highborn

  • 1220
  • 29
  • 10
  • 0
  • dün

şahıs şirketi kurup gelir vergisinden yırtmak

neden tüm şirketlerin, tüm çalışanlarına uygulamadığını düşündüğüm, gayet de mantıklı bulduğum bir çalışma yöntemi.

yan masamda birlikte çalıştığım developer, benimle aynı brüt maaşı alırken, şirketten istifa ederek şahıs şirketi kurdu ve aynı brüt maaş (+ kdv) olacak şekilde, çalıştığım şirkete fatura kesmeye başladı.

sonra ne mi oldu? aldığı tüm elektronik cihazları (tv, televizyon, telefon, monitor vb) gider olarak yazıyor. yemekler gider, benzin gider. kirası gider, ev faturaları gider. arabasını sattı şirketi kurmadan önce, şimdi hayatta alamayacağı arabayı kiralıyor, onu da gider gösteriyor. yani anlayacağınız, hayvan gibi harcayarak, neredeyse 0 vergi ile (gelir vergisi) misler gibi geçinip gidiyor. ne misleri lan, öküz gibi lüks içinde yüzmeye başladı adam.

yani anlayacağınız, benim maaşım atıyorum 10k brütken ve gelir vergisi ve diğer vergiler yüzünden yaklaşık 6k nete düşüyorken, adam şirkete 10k fatura keserek, neredeyse 9k nete getiriyor maaşını. o kesinti de, ufak tefek bir kaç ekstra masraf nedeni ile oluyor (smm, fatura masrafları, bağkur falan filan).

bunu nasıl mı yapıyor? hepimizin, gelir vergisi ödeyerek kuşa dönen maaşımızla yaptığımız harcamaları, gider olarak göstererek, gelirini (yani şirketin karını) 0 a yaklaştırarak gelir vergisinden yırtıyor. yani devletin gözünde benim karım, yılda 120 bin tl (yani aldığım brüt maaşın tamamı) ve gelir vergimi bunun üzerinden ödüyorum. tüm harcamalarımı da geriye kalan çöp net maaş üzerinden (72 bin tl) yapıyorum. ama bu arkadaş tüm harcalamalarını gider gösterip, şirketi de yıl sonunda neredeyse batırdığı için (anladınız siz onu), yıl sonu karı 0 oluyor ve hiç gelir vergisi ödemiyor.

hayır gidip önericem ik ya. hepimiz şahıs şirketi kuralım anasını satayım diyecem. fatura keselim şirkete. bunun önüne geçen bir yasa falan da olduğunu sanmıyorum. şirketin de işine gelir bence, zira benim maliyetim adamlara belki 13 - 14 bini buluyor, yok yan hakkıydı, yok eğitimiydi, servisiydi, yemeğiydi. fatura kessem kemiksiz 10 bin maliyet. hoop, noldu? şirket de maliyet azalttı.

sanırım krizi atlatmanın yolunu buldum. umarım şirket de beni bu fikrimden dolayı ödüllendirir ve aylık ücretimi diğer elemanlardan bir tık üstte tutar.

edit: şahıs şirketi olan arkadaşlar biraz panik yaptıklarına göre, sanırım doğru yoldayız. öncelikle korkmayın arkadaşlar, amacım sizin vergi vermenizi sağlamak değil, hepimiz sizin gibi olmak istiyoruz. hayır, vergi ödemekten imanım gevredi yazan adamın ödediği vergi kalemlerini topladım alt alta, benim 3 ayda ödediğim vergiye denk geliyor. ahahaha...

herneyse, son olarak, “vergi kaçırmak suçtur ancak vergiden sakınmak da yasal bir haktır” diyerekten, kesinlikle vergi kaçırdığınızı düşünmediğimi ve yasalar çerçevesinde vergiden sakınmakta olduğunuzu düşündüğümü belirtmek isterim.

edit 2: şahıs şirketi olan arkadaşlar, bana attığınız mesajlar ve hatta bu başlık altına girdiğiniz entrylerdeki argümanlar neden “o iş öyle değil bi kere tamam mı?” dan ve “vergi ödemekten imanım gevredi”den öteye gidemiyor. söylesenize allah aşkına, neymiş o imanınızı gevreten vergiler?

bir de yazmışsınız ki, iş garantimiz yok da, ya haciz gelirse de bilmem ne. vallahi bordroluların o kadar iş garantisi var ki anlatamam, sakallı işe gelmenin falan haklı nedenle sözleşme fesih bahanesi sayılabildiğini unuttunuz sanırım. lan daha 2 ay önce bordroluydunuz. ne çabuk döndünüz. haciz meselesine hiç girmiyorum, komik oluyorsunuz. bizde haciz direk maaşa geliyor amk, keşke evdeki tv yi alıp götürseler diyoruz bize haciz gelince, hahah. bir de kdv ödüyoruz yazmayın allah aşkına, bordroluların kdv muafiyeti falan olduğunu mu sanıyorsunuz?

dediğim gibi korkmayın, sizden vergi alınmasını değil, bizlerin de sizin gibi olmasını amaçlıyoruz sadece. masum bir istek yani. olması gerekeni istiyoruz.

devamını okuyayım »