• yavuz bingöl'ün üşüdüm biraz adlı albümündeki bir şarkı.aşık bir insanın sevgilisine kapalı bir sitemi seziliyo:
    'bu gönlümü sana değil ılgıt ılgıt yele verseydim
    bu gönlümü sana değil boz bulanık sele verseydim.'
  • bütün yavuz bingöl yorumları arasından en fazla içime dokunanı. tam sözleri aşağıdaki gibidir:

bir pazardı kardı kıştı
    çarpıp gittin kapıları
    bir pazardı kardı kıştı
    buralarda neyim kaldı

bu gönlümü sana değil
    ilgıt ılgıt yele verseydim
    bu gönlümü sana değil
    boz bulanık sele verseydim

ben sarardım ayva küstü
    içimde bir taze mezar
    ben sarardım ayva küstü
    çiçeğime karlar yağdı

bu gönlümü sana değil
    ilgıt ılgıt yele verseydim
    bu gönlümü sana değil
    boz bulanık sele verseydim
  • sunulan sevginin kiymetini anlamayana ithaf edilebilecek en guzel sarkilardan biri.
  • barındığı ney melodileriyle insanı mahveden türkü.
  • ne zaman dinlense insanın yüreğini burkan aydın öztürk eseri.
  • hayatımın fon müziği! ne o, zoruna mı gitti? burnumun dibindeki ilkokul sayesinde, belki de en çok dinlediğim şarkı bu benim. sabahları onunla uyanıyorum. öğrenci zili, öğretmen zili, sabahçısı öğlencisi derken beynim uyuşuyor tüm gün. geceyarısı da bir kuple çalıyor. yavuz bingöl her an yanımda, her an aklımda. uzun vadede etkilerini göreceğiz bakalım. okul müdürü çok fena aşk acısı çekiyor iki yıldır. zili onun seçtiğinden eminim çünkü teneffüslerde ismail yk çalmak da onun fikriydi. tehdit telefonlarım etkili oldu sanırım, yk'lar kesildi. en son, "okula hakaretten" hakkımda dava açacaklarını söylüyordu sekreterimsi.

bugün şarkının adını da öğrenmiş oldum. sele verseydim. bağlamından kopuk, pek saçma pek güzel benim şarkım.

- sele verseydim..
    - neyi?
    - bu gönlümü sana değil, boz bulanık.
    - keşke verseydin.
    - yele de verebilirdim gerçi..
    - bence sele ver.
  • her dinlediğimde tüylerimi diken diken eden muhtesem bir yavuz bingöl parçası. sevgiliye kapalı bir sitemin sezildiği gibi geç kalınmış bir hayatın burukluğu da hissediliyor.
  • yavuz bingöl' ün muhteşem yorumladığı bir türkü. dinlemiyorum adeta yaşıyorum.
hesabın var mı? giriş yap