• (bkz: black mirror - hang the dj) bölümünde geçen bir söz, tespiti barış özcan'ın kanalında görmek sureti ile daha önce isimlendiremediğim bu ( karmaşık, iç karartıcı olaya ) en nihayetinde bir isim koyabildim. '' seçim felci '' daha önce bunun örneğini how ı meet your mother dizisi bittiğinde yaşamıştım, şimdi bu bölüm bittiğinde yaşıyorum. an itibari ile dünya üzerinde '' istatistik '' olarak 7.627.000.000 kişi yaşıyor. aynı anda dünyanın her yerinde olamıyoruz. kendi yaşadığımız ülkenin bile belirli yerlerine sıkışmış vaziyettiyiz, il, ilçe, mahalle. sonuç itibari ile bu kadar kişiyle tanışma fırsatımız '' 0 '' imkansız. peki doğru kişi kim? onu bulmaya çalışırken harcadığımız efora değiyor mu? bulduğumuz kişi '' sözüm ona hang the dj bölümünde ki gibi 99.8 mi bizim için? işte devreye benim gibi buradan sonra beyni yananlar için bir kavram getiriliyor. '' seçim felci '' bu felçli duruma tutulup, çok sorgulamaktan beyni yanmış yazarlara selam ederim, hep gecenin bu saatinde gelen (bkz: einsteinlik) ayrıca seçim felci deyince, aklına siyaset gelenlerde acilen siyaseti bırakmalı * seçime yaklaşırken ne de çok aklımız siyasette kalıyor yahu.
  • war of the worlds dizisinin 2x08 bölümünde geçen bir durum.

önünde bilgisayarda yüzlerce mp3 olan bir bilim adamı ne çalacağına karar veremez.

ablamızda bunun seçim felci olduğunu, aynı durumun süpermarkette diş macunu almak isterken 100'lerce marka arasından karar verememe durumu ile aynı olduğunu belirtir. en nihayetinde sadece diş macunu alınacaktır.
hesabın var mı? giriş yap