şükela:  tümü | bugün soru sor
  • memleketimin şantiye karelerini içeren yazı dizisidir.

tarih: dün

taşeron: abi bu projede tüm bağlantılar cıvatalı, bunları kaynaklıya çevirelim olmaz mı?

ben: olmaz. hesabı yapılmış onaylanmış projeler. hem napıcaksınız kaynağı? hem pahalı, hem de daha meşakatli

taşeron: abi olur mu ya. bizim için daha kolay saha kaynağı yapmak

*nasıl olur diye düşünür*

sonradan öğrendim ki, ne kaynak ağzı açıyorlarmış, ne tam penetrasyon sağlanıyormuş. kaynak kalınlığı ya da hatalar da kontrol edilmiyormuş. tamir de yapılmıyormuş. izmirde adet buymuş. (diğer şehirlerden de şüphem var)
  • elf gözlerim neler görüyor öyle .
    ihale sitesine bugün yüklenmiş.
    38 kilometre yola,stabilize malzeme hazırlanması,yüklenmesi,taşınması,serilmesi ve sıkıştırılması işi.

daha önce 44 kilometre stabilize yol şantiyesinde bulunmuştum.en zevkli iş yol işidir.basit,hızlı ve en kârlı iştir.

ulaştırma ve hidrolik ihalelerindeki kâr yedi sülalenize yeter.

şehrin babaları muhtemelen yol ihalesine kitlenecek.
    sadece iş bitirmesi ve yol makinaları olan kodamanlar ihaleye girecek.

gelsin yarmalar gitsin dolgular.
    dağı bile delip malzeme çeker bu puştlar.

madem kâr dedik para dedik ben de tahminimi yazıvereyim.
    6 ayda net 2-3 milyon kalacak ihaleyi alan kişiye.

bu entariyi kendim için yazıyorum.
    eğer işi alan firma tanıdıksa mutlaka şantiyelerine çay içmeye git.

yol candır gerisi heyecandır.

yol şantiyesinde mühendislik yaptığım sürece aldığım zevki hiçbir şeyden alamamıştım.
    gözünüzle gördüğünüz her şeyi müteahhitler paraya çeviriyor.
  • -sabah su ve kanalizasyon idaresine gittim.müdürle görüşmek istiyorum dedim.
    özel kalem buyrun oturun dedi.
    girdim odaya gayet nizami ve şekil bir dayı ile tanıştım.
    geç otur dedi.kendimi tanıttım.seni ve aileni çok iyi tanıyorum dedi.
    kafamda deli sorular.nerden tanıyor acaba dedim.
    bana ,sen daha küçükken ben yan binanızda oturuyordum dedi.babanla 2 gün önce karşılaştım ve baya makara sohbet yaptık dedi.
    adam bildiğin eski komşumuz çıktı lan!
    tabi kafam sadece piçliğe çalışıyor.
    hemen beynimdeki tüm sinyaller devreye girdi.

buyur sorun ne dedi ?

abi,alt birimlerinizden olan şu departman revize ettiğimiz temiz su hattı projemizi onaylamıyor.sürekli sorun çıkarıyor.

hallederiz o iş kolay dedi.

artık yavaş yavaş toparlanıp kalkmam gerektiğini anlayınca yine söze girdim.tilkilik düştü gene aklıma.beyin devrelerim alarm modunda.

gülerek;
    abi,doğrudan teminden tutun trilyonluk ihalelerinize talibim dedim :)

adam bir kahkaha attı ki anlatamam.
    kendine iyi bak kardeşim,baban x abiye selam söyle dedi.

-telefonum çaldı.iki tane değerli büyük abilerimizin ofisine gittim.2 ortaklar.yaşları +40.ikiside inşaat mühendisi.
    bu arada adamların ofisinde çok güzel bir kadın mimar var lan :)
    allah sahibine bağışlasın.
    neyse asıl konumuza dönelim.
    bu abiler bir firmadan iş almış.
    firma devlet ihalesini alıp alt yüklenici olarak bu adamlara veriyor.
    kaba inşaatı tamamlanmış,hatta betonarme işleri dahi bitmiş.
    bu esnada nasıl bir olay gerçekleşiyor bilemem ama ; ana firma diyor ki işi verdiğimiz alt yüklenici firmanın(ofisine gittiğim adamlar) ortaklarından hüseyin bey bir daha bu şantiyeye gelirse bu şantiyeyi kapatırız.
    ilk defa böyle bir olaya denk geldim.
    nasıl yardımcı olabilirim abi dedim.
    sabah 1 saat akşam 1 saat olmak üzere 4 ay buranın şantiye şefliğini sen yapacaksın dedi.
    kıvırma şansım yok.
    eyvallah abi dedim.el mahkum kabul ettim.
    şansa bakın şantiye, ofisin 3 arka sokağında.
    neyse gider geliriz.
    en azından ofisteki kardeşlerimizin maaşı çıkar.
    2x4 =8 bin alırım ben onlardan :)

-hava sıcak yine telefonum çaldı.
    istinad duvarı var.çizebilir misiniz dedi ?
    gönderin amk dedim.
    ofisteki ortağım çizerim dedi.
    600 lira al dedim :) o işin hakkı o kadar.

-çok sorunlu bir okul şantiyesi var.
    maddi beklentim olmasa oraya hayatta gitmem.resmi olarak oranın mühendisi bile değilim.en son operatörü taşla öldürmeye teşebbüs ettim.
    neyse oranın mühendisi aradı bugün.
    sesi kötü,bunalıma girmiş.
    yoruldum artık dedi.tükendim lan dedi.
    bir kişi tüm işlere yetişebilir mi dedi.
    sabırlı ol 2 ay sonra iş bitiyor dedim.
    üzüldüm haline amk.

-20 yıllık dostumun babası kalp krizi geçirdi.
    2 kez kalbi durdu adamın.ama hayata tutundu.adamın inşaat firması var.iş bitirmesi kuvvetli bir müteahhit.
    2 gecedir hastane bahçesinde oturuyoruz.
    gelenin gidenin haddi hesabı yok.
    100 kilometre uzakta şantiyelerini var.ama ne işi olduğunu bilmiyorum.
    şantiyeyi boş bırakmayın birileri gitsin dedim.
    hastanede beklemenin anlamı yok.
    hakediş günleri yaklaşıyormuş.
    dosyamızı sen hazırla dedi.
    bu tıpkı bir cerrahın en yakınlarını ameliyat edememesi gibi bir şey.
    en yakınımın hesabını kitabını yanlış yapmaktan korkuyorum.
    tamam dedim kendisine.
    kendisine çaktırmadan,
    aldım elime telefonu benden çok çok daha iyi bir mühendis olan ortağımı aradım.bilgileri gönderiyorum hakediş hazırla dedim.
    sonuçta tanımıyor ve bilmiyor kim için hazırladığını.1 saatte halletti işi.

bugünlük bu kadar yeter.
  • okumayın, bugun önemli bir bok yok.
  • ben de dahil, çok bilmiş ve ukala mühendis yazarlarımıza ithafen kaleme aldığım bir başka yazı.
    sorun,sözlükte ki mühendislerin %80 i zengin ve zeki insanlardır.

en çok iki şeyi merak ettiğinizi çok iyi biliyorum.
    ihaleye fesat karıştırmak nedir ?
    ihaleye fesat karıştırmak,aslında sayılarla oynamak demektir.
    ihaleye fesat karıştırmak,ihaleye girmeden önce rakip firmalarla anlaşmak demektir.
    sınır değer üzerinden verilen ihalelerde sınır değerle oynanabilir mi ?
    evet kardeşim yeteri kadar kurnazsan sınır değerle bile oynayabilirsin.
    hatta ihaleyi kendi istediğin teklif fiyatına dahi çekebilirsin.

neyse uzun uzun yazmayacağım.ihaleye fesat karıştırmanın 3-7 yıl ,para cezasına dönüştürülmeksizin hapis cezası var.
    oturup klavyeden delikanlılık yapacağınıza çıkın piyasaya öğrenin develer.

gelelim 2.soruya….
    ihale dosyası nasıl hazırlanır ?
    doğaçlama yazacağım.bilimsel bir makale beklemeyin amk.imla kuralı diye mesajı atanı yatırır sikerim.

efendim meşhur ;
    ekap.kik.gov.tr buraya girilir
    yapım seçeneği seçilir ve gerekli filtrelemeler yapılır.
    neyse ağalar,istediğiniz ve gözünüze kestirdiğiniz ihale dosyası bilgisayara indirilir.
    acele etmeyin,ihalenin askıda kalma süresi muhtemelen 1 aydır.
    taşşaklarınızı yayarak dosyanızı hazırlayın.

bakın bir kez yazacağım ileride hataya düşerseniz oturup ağlamayın.
    en kötü patron sizi siker acımaz.
    ilk yapacağınız şey !! ihaleye açılan şeyin yer tespitini yapmak.
    oturup haritadan bilmem nerden adrese bakın.
    eğer bunu es geçip ihaleyi alırsanız ve şantiyeniz dağ başında ise yarrağı yediniz,patron sizi siker en kötü kendi işiniz ise bile ekstra gider kalemi eklediğiniz için kazanacağınız kar buhar olur.
    dağın başına betonu ve diğer malzemeleri ölmüş ebenize taşıttırırlar:)

iki tane ihale kanunumuz var .
    4734 sayılı kamu ihale kanunu bir de devlet ihale kanunu olan 2886 sayılı kanun var .
    biz genel olarak 4734 sayılı ihaleye çıkacağız.
    dosyanın içinde genel olarak projeler klasörü ve ihale klasörü olur.
    ihale klasöründe idari şartname , sözleşme tasarısı ve standart formlar dosyası bulunur.

standart formlar dosyasında ihale kurumuna verilecek belgelerin örneği vardır.

