppo, zippo falan almam ihtimal dahilinde bile değil. kesinlikle kusursuz bir kamera beklentim var. ikinci olarak da mümkün olan en yüksek seviyede müzik dinlemeye bayılırım. telefondan bir şey açınca bilgisayarı bile bastıracak bir desibele sahip olması beni mutlu eder. içinde bulunduğumuz zamanın amiral gemisi s24 ultra olduğu için bir yükselmedim değil buna. ama hakkında çok fazla olumsuz yorum olduğu ve üzerine ben de zaten samsung'a karşı mesafeli davrandığım için karar veremiyorum. benim beklentilerime benzer kaygılarla bu telefonu alıp kullanmış olanlar yeşillendirebilirse çok sevinirim.
  • bugün avcılar'daki samgung yetkili servisine gittim. çalışan kadınların sesi, anlatımı mekanikleşmiş. sanki telefondaki müşteri hizmetleriyle konuşuyorum gibi hissettim. mimikler, tümce kuruluşları makinalaştıklarını düşündürttü bana. bu iyi mi kötü mü bilemedim. bir an sanal varlıklar olduklarını düşündüm sonra maaşları iyidir diye düşündüm.
  • kulakligimi bul uygulaması bir boka yaramiyor bir aydir aradigim kulaklik yatağın altindan çıkıyor ama 1 metre ilerisindeki cihazı bulamıyor.
  • beyaz eşya arıza kaydı için gelip giden (gerçek anlamda; yani cihaza dokunmayıp, sadece problemi sorup, 'parça değişmeli' deyip giden), buna mukabil 500-tl ücret isteyen, itiraz edince de "sen 300-tl ver o zaman abi" diyen yetkili servislere sahip marka.

iki durumu, yani (1) kendilerinin zaten halihazırdaki ön prosedürleri olan "görüntülü görüşme" ile iletebilecekleri aşikar olan (panel açma vb. müdahalede bulunmamalarından bunu anlıyorum) "parça değişimi" bilgisini "ücretli ziyaret" ile vermelerini (madem öyle, müşteriyi görüntülü görüşmeyle niye uğraştırırsın) ve (2) ziyaret ücretinin de "pazarlığa" konu olmasını genel merkeze şikayet kaydı açarak bildirdim. merkezden ertesi gün aldığım "size iyilik olsun diye fiyatı düşürmüşler" minvalindeki cevap ilgi uyandırıcıydı :) anladığım kadarıyla bizi çok sevmişler ve indirim yapmışlar.

bu servis deneyimi (ve genel merkez yaklaşımı) ileriki beyaz eşya alışverişlerimde kendilerini filtrelememe vesile olacaktır. güle güle samsung kardeşim.
  • destek bilişim isimli firma ile çalışmayı hâlâ nasıl devam ettirdiklerini anlayamadığım firma. garanti sürem bitti ve telefonum hâlâ bozuk. adamlar bu zamana kadar hiçbir telefonumu düzeltemediler. her seferinde aynı şey oluyor. yaptık diyor veriyorlar ve sorun devam ediyor. bu kadar insan her yere şikayet etmiş. hiç mi sorgulama gereği ya da kontrol etme gereği duymuyorsunuz? bu kadar mı önemsiz müşteriler sizin için? ille rezalet başlığı mı açalım?

yaşadığım rezillikler: (bkz: #162921571).
  • sitesinden eğitim indirim programını aktifleştirince tabletlerin fiyatları artıyor. görsel eğitim indirimi ile tablet alacak olanlar dikkat etsinler.
  • vakti zamanında ilk akıllı telefonumu bu markadan edindim ve hayatım değişti. bir bakıma hayatımı henüz 1 kere değiştirebilmiş koreli firma. *
  • amazon.com.tr den satıcının amazon.com.tr olduğu bir kondisyon ile samsung evo plus microsd kart aldım 256 gb.

ürün bir yılı dolmadan bozuldu daha geçen gün. samsunga garantiye yolladım. hiçbir işlem yapmadan geri gönderdiler tarafıma. samsung'un iddiasına göre ürün yurtiçi kaydı yapılmadığı için servis hizmeti veremedik dediler.

amazon ise samsung ile görüşüp doa belgesi diye bir belge talep etmemi istedi. resmen bir kazıklanma ve dolandırılma durumu yaşıyorum. sorun amazonda mı samsung da mı onu da anlayamadım ama problemimi çözemessem buraya rezalet başlığı açacağım.

cumartesi günümü sabah uyandığımdan beri rezil etti iki firma da.
  • tam bir fakir, vizyonsuz ve varos telefonu. ne kadar pahali olursa olsun bir apple etmeyecek. kendinizi kandiramazsiniz. hele o aptal mesaj bildirim sesi. beynimi tirmaliyor. instagram hikayelerindeki fakirlik kokusu... birakin ya.
  • bana göre android tarihinin en iyi telefonu galaxy s2'den sonra daha oval tasarımlara geçerek ve galaxy note 7'nin batarya problemi ile topuğuna sıkan, telefon bölümü beş para etmez güney koreli üretici. onlarca iğrenç telefon modeli ve fahiş fiyatlarıyla sonunun nokia gibi olmasını temenni ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap