• hukuki cevap arayan varsa söyleyelim, evet aldatmadır. çünkü evlilik birliğindeki sadakat yükümlülüğüne aykırıdır.
  • bunu aldatma olarak görmeyenlerin birlikte olduklari insan'in da ayni sekilde kendilerini sanal olarak aldatmasini düsünerek empati yapabilirler. ayrica sanal olarak aldatan eline firsat gectiginde bunu gercek hayat'a da tasir.
  • aldatmanin daniskasıdır. sanal veya da reel hiç bir farkı yok.duygusal yönden seni değiştiren, seni etkileyen bir muhabbet kuruyorsan, bu sanal alemde gerçeklesmis gerçek bir aldatmadir.

aksini iddia edenin psikolojisi, düşünce sistemi bozuktur.
  • sorunsal mı? bu tartışılabilir bir konu değil.

amaç belli, niyet belli, tabii ki aldatmadır. sorun falan yok aslında, konu tartışmaya kapalı.
  • lafı uzatmaya dallandırıp budaklandırmaya gerek yok.

cevabı evet olan sorudur, sorunsaldır.

edit: hay sorunsalınızı, evet.
  • ya ne olacağıdı. ne kadar ampirik sorular bunlar ya. birileri niyeti bozmuş işte yani. " yok koçum/kızım olurmu hiç. raad ol sen" diye teselli bulmak isteyen boynuzlarıyla hayrete düşüren dünyanın en iri kızıl geyiği olmuş haberi yok.
  • "rüyalanmak gusül gerektirir mi"den yola çıkarsak cevabı buluruz. ateistler yine muafsınız.

(bkz: kamyonu devirmek)
  • herkesin ahlak anlayışı bir değil. kimisi onu sevmiyorum, ruhen değil bedenen birlikte olduk sadece diyor ve fiziki yapılan birliktelikleri aldatma olarak görmüyor. sadece ruhen duyguların karıştığı birlikteliği aldatma olarak görüyor. bazıları da ruhen, duygusal olarak yapılan aldatmaları önemsemiyor. bir anlık heves, boşluğuna gelmiş gibi şeylerle geçiştirip bedenen aldatmaları önemsiyor.

bir zamanlar bbg yarışması vardı, bunun ilk bölümünde bir çocuk benim ahlak anlayışım sizlerden farklı diye bir söylemde bulunmuştu. yarışmaya girerken kız arkadaşından ayrılmış. biliyorum yapacak, başkalarıyla olacak ama ben çıktığımda onu geri kazanacağım gibi bir şey söylemişti.

bana göre ise eğer biriyle birlikteysen diğer kişiler gözünde anlamsızlaşmalı. başka bir kadına şuh veya iç çekerek bakmak bile birlikte olunan kişiyi aldatmak gibidir. mesela buna benzer bir söz yazmıştım bir sözlükte. tabii doğru ya da değil bir kadın yazar mesaj atmıştı. biz sevgilimle öyle düşünmüyoruz demişti. sevgilim başka bir kadınla birlikte olsa ve ben bunu görmesem ve bilmesem bu aldatma olmaz değişti. ama o biliyor dediğimde de, olsun ama ben bilmiyorum diye söylemişti.

dünyada milyarlarca insan var ve her insan başka bir dünya.
  • her ahlak sorusunda olduğu gibi, bunda da mütekabiliyet en önemli vicdani pusula olarak öne çıkmaktadır.
    başka bir deyişle, eylemi gerçekleştiren değil de, eylemden etkilenen olsaydınız üzülür müydünüz?
    eğer karşılıklı bir çok eşlilik kabulü yoksa, partnerinizin / sevgilinizin / eşinizin bir çevrimiçi sohbet platformundan başka birisiyle yoğun bir flört halinde olduğunu bilseydiniz muhtemelen üzülürdünüz.
    o zaman aldatmadır.
  • ruhunuz, aklınız ve niyetiniz başka evlerde gezintiye çıkıyorsa bedeniniz kaldığı yerde hükmünü kaybeder. eşinizin yasal bedeniyle her medeni buluşmanızda oradaki yarım hal uzun sürmez. bunun sürdürülebilir yolunu bulduysanız, bir süre sonra bedeni de işin içine sokarsınız. çünkü sanal olarak ya sıkılırsınız ya da artık yetersiz gelebilir size. eş duruma uyanmasa da işin içine başka tatlar girer ve bu, istisnalar hariç aldatan insanı her daim rahatsız eder.

niyet, içeriye bir bakıp çıkmak da olsa görüntü olarak da mahreminiz paylaşılmış oluyor. mimikler ve duyguların aktarılmasıyla da böyle bir vaziyette sadakatten söz edilemez.
hesabın var mı? giriş yap