gelelim idari şartname nedir ,niçin önemlidir ?
    idari şartnamede ihalenin türü, yapılacağı yer, işin adı, verileri mecvuttur.
    ihaleye katılmaya ilişkin hususlar yer alır. teklif verecek kişi gerçek kişi ise dosyasının içinde noter tasdikli imza beyannamesi, diploma, vergi levhası ihale kurumuna verilir.
    ihaleye girecek kişi tüzel kişi ise:ticaret sicil gazetesi,ortaklık ise bunu gösteren belge,imza sirküleri bulunur.
    idare şartnamenin 7.5.1 maddesinde iş bitirme yüzdesi verilir.

iş bitirme yüzdesi ne anlama gelir ?
    (bunu iyi öğrenin)
    iş bitirme yüzdesi verilecek teklifin ne kadarlık kısmı kadar iş bitirme istediğini belirtir.
    örneğin,%70 iş bitirmeli bir ihale olsun ve vereceğimiz teklif (bu yaklaşık maliyet değil dikkat ) 500.000,00 tl olsun.
    %70x500.000 =350.000 tl lik iş bitirme şartı gerekiyor.

madde 24 te teklifin geçerlilik süresi yer alır.yani verilecek teklif bu maddede verilen süreden daha kısa olamaz.
    madde 26 da geçici teminat bedeli belirtilir.
    geçici teminat bedeli teklif bedelinin yüzde %3 den az olamaz.
    madde 26.3 te geçici teminat olarak sunulan mektubun geçerlilik tarihi belirtilir.ihaleye girilirken bu tarihten önceye kesinlikle teminat mektubu alınmamalıdır.ülkemizdeki birçok gerizekalı müteahhit bu mektup yüzünden ihaleden dakikalar içinde eleniyor.

geçici teminat nedir: vereceğimiz teklif (kesinlikle yaklaşık maliyet değildir.çoğu kez karıştırılıyor dikkat) 500 bin olsun.
    teminat bedeli 500.000x%3 =15.000 tl dir
    geçici teminat ihaleye girmek için gerekiyor.

madde 40: kesin teminat :ihale bedelinin %6 sı kadar teminat mektubu alınır.
    ancak ihalenin sınır değerinin altında teklif veren biri üzerine kalması durumunda kesin teminat yaklaşık maliyetin %9 oranında alınır.
    bu şartnamenin en altında ihalede uygulanacak sınır değer katsayısı n belirtilir.
    bir de özel istekler yazılabilir dikkatli bakmak lazım.araba ,bilgisayar ve personel gibi.2016 model araç,masa üstü bilgisayar,yazıcı,3 yıllık inşaat mühendisi,3 yıılık makine ,elektrik ve elektronik mühendisi istiyorlar.dikkatli okumak lazım.bu istekler devletin kontrol mühendislerine ve müşavirlik firmasına gidiyor.

birkaç olay yazayım da gülün biraz.sonra teknik şartname ve projelerle devam ederiz.
    şimdi ihale eğer sizde kalırsa hemen notere gitmeniz gerekir.tüm firmalar notere koşar.şu kimlik numaralı şu sicil numaralı mimar,inşaat mühendisi şantiye şefimizdir tarzında taahhüt belgesi alırsınız.60,70 lira bişeydir.o belgeyi dosyanıza koymanız gerekir.düşünün daha yolun başında alınır bu belge.neyse adıyamanlı bir müteahhit okul ihalesine giriyor ve işi alıyor.ohh ağam kafasına göre işi yapıyor ve bitiriyor.12 ay sonra devlet diyor ki taahhüt belgen nerde ? adam almayı unuttum diyor.adama rekor bir ceza kesiyorlar.215 bin lira ceza ödedi.al işte şimdi bu adamı sikemisin sabahamı bırakasın.

bir arkadaş anlatıyor.geçen ihaleye gittik diyor.komisyon dosyaları açmayı başladı.tarih 02.03.2018 idi.adamın biri tarih kısmına 03.02.2018 yazmış.elenmesi 1 dakika sürdü.
    mart ayında ihale yapılıyor devlet diyor ki geçici teminat mektubunuz temmuz 2018 e kadar geçerli olacak.bunu idari şartnamede yazar.yurdum müteahhitleri mart ayındaki ihale için bankadan nisan ayına kadar geçerli mektup alırlar.
    vallahi gerizekalı çok.billahi gerizekalı çok.tillahi gerizekalı çok.

sözleşme tasarısı nedir ona bakalım.
    sözleşme tasarısı:kurum ile yüklenici arasında imzalanan belgedir
    madde 9 da.sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren kaç gün içerisinde yer teslimi yapılacağı yazar ve işin süresinin kaç gün olduğu yazar.
    genel olarak ceza durumları, personel durumu, özel istekler tarzında şeyler yazar.

