• ikinci azra kohen vakası. psikoloji lisans mezunu olmamasına rağmen psikolog ünvanını kullanıyor. twitter’da kendisine psikoloji lisansını nereden ve kaç yılında aldığını soran birine kültür üniversitesinden 2005 yılında aldığını söylüyor sorun şu ki kültür üniversitesi psikoloji bölümü 2007 yılından beri var. çok rahat bir şekilde yalan söyleyebiliyor serap hanım. ben de şahsen geçen sene kendisinin kültür üniversitesinde derslere girdiğini gördüm, kendisi hala öğrenci, psikoloji mezunu değil. insanlar neden psikolog olmaya bu kadar takmış durumda, ben anlayamıyorum. ne kadar ünvan meraklısısınız. psikoloji mezunu olmayan insanlar, yüksek lisansı psikoloji alanından dahi olsa psikolog değildir. psikoloji dışında bir lisansa sahipseniz ancak yüksek lisans ve doktora programlarını psikoloji alanından tamamlarsanız o alanın uzman psikolog ünvanını kullanabilirsiniz. sahte psikologlar sizi bitireceğiz!!! öyle kolay değil, kendini psikolog ilan edip ahkam kesmek. bu ne psikoloji sevdasıdır ya. :d
  • yine bir ünvan sahtekarlığı ile karşı karşıyayız sanıyorum. azra hanım 7 kıtada psikologluk yapabileceğini iddia etmiş sonra diploma gösteremeyince hukiki