şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yavaş yavaş kabul edilmesi gereken gerçek. yani bilmem kaç bin yıl önce oynanan bir oyunun günümüzde hala değer görüyor olup, okullarda ders falan olarak gösteriliyor oluşu ise tam bir fiyasko.

  zira almanya'da çalışan arkadaşlarıma, "çocuğum satrançtan düşük almış, morali biraz bozuk" dediğimde, "puhahah, satranç mı kaldı lan? artık devir yazılım devri, yazılım öğrenip kendi satrancını kendi yazsın, almanya'da artık böyle yapılıyor." şeklinde cevaplar alıyorum.

  ister kabul edin, ister kabul etmeyin ama, "moba" olarak da bilinen, dota, lol, cs vb. oyunların, artık satrancın yerini aldığını unutmayın. "ama satranç zeka açıyor, karşılıklı savaş, olasılık, hamleler, çoban matı, hede hödö..." dediğinizi duyar gibiyim. evet belki bundan 100 yıl öncesinin teknolojik şartlarında, bu simülasyon ancak satranç gibi basit bir oyunla yapılabiliyordu. ama artık, teke tek mücadeleyi geçtim, 5v5 karşılıklı maçların yapılabildiği, sayısız taktiğin döndüğü bu online oyunlar, satrançtan çok daha eğitici, zeka geliştirici ve buna ek olarak; dikkat, beceri ve akıl da gerektiren oyunlardır. satrancın o turn based oluşunun getirdiği yavanlığın, durağanlığın olmadığı bu oyunlar, günümüz savaşlarını oldukça güzel ve yeterli bir şekilde simüle etmektedir.

  zira bu oyunlarda, çok daha kritik kararları, milisaniyeler içinde vermeniz gerekiyor. öyle satranç gibi, ölme eşeğim ölme, istediğin kadar düşün, en sonunda da piyonu bir kare ileri oynat falan kalmadı artık. kan alıyorlar sizden, eğer ultini atmakta bir milisaniye geç kalırsan. team kill oluyorsun, oyunu kaybediyorsun.

  ha tabi bir de ai konusu var ki, oraya hiç girmeyin. benim diyen satranç ustasını, birkaç saniyede madara edebilecek algoritmalar geliştirilebiliyor artık. ancak mobalardaki yapay zekanın, ortalama seviyede bir takımı yenebilmesi için, kırk milyon satır daha kod yemesi gerekiyor. yani bu oyunlar, satrançta olduğu gibi bir kaç satırdan ibaret basit algoritmalarla yazılan kodların insanları alt edemeyeceği kadar da insan zekası ve öngörüsü gerektiriyor.

  kim ne derse desin, hesaplanamayacak kadar karmaşık varyasyonun bulunduğu, dünya üzerinde şu ana kadar oynanmış, belki de katrilyonlarca oyundan, hiç birisinin birbirinin aynısı olmadığı ve olamayacağı bir oyun olan mobalar mı? yoksa bir kaç basit açılış hamlesi vb. ezberlenerek ustaseviyesine çıkılabilen, belki de oynanan 10 bin oyundan 1 tanesinin birbirinin tıpatıp aynısı olduğu satranç mı, daha çok zeka geliştiren bir oyundur?

  karar sizin.
 • 1800'lerde soylenen bir soz.

  eger satranci zeka gelistirsin diye oynuyorsan ortada gelistirilecek bir zeka yok demektir.

  satrancta ustayim diyenlerin yaptigi sey de bilgisayar similasyonu. yillarca calisip acilis ve kombinasyon ezberliyorlar. donup durup ayni parcalari calan muzisyen gibi calisiyorlar. sonunda bilgisayarlarin mutlak kazanabilecegi bir oyunu bilgisayari taklit edip oynamanin ve ogrenmenin ne anlami var belli degil.

  satranc oynamak zaman kaybi. bunu cocuga ogretip, onu tesvik etmek cocugu sakatlamak gibi bir sey. gereksiz yere cocugun zamanini harciyorsun.
 • satranç'ı sadece hamle yapmak ve oyunu kazanmak olarak algılayan kişiler için haklı bir öneri. satranç aynı zamanda karşıdaki oyuncuyu okumak ve çözmek demektir. rakibin içinde bulunduğu ruh hali dahi oyuna etki eder ve unutmayın ki aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. aynı şekilde poker'de 52 kağıt var, poker çok sıkıcı demek mümkündür.

  yazıyı bir daha okuyunca nedense yazarın aslında serdar ortaç olduğunu düşündüm.

  (bkz: topu topu 7 nota var kaç ayrı beste yapılabilir ki)
 • afyon'da kaldığım kyk yurdunda, odalardaki masaların çoğu santranç için yapılmıştı.
  arkadaşımla iddialaştık satranç oynayacağız.
  yurt müdüründen satranç takımı istemeye gittimizde adam şok olmuş bir şekilde bana
  "ben 10 yıldır burda memurum satranç takımı ilk isteyen sizsiniz" dedi
 • satrancı oynayıp, anlayabilmiş birinden böyle sözler duymak pek mümkün değil. konuya tek bir açıdan (bkz: zeka) bakan arkadaşlar buraya bakabilir.
 • ben hep vulcan chess oynadığım için, dışında kaldığım çağın çağdışılığındaki çağdaşlık veya zırvalık. bu arada tdk'yı övesim tuttu yine hem bitişik hem ayrı gayrı...
 • go ile kıyaslandığında çağ dışı kalmasa bile daha basit kaldığı söylenebilir. gerçek strateji oyunu oynamak isteyenler go'ya bir göz atsın derim.

  (bkz: go)
 • mikhail tal gibi abilerimizin efsanevi kombinasyonları izleyince hala orgazm olduğuma göre mağrama geçeyim izninizle.
 • mö:2. yy da bulunmuş olan bir oyun için yapılan saçma bir önerme.
 • doğru bir tespittir. her yeni nesil biraz daha tembel, biraz daha hazırcı olduğu için düşünmek, karar vermek gibi yetiler de köreliyor. bu durumda da satranç bu cağa fazla bir oyun gibi geliyor.