teknik şartname nedir ?
    her iş kalemi için poz numarası,pozun tanımı,pozun tarifi,pozun biriminin yer aldığı dosyadır.
    teknik şartnamenin içerisinde miktar ve pursantaj bulunmaz.
    hiçbir ihale dosyasının içersinde miktar, tutar, pursantaj bulunmaz.
    istinaslar elbette vardır.bağırmayın piçler.
    bazen adam pursantaj cetveli veriyor.tüm işler içersinde kalemlerin yüzdelik dilimini göstermiş.tamamı %100 olan işte ; mekanik %2.4 çevre düzenlemesi %18 mimari %25 tarzında cetvel veriyor.
    hemen dönüp iş yüzdesi en düşük kalemin metrajını ve birim fiyatını belirleyip %100 e göre fiyat çekmeniz lazım.
    kısaca metrajın ve birim fiyatın hatta piyasa fiyatının ele alındığı şartnamedir.
    elbette proje klasöründeki projelerle metraj çıkaracaksınız.

ne kaldı lan yazmadığımız.
    proje klasörü var elbette.
    proje klasöründe neler olur ?
    -mimari proj.
    -statik proj
    -mekanik proj
    -elektrik proj
    -teknik şartname
    -mimari, statik, mekanik ,elektrik projelerinde varsa özel pozların teknik şartnameleri var.dikkat edin özel pozlara sizi kucağa oturturlar.
    -mahal listesi(her proje için)
    dur la nokta detay listeside paylaşıyorlar.çok önemli.nerde ne yapacağınız yazıyor.

ne yazdım,niçin yazdım bilmiyorum.
    benden bu kadar.kusrumuz olduysa affola.

edit : bir tane allah ın kuluda mesaj atıp hani excel veya amp ve autocad safhası nerde dememiş.
    neyse amp programı şart değil excel her zaman iş görür.
    projemizi autocad ile açıyoruz (mimari-statik) başlıyoruz metraj çıkarmaya.
    biliyorsunuz autocad mühendislik piyasasının kerhanesidir.hızlıca metre,m2,m3,minha,çıkıntı,girinti,boşluk hesaplarınızı yapıp excele aktarıyorsunuz.
    pozu belli olan metrajı belli olan birim fiyatı belli olan kalemin en sonunada piyasa fiyatını ekleyip basit excel formülleriyle sonuca varıyorsunuz.
    birim fiyat olarak yaklaşık maliyeti 2 trilyon olan işin piyasa fiyatı ile maliyeti 1,5 trilyon çıkıyor diyelim.
    hah o aradaki 500 bin kırım miktarınız işte.
    kırım konusu hassas ve para odaklı bir mevzudur.
    bir ara ayrıca kaleme alırız.
    yapının türüne ve piyasanın nabzına göre kırım miktarınız değişir.
  • galiba bu hayatta 2 şeye tutkuyla bağlıyım.
    biri borsa diğeri inşaat mühendisliği.

eskiden müteahhit abilerimiz “inşaat bir tutkudur “ dedikleri zaman ne demek istediklerini pek anlamazdım.şimdi daha iyi anlıyorum.

beni gözünüzde büyütmeyin.bakmayın ben de birçok şeyi bilmiyorum.kısaca bi sikim değilim.

geçmişi unutmamak lazım.öğrenciyken malatya su ve kanalizasyon idaresinin iki tane mühendisiyle tanışmıştım.
    ahmet ve mücahit abi.

mücahit abi çok iyi bir adamdı lan.
    bir gün bana dedi ki ; bildiklerini saklama.insanlarla paylaş.emin ol daha çok şey öğreneceksin.
    ve yine dedi ki eğer bir arkadaş ortamında mühendislikle alakalı bir sorunun içinden çıkamıyorsanız ,şöyle bir 5 dakika dışarıya çık.olaya dışardan bak dedi .
    emin ol doğru sonuca ulaşman kolay olacaktır demişti.

mücahit abi şu an ingilterede.
    yakın zamanda x üniversitesine öğretim görevlisi olarak atanacak.

neyse ben asıl kırım konusunu ele alacaktım.gene nerden geçmişe ve anılara geldim bilmiyorum.

bakın sevgili meslektaşlarım ; yazdığım şeylerin hepsi piyasada deli gibi kullanılan,patronların sırrı ve dahi insanların kolay kolay size anlatmayacağı şeyler.
    kitaplarda yazmaz.
    piyasa kurtlarla,çakallarla dolu.

oturun adam gibi okuyup anlamaya çalışın.
    espiri kasmanıza gerek yok,özelden küfür etmenize gerek yok.çok biliyorsanız siz yazın bizler öğrenelim.

bir de özelden delikanlılık yapanlara ayar oluyorum.hayatınızda kaç kez karakola düştünüz ? kaç kez mahkemeye çıktınız ? hiç ters kelepçe ile yere yatırılıp sırtınıza bastılar mı ?
    boşuna erkeklik yapmayın.beni karakoldan,mahkemeden kurtaracak insanlar var.sizi kim kurtaracak onu düşünün.kısaca kendi hayatınızla ilgilenin.

