• kendisini takdir ediyorum, çıkar gözetmeksizin yaptığı şey büyük bir şey. bu adamın 11 saatinin ne kadar ettiğini düşünün. bunu başka insanlar yararlansın diye video çekerek daha sonra dosyaları githubta public ediyor. kendisini canı gönülden tebrik ediyorum, on numara adam.
  • 11 saat kalkmadan canlı yayın yapabilen, bunun karşılığında hiçbir beklentisi olmayan, uber'deki gururmuz!
  • güzel hesaplar tabi bunlar.
    adamı fulltime freelancer olarak tutacaksın, üstüne bir de freelancer parasından değil, "net maaş saat ücreti" üzerinden (hatta o kadar bile etmeyen) ücretlendireceksin.

adamın yaptığı başvuruya göre en üst seviye yazılımcı saatlik 100 lira kazanıyor, freelancer olarak. işi ortalamaya dökersek de 50tl verecek saatlik.

sigorta yok.
    yol yok.
    yemek yok.
    yan haklar yok.
    özel sigorta da yok.
    sosyal ortam, ofis, şirket bilgisayarı vb. diğer faktörler de yok.

ben size söyleyeyim; böyle bi dünya yok.

adamı proje üstünden saat ücretli çalıştırıyorsan, bu adama freelancer ücreti ödeyeceksin. eğer diyorsan ki, fulltime çalıştırırım o zaman sigortasını, yan haklarını hepsini ödeyeceksin.

freelancer çalışmanın saat ücreti, maaşlı çalışmanın saat ücretiyle aynı şey değildir.
    bu yan hakların yanı sıra, fulltime çalışırken 8 saatlik mesainin 4-5 saati kod yazdığınızda "verimli" gözükürsünüz.

freelancer çalıştığınızda ise boşa giden saatini olamaz. çalıştığınız saat kadar para alırsınız.

yani nereden bakarsanız bakın verdiği rakamlar falso.
  • fetöcü mü değil mi bilmiyorum açıkçası merak etmiyorum da. söyleyeceklerim tamamen selman kahya'dan bağımsız, ancak şöyle bir yanılgı var "istediğin kadar fetö arkanda olsun çalışmadan olmaz" külliyen yalan dostlar. bir kere adamlar türkiyedeki en iyi üniversitelere hile ile giriyor ya da kendi özel üniversitelerine burslu gidiyorlar. sen master için bir referans mektubu bulucağım diye götünü yırtarken adamlar belki her yaz amerika'daki kanada'daki dil okullarında. mezun oldukları an master yapacakları okul belli. bir zahmet 4 yıllık üniversiteden ve amerikadaki masterdan bir şeyler öğrenip çıksın. iş hayatında da zaten hep destekleri var. iyi yerlerde işe giriyorlar. herkes gibi işi gerçekten işte öğrenip yola devam ediyorlar. en küçük sıkıntılarında abileri hemen yanlarında. olay bu ne eksik ne fazla.
    bir diğeri için (bkz: japonic)
  • ortalaman 3,40sa linkedine yazma bile; 3,80 falan yazılabilir diyor. fetö vakıf üniversite mezunu, parayı basıp abdde yüksek lisans yapmış. stajyerde bile profesyonellik araması çok saçma.
  • bir bilgisayar muhendisi olarak bu adami, yaptigi isi cok seviyorum. youtube dan hicbirsey kazanmadigi halde insanlara yazilimi sevdirip farkli bir bakis acisi katiyor. ustelik isinde rustunu ispatlamis ve cok basarili. bu ise saatlerini veriyor.

t: en kaliteli turkce yazilim egitimi iceriklerinden birisini ureten ve bunu tamamen gonullu yapan basarili yazilim muhendisi.

bir digeri icin (bkz: tarık güney)
  • şu tatlı sakin adamı bile linçleyen insanların çıkması beni korkutuyor. sanırım hatası gerçekten herkesin fikirlerine önem vermeye çalışması. yayınlarında kod yazarken benim üşendirici bulduğum çoğu şeye üşenmemesi, yazıp anlatması ve sakinliği çok imrenilesi.
  • kendisi çok sevdiğim bir youtuber.

buradaki yazarların övme nedenlerinin hepsine katılıyorum ama benim bu adamı sevmem için bir neden daha var. o da videoların genelde daha orta seviyedeki yazılımcılara hitap ediyor olması. bazı kanallar var, ingilizce veya türkçe olsun, "eheheh javascript ve javadaki fark, car ve carpet gibi isim benzerliği sadecehehehh" gibi video görünce ekrana sandalye fırlatmak istiyorum. * yemin ediyorum bak o kadar başlangıç seviyedeki video var ki gına geldi artık. buraları okuyorsa kendisine önerim:

-valla o 5 saatlik videoları hiç bırakma, çok yardımcı oluyorlar. canlı yayına denk gelemiyorum ama oturup sonradan izliyorum.

-şöyle bi sıfırdan, navigationlı biraz ileri seviye bir react native videosu fena olmaz sanki. timebendr dışında. *

bu arada react/react native ile yazılmış, bu adam gibi sıfırdan yazan ve başlangıç seviyesinde olmayan videolar bulan varsa yeşillendirsin. ben bulamadım.
  • yaptığı işi severek yaptığı her halinden belli olan yazılımcı. cumartesi akşamı 5 saat boyunca sesle komut edilen oyun yazdı . bazı şeyleri bizimle birlikte buldu uyguladı. elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışıyor. ileride daha iyi yerlere gelmesi dileğiyle
  • bir kaç ay önce tesadüfen fark ettiğim youtuber. aslında kendisine youtuber demek biraz yanlış sayılabilir çünkü daha önce yahoo'da, bugünlerde de über'de front-end developer olarak çalışan bir yazılım mühendisi.

fark ettiğim zaman diğer videolarına bakacak vakit bulamamıştım ama ilk izlediğim videosunda samimiyetini gördüğüm için takip etmeye başladım. meslektaşım olması sebebiyle hem mesleki bilgiler hem de yurt dışı imkanları hakkında dolu içerikler üretiyor. gelir kaygısı olduğunu düşünmüyorum, dolayısıyla youtube üzerinden bir çok kişiye ulaşmayı bizlere yardımcı olabilmek için yaptığına inanıyorum.

gizli saklı olmadan açık açık her detayı da konuşmayı seven birisi. aldığı maaş teklifini, iyi kötü yanlarını, neyi nasıl yaparak bu duruma geldiğini de sıkça anlatıyor.

buraları okuyorsa kendisine bir selam göndermiş olalım. bir de yazılım test mühendisliği ile ilgili videolar da gelirse sevineceğiz. ne düşüyor, tavsiyeleri neler, yurt dışında test mühendisinin yeri gibi videolar gelse ülkemizdeki meslektaşlar için de bilgi verici olur diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap