• günümüzde memleketimiz dahilinde binlercesiyle karşılaşabileceğimiz tür.
  • akp döneminde yeniden popülerleşen meslek.*
  • ceserat ve zekayi birarada bulundurmaktadirlar ve hakkaten yaptiklari aptallik mi yoksa ceserat mi diye insana sordurur.hatta $oyle bir olayin da varoldugu soylenir(kral'a parmak atmak) ;
    4. murat bir gun soytarısından bi kabahat i$lemesini ardından ozur dilemesi fakat ozrunun kabahatindan daha buyuk olmasini istemistir.saray soytarisi da belli bi sure gectikten sonra pardi$ahı merdivenlerden cikarken yakalar ve arkasindan sessizce yakla$arak pandik atar.kral bu olay karsisinda cok sinirlenir , bagirir , cagirir ve sustuktan sonra(saray soytarisinin bahanesi bekleyerek yüzüne bakar) saray soytarisi pardon valideniz sandım der.
    tebrik etmek isterdim kendisini tabi kellesi yerinde durmus mudur bu olaydan sonra o da mechul.aynı zamanda gene buna benzer padi$ahın o donemki en unlu $airinden "bir mısrasında seni oldurmek istiyim fakat ardından gelen mısrayla seni affediyim" gibi istegi uzerine de herkesin bildigi mukemmel bir $iir cikmisitr adini unuttugum.
  • padişahın elini eteğini öperek af dilemiş ve haşmetlü padişahımız tarafından çapulculuktan saray soytarılığına terfi edilmiştir.

takriben 15. yy osmanlı'sında vuku bulmuştur.
  • tarih boyunca saray el değiştirdiğinde genellikle kellesi giden kimseler.
  • hatta $oyle bir olayin varoldugu da soylenir ;
    fransiz krali geceleri yatmadan saray soytarisi saraydaki insanlarin yaptiklari sacma seyler hakkında olaylar anlatarak krali guldurmektedir ve gunun aptali diye bir bolumu vardir.bir gun askerlerden biri bir gun krala en yakin kisi o listede yer almaktadir.fakat bir gece kral bakalim bugun listede hangi aptal var dediginde listede kendi adini gorur ve cok sinirlenir nasil boyle bir sey yapmaya cesaret edersin diye bagirir soytariya fakat neden boyle bir sey yaptigini sormadan edemez.soytari ; siz bugun saraydan birisini afrikaya cok pahali mallar almasi icin yukluce bir parayla gonderdiniz ve bu bence yapilan cok buyuk bir aptalliktir ve o adamin geri gelecegini hic sanmiyorum der.kral bunun uzerine peki ya geri donderse ne yapacaksin ben geri doneceginden eminim der. saray soytarisi da o zaman sizin adini siler o nun adını yazarim ve bugune kadar yapilmis en buyuk aptallik olur der.
  • politik doğrucu olmayan tanım. kullanmayak da, bulaşmasınlar.

(bkz: eğlence emekçisi birey)
  • onurlu cinsleri de oldugu iddia edilen, soytari turu.
hesabın var mı? giriş yap