önemli bir uyarı yapıp yolumuza öyle devam edelim.

tüm fiyat cetvellerinde kdv kesinlikle dahil değildir.tüm işlemler tüm hesaplar kdv hariç yapılır.devlet işin sonunda size %18 kdv öder.

unutmayın ağalar büyük işlerde,trilyonluk işlerde patronlar sadece kdv yi kovalar.o ödenen kdv ona kâr olarak kalsa bile yeter.
    10 trilyon iş alınır,iş kusursuz şekilde yapılır.
    gelir-gider dengesi sağlanır.iş devlete teslim edilir.bu esnada fatura ayarlaması yaparlar.
    çılgın bir fatura döngüsü oluşur.
    işte tüm kârı müteahhitin bu olur.

neyse babolar biz hayırlısıyla kırım konusuna gelelim.bir türlü gelemedim amk.

aslında kırım diye bir şey yoktur.kırım dedikleri şey ; bulduğunuz yaklaşık maliyet-piyasa maliyetidir.aradığı farka kırım derler.

peki kırım neden önemlidir ?
    düşük teklifli ihalelerde yaptığınız kırım miktarı sizin ihaleyi alıp almamanızı belirler.

unutmayın !
    düşük teklifli ihaleler kısmettir,sınır değerli ihaleler yetenektir.

düşük teklifli ihalede kısmetiniz konuşur,
    sınır değerli ihalede hesap kabiliyetiniz konuşur.

gelelim yaklaşık maliyete.ve şu birim fiyat mevzusuna.

eğer hafızam beni yanıltmıyorsa ; inşaat mühendisliği kitaplarında ve yönetmeliklerde şöyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

-bir yapım ihalesinde %32 den fazla kırım yapılamaz.üstündeki kırımlar yüklenici firmayı batırır.

ihaleye çıkacak kurumların kendi birim fiyatları olur.çevre ve şehircilik bakanlığı,iller bankası,orman genel müdürlüğü,milli savunma bakanlığı diye uzayıp gider bu liste.
    kısaca birim fiyat yayınlama yetkisi olan 11 kurum vardır.
    pozun tanımı ve tarifi aynı olmasına rağmen birim fiyatlarda değişiklikler olabilir.

devlet kurumlarının yayınladığı tüm birim fiyatlarında iki şey geçerlidir.bunu bilmeniz yeterlidir.

1-tüm birim fiyatlarda %25 müteahhit kârı vardır.
    2-tüm birim fiyatlar kdv hariçtir.

devlet baba diyor ki ; madem ben %25 kâr marjı belirledim.bakalım bu işi kamu yararına kim en düşüğe ya da sınır değere yapacak görelim.

bir örnek verip geçelim.
    aklıma poz numarası gelmedi la :)

poz no : y.16.050/25

poz tanımı : beton santralinde üretilen veya satın alınan ve beton pompasıyla basılan , c25/30 basınç dayanım sıfında , beyaz renkte , normal hazır beton dökülmesi (beton nakli dahil )

birimi : m3

fiyatı : 265,90 lira

şimdi birim fiyat üzerinden işlem yapıp,piyasa fiyatına kadar inelim.

müteahhit kârı %25 demiştik.
    265,90-(265,9x0,25) = 199,425 lira

bu işlemi şu amaçla yaptım.demek ki bu mal 199 lira üst sınır olmak şartıyla 199 liranın altındaymış.başka amacı yok.çok takılmayın müteahhit kârına.

bu iş böyle olmaz,piyasayı koklamak lazım.
    bulunduğum şehirde 9 tane beton firması var.hepsini tek tek arayıp fiyat almam lazım.
    farazi olarak bu işin 180 liraya yapıldığını öğrendim.

işte oturup tek tek tüm kalemler için piyasa araştırması yapmanız gerekiyor.

tabi bazı kalemlerde işi yapacak taşeronlar sorarlar : abi malzemeli mi malzemesiz mi ? diye.
    yine aynı mantıkla işçilik ve malzeme fiyatlarına hakim olmanız lazım.

hah işte tüme vurduğunuz zaman birim fiyat ile piyasa fiyatı arasındaki farka kırım denir.

artık profesyonel müteahhitler yapının türüne göre otomatik kırım yapıyor.
    %20 den başlayıp %40 lara kadar kırım yapıyor.

bazı hayvan oğlu hayvanlar %50 kırımla iş alıyor.artık batmak için mi alıyorlar isim yapmak için mi alıyorlar bilemem.
    gerçi %50 kırımla iş alan adam hırsızlığın tillahını yapmadan o işi bitirip teslim etmez.

yeri gelmişken bir kaç örnek vereyim.
    ihaleyi aldıktan hemen sonra devletin mekanizmaları devreye girer.
    firmanızın soruşturulma süreci ve valinin imza atmasını beklersiniz.

gaziantep valisi %11 den fazla kırım yapan dosyaları imzalamıyor.adam diyor ki adam gibi paranızı alın,kârınızı alın ama işi on numara yapın.tabi inşaat süreci boyunca valilik mekanizması size rekor cezalar kesiyor.

