• geçen yine sırça köşkümde konken oynarken millete sallıyorum. bu arada konu antalya - serik'te geçiyor, biri kürşet hocaya söylesin.
  • asjkhdasdhadsklfjdşskj.

abla kibar kibar nasıl da geçiriyor ahaliye.

ağzına sağlık ablamm, sakın kibarlığını bozmadan sakin sakin itin götüne sok bunları xd
  • son derece ahlaksızca kotarılmış bir filmdir.

selge dediği köy ana yoldan yaklaşık 30 kilometre içeride bir dağ köyüdür. yaşamı karşılama biçimleri bu anlatıcı abla gibi değil diye aşağılamak doğru değildir. o köy sit alanı ilan edildikten sonra herhangi bir inşaat aktivitesine izin verilmemektedir. üstelik bu bacının ziyaretinden yıllarca öncesinde bu köylüler öyle böyle bir yoksulluk değil, neredeyse sefalet içinde yaşamışlar ve halen de öyle yaşamaktadırlar. üç beş kuruş kazanmak için, hazır monşerler hatırlamışken, tahta kaşık, yazma satıyorlar diye aşağılamanın kendisi aşağılık bir tavırdır. o köyde tarla yoktur, belediye ve diğer çağdaş yaşamı destekleyecek unsurlar da ancak selge sayesinde hatırlamışlardır 'orayı'.

memlekette tarihin üzerine oturmayan ve yoksulluk içinde kıvranan daha pek çok köy vardır.

tarihe saygı insana saygı ve insanı anlamakla başlamalıdır.
  • trt'nin iç bayan klasik belgeselleri gibi 'anadolu'nun saf yürekli güzel insanları...' edebiyatına girmemesiyle takdirimi kazanmış belgesel.

müsait olduğumda tamamını izleyeceğim umarım.
  • anadolu'nun garip halkına bu kadar yukarıdan bakan adamın çektiği diğer bir [video] yu cehaletimin karanlığında görebildiğim kadarıyla izliyorum. :( https://www.youtube.com/watch?v=yjdrqcjjqe0
    saçmalıklarla dolu bir belgesel denemesidir efendim.
  • devlet, bölgenin gelişmesi için altyapı yatırımı yapmak istediği zaman, aplikasyon için o bölgede ormanlık alanda ölçüm yapan ekiplere taş ve sopayla saldıran yöre insanı doğru şekilde betimlenmiş. jandarma eşliğinde zar zor çalışıp, daha sonra da turistleri kaçıracaksınız diye mafya vari yöntemlerle müteahhitleri tehdit edip, kendiler için gelen yatırımı yaptırtmamışlardır.

sonra sefil kalırlar tabii aq...
  • duyarcı meriçler gelmeden buraya bırakayım. anneannem ilkokul mezunu, köylü, kırk yaşına kadar köyde yaşamış, kırk yıldır da eski köy geleneklerini elinden geldiğince sürdürerek şehirde yaşıyor, yani bildiğin halis muhlis köylü. gel gelelim, köy hayatıyla ilgili anlattıkları video'daki chp'li teyzenin anlattıkarıyla birebir örtüşüyor. benim, onun anlattıklarından öğrendiği köy, cehalet, düşmanlık, kıskançlık, haset yeridir, insanları serttir, acımasızdır, merhametsizdir, komşusunun hatta akrabasının kötülüğünü ister. bu bir eğitim meselesi midir, yoksa eğitimden bağımsız bir ahlak sorunu mudur bilmiyorum. nasıl üstesinden gelinir, onu da bilmiyorum.
  • zorlama bir trt diksiyonu ve ciddiyeti ile dublaj yapılmış video. köylülere saydırma kısmı hanımefendiye çok entelektüel bir hava katmış gerçekten.
  • ''köylü milletin efendisidir'' sözü, zamanında eldeki şartlara göre varını yoğunu ortaya koyan, gerek kurtuluş mücadelesinde gerekse de ülke kalkınmasında payı olan kırsal kesim emekçileri için ne kadar doğruysa; bu tanıtım videosunda yapılan zımba gibi eleştiriler de o kadar doğrudur.

tamamı hak etmediği halde sürekli baş tacı edilen kırsal kesim sakinlerinin, bugün çoluğuyla, çocuğuyla, oyuyla ülkenin katettiği onca zahmetli yolu hiçe sayarak yerine kendi uyduruk yaşam standartlarını dayattığına, otağını kurarak mutlak monarşiye dönmeyi düşleyenlerin gö.... kılı olduğuna hepimiz şahidiz.

hiç eleştirilmemiş, sürekli gariban modunda görülmüş, filmlerde, kitaplarda, piyeslerde sırtlarından sürekli demogoji döndürülmüş bu topluluğa bence söylenenler az bile. böyle sert ve hatta biraz da acımasız eleştirilmeliler ki gerçeği idrak etmeye bir adım daha yaklaşabilsinler.
hesabın var mı? giriş yap