şanlıurfa valisi %25-%35 kırımları imzalıyor.
    denetim mekanizması orta sertlikte.

adıyaman valisi kırıma bakılmasızın imzalıyor.denetim mekanizması vasat.

buna benzer parametreleride es geçmemek lazım.

piyasayı koklayacaksın.piyasının orospusu olacaksın.ekipler,taşeronlar,malzemeciler önünde secde edecek.

sikik hesaplar peşinden koşmayın.kurallar,kitaplar üniversitede akademisyen olmak isteyenler için var.
    piyasada ki insanlarla aynı dili konuşun.

bende şantiyede ustaya ; ustam amaç momenti sıfıra düşürmek.kiriş ve kolon birleşim yerlerinde moment istemiyorum.
    diyebilirim.adam dönüp kardeş manyak mısın ? gerizekalı mısın ? der.

ben de bazen gelen beton mikserine su basıyorum.kıvamı tutmamış betona abartmadan su bas diyorum.vibrasyon ve mastar işini düzgün yaptırıyorum.
    agrega ,donatının arasından geçmiyor amk .
    şimdi biri çıkar hidratasyon,kıvam,dozaj cart curt bişeyler saçmalar.
    gerizekalı kardeşim mikser şoförü yolda gelirken su basmıyormu zannediyorsun :)

ben daha fazla saçmaladan yazımı sonlandırayım.

kalın selametle ağalar.

yenilik var.bakalım kim fark edecek.

edit : yazının içinde bir yenilik var.bu sene inşaat camiasında hayata geçen bir olay.
    gece yarısı edit çekerim ağalar.
    amaç biraz dikkatinizi ölçmek.bilgilerinizi yoklamak .kızmayın lan bana.ben kötü bir adam değilim :)

edit 2 : çevre ve şehircilik bakanlığı 2018 de beyaz beton pozunu kullanmaya başladı.
    tüm müslüman alemine hayırlı uğurlu olsun.
    gri renkte c25/30 betonu piyasada 120 lira zaten.
    kalın selametle ağalar.
  • çok kısa nacizane bir tavsiyede bulunup gideceğim.

sözlükte çok tecrübeli abilerim/ablalarım var.
    isterseniz onlarada özelden sorabilirsiniz.

bu işin yani inşaat mühendisliğinin şakası olmaz.herkes ofiste çalışmak ister.herkes bilgisayar üzerinden harikalar yaratmak ister.
    ama bu işin raconu,kuralı bu değildir.
    sahaya çıkacaksın.kim nasıl nerden “çalıyor” göreceksin.şantiyede tozu yutacaksın.
    küfür,kaos,telaş,kavga göreceksin.
    kaba tabirle bu işin orospusu olacaksın.
    çıraklık yapmadan para kazanamazsın.

statik çizmek,metraj hazırlamak,keşif yapmak,çelik çizmek,iş planı yapmak,autocad,sap2000,idecad,sta4cad,amp,excel,maliyet vs vs bunları bilmek sizi bir ömür başkalarının yanında maaşa mahkum eder.

sahaya ineceksin ağam.onlar 1 kez küfür ediyorsa sen 2 kez küfür edeceksin.

bazı şeyleri açık açık yazmak istemiyorum.
    50 madde yazarım,al bak patronlar buralardan para kazanıyor derim ama etik olmaz.

görün,yaşayın ve tecrübe edin diyorum.

geçen hafta bir inşaat mühendisi arkadaş bir şantiyenin şefliğini yapıyor.
    firma kendi çapında kurumsal ve disiplinli adamlar.aldıkları işe bu pezevengi şef olarak göndermişler.
    bu adam firmanın malzemelerini çalıyor.
    olayı çözen şantiyedeki saha mühendisi.
    benim dönem arkadaşım kendisi.

aradı beni ;

-la kardaş bu pezevenk 2 gündür malzeme almaya gidiyor.şantiyede malzeme var.bu ne alıyor ne satıyor amk dedi.

adamı izle dedim.uzatmadan tongaya düşür ammına koduğumun evladını dedim.40 yaşında adam firmanın malzemesini açıktan satıyor amk.ben utandım amk.

utanıyorum lan.mesleğimden utanıyorum amk.

bu yazınında a.koyayım...sigara çaya devam

edit : ağzım o kadar bozuk ki kendimden de utanıyorum .unutmuşum yazmayı 40 küsür yaşında 3 çocuk babası adam ki inşaat mühendisi bu adam ,malzeme çalıyor .
    ben ne diyeyim şimdi.
    susayım amk.
    çay sigara havada serin benden kralı yok lan.
  • https://i.hizliresim.com/bbddzg.jpg

enerji sistemleri mühendisleri ve elektrik-elektronik mühendisleri için on numero konferans.
    1 kişiyle bile tanışsanız kârdır.
  • iş makinaları ve hafriyat olayından konuşalım.
    zaten kendi kendime konuşuyorum.şeftalilimakarna kimsenin sikinde değil.sadece deliler tek başına konuşur.ben de deliyim.

hafriyat;inşaatın bel kemiği,olmazsa olmazıdır.
    bu işi bilmeyen mühendisi rezil ederler rüsva ederler yavşak ederler.
    inşaatın başlangıcından sonuna kadar iş makinaları her daim emrinizde olmalıdır.

hafriyattan vurulan para tatlıdır.
    topraktan vurmayıp nerden vuracaksın diye sorarlar adama.

hafriyat işi çok kârlıdır.ama bu iş için anaparaya ve ekibe ihtiyacınız vardır.
    sürekli emrinizde ,ekibinizde ve bünyenizde çalışacak maaşlı operatör ve şoförler olmalıdır.
    o adamlar olmadan bir sikim kazanamazsınız.

neyse bu kadar önsöz yeterli.
    derinlere ,daha derinlere inelim.

1-ekskavatör ile jcb arasındaki fark nedir ?

2-iş makinaları ile para nasıl kazanılır ?

3-en ideal iş makinaları kombinasyonu nedir ? (bu soru biraz kişisel oldu,ben kendi tercihimi belirteceğim )

4-şeftalilimakarna neden şantiyede ekskavatörü veya jcb yi gece çalıştıyor ?

bu kadar soru yeterli .

1-şimdi ağalar bu jcb denilen hergele ufak işler için kullanılır.sert zeminde işe yaramaz.
    ve en büyük sıkıntısı kovası ile kamyona yükleme yapmak çok zordur.çünkü kamyona yetişmez çoğu kez.

ekskavatör candır,canandır.aşkların en yücesidir.sert zemini paramparça eder.yükleme işini kusursuz yapar.

çılgın operatörlere selam olsun.

neyse amk,araştırın ve öğrenin.her şeyi bizden beklemeyin.
    kitaplarda yazmayan şeylere geçeyim.

2-en sevdiğim soru.yazmadan önce sigara bile yaktım.

geçen gün araba kullanıyorum ,yanımda da bir mühendis arkadaş var.
    kendisine direkt şu soruyu sordum.

-bir şeyi farkettin mi?

neyi ?

-şehir merkezinde,ilçede,yolda,arsada,insanların yakınında hemen hemen her yerde hareket halinde ya da duran iş makinaları var.demek ki bu kadar insan yanılmış olamaz.

doğru tespit şefim.

bu işte para var dedik.iyi güzelde bu işi kim yapacak.
    ne kadar paran olursa olsun ve ne kadar çevren olursa olsun eğer operatör ekibin çılgın ve sağlam değilse güzel paralar kazanamazsın.

kısaca bu kârlı ve zevkli işte ekmeğimiz,operatör kankilerimin el yeteneklerine ve azıcık zekalarına kalıyor.

sorumuzun cevabını verelim.bu makinalarla nasıl para kazanılır.

a-) sıfırdan başlayan adamlar var.150-200 bin liraya bir tane jcb alınır.tabi alan adam bu işin piri olmuştur.
    sabırla çalışmaya başlar.zaman denilen lanet şey o adama,ekskavatör ve kamyonlar hediye eder.bu şekilde büyüyüp gidersin.
    kilit olan şey bir adet jcb tercihi ile başlamak.

b-) finans anlamında gücün yetiyorsa eğer ; direkt iş makinaları filosu kurabilirsin.

işinize yarayan veya piyasada deli gibi ihtiyaç olan makinalarla yine hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.
    yine tekrar etmekte fayda var ; bu makinalardan anlayan,bakımını yapabilecek ve aynı zamanda kullanabilecek operatör kişilere ihtiyaç vardır.onlar olmadan bir milim bile ilerleyemezsiniz.

hassas makinalar,hassas insanların elinde anlam kazanır.
    iş makinalarını yanlış kullanan operatörler her hafta arızaya neden olur.şanzımanı yakanından tutun motoru aşağı indirenlere kadar.

ekskavatörün moturu 15 bin lira.şanzıman elemanları pahalı.kısaca tüm döngü operatörde bitiyor.

işte piyasadaki kurt adamlar bu döngüye çözüm bulmuşlar.
    el elin eşeğini türkü çağırarak ararmış zihniyetini ortadan kaldırmak için yapılacak en iyi opsiyon ; çılgın ve işin ehli operatörleri iş makinalarına belirli oranda ortak yapmaktır.

bu işinde raconu bu ağalar.
    şahsi fikrim ortaklıktan yana değil.
    biz organizasyonun ve ekibin başında durmayı ve yönlendirmeyi bilen insanlarız.

biraz sayısal verilerden konuşup diğer soruya geçelim.
    ekskavatör,jcb,kamyon dedik.
    peki bunların piyasadaki iş ücretleri ne kadar.
    az ve öz yazayım.

bugün ekskavatör,jcb ve kamyonun 1 aylık kira bedeli 7,5 milyar.
    az para mı ?
    amortisman süresi,bakım-onarım bedeli,operatör maaşı gibi gider parametlerini elbette düşünüyorum.

3-en ideal kombinasyon nedir diye bir şeyler saçmalamışım.
    bu iş makinalarının 2.elleri o kadar pahalı değil.
    150-300 bin bandında gider gelir.

bana göre en ideal kombinasyon şudur.
    1 ekskavatör-1 jcb -2 adet çift dingilli kamyon
    toplamda 4 parça iş makinasının 7,5x4 üzerinden 30 bin lira getirisi var.
    elbette giderleri düşmeniz gerekiyor.

7,5 milyar aylık kiralayan firmalar ve müteahhitler için.ben sana ekskavatörü 1 ay verdim.ister 1 ay yatır ister 1 ay çalıştır.
    ufak bir sapma hesabı var.mesai saat aşımında ve pazar günleri ekstra para yazar çok önemli değil.

hafriyat işi yapıpta batan,iflas eden adam görmedim.
    hepsi bir şekilde parayı kazanıyor.

4- alın size şantiyede yapılabilecek bir piçlik daha.
    vay ben görmedim vay ben duymadım diyenin ağzına kürekle vurun.

bir şantiyede gece vakti imalat yapılıyorsa bilin ki prosedür,yasalar ve kontrol elemanlarından kaçmak içindir.

3.havalimanında bazı firmalar gece imalat yapar.sebebini yazmama gerek yok.
    mühendisi,şefi,formeni,işçisi sabaha kadar uyanıktır.
    emri direkt patron verir.

istisnai durumlar elbette vardır.işi yetiştirmek adına ve ramazan ayında ülkede 1 ay inşaat işleri durma noktasına gelince gece imalatına geçerler.
    ama siz yine de diğer şeyi unutmayın.

gelelim bizim mevzuya.
    şantiyede 2 tane jcb var.
    birini kanalizasyon çukuruna diğerinide yol işine verdim.

bu esnada 10-15 tane okul şantiyesi yan yana.sürekli belediyenin zabıtaları şantiye etrafında geziyor.
    kamyonlara yüklenen taş,kaya,kum gibi şeyleri şehrin çıkışındaki çöplüğe dökmeniz gerekiyor.şantiye yakınlarına dökenleri yakalarsa cezayı kesiyor.

kamyon tarifeleri ateş pahası.
    şantiyeden çöplüğe kadar olan mesafe 25 km.kamyon ücreti 170 lira.
    ama benim istediğim boş alana götürürse 35-40 lira yazıyor.

baktım olacağı yok huzurum kaçıyor.
    jcb operatörüne ve kamyon şoförüne gündüz izinlisiniz dedim.
    akşam gelip çalışır mısınız ?
    olur şefim dediler :)

düşünün biraz ,100 tur dönse bu işte ;
    100x170 = 17 bin
    100x40 = 4 bin
    13 bin lira az paramı lan it !

ben suçsuzum hakim bey.
    kamyonlara kaya yükledim.
    yarın bir gün o kayalar lazım olacak.
    ben aslında iyilik yaptım.
    o kayaları konkasöre at al sana cillop gibi mucur yol yaparsın.

benim zırvalarıma aldırış etmeyin,araştırın öğrenin.

selametle ağalar.
  • bazı şeylerin izahı olmaz.
    sadece lanet edersiniz.

x ilinin belediyesine ait çelik proje işini aldık.
    hatta doğuda ki bir ilimiz.
    hızlıca projeyi ortağım çizdi ve belediyenin inşaat mühendisine mail atıldı.

ben bile kısıtlı çelik bilgimle projeyi görünce (detaylar,pafta vs hepsi özenli ve güzeldi )
    harika olmuş dedim.

neyse ağalar bugün belediyenin inşaat mühendisi ortağımı aramış.

-projede yatay olarak verdiğiniz şey kolon mu ? yatay kolonda mı var projemizde diye sormuş .

ben iptal ağalar.ortağım şok olmuş.soruyorum size ömrünüzde yatay kolon gördünüz mü ?
    bir kolon nasıl yatay olarak projenin altına çizilir bir düşünün.
    yatay olarak verilen şey açıklama ve detay kısmıdır.

mühendis arkadaş bununlada yetinmemiş üstün çelik bilgileriyle aklınca bize fikir vermeye kalkmış.ortağım yine kudurmuş.
    ikinci sorusunu aynen yazıyorum.

-kaynak yerine bulon yapsak daha iyi olmaz mı.kaynak sağlam olmaz bence.

ortağımın verdiği cevap ;

...sayın mühendisim bulon daha rijittir.kaynağın tutmadığı yeri bulon tutmaz.
    siz kaynak yapın ayrıca projede yatay olarak verilen şeyler kolon değil sadece detay ve açıklamadır.

allah’ınızı peygamberinizi seviyorsanız susmayın lan bu adam belediyenin inşaat mühendisi !

şu saatten sonra bu ülkede inşaat mühendisliği okuyanın aklından şüphe ederim.
    gidin lan bu ülkeden vallahi gidin billahi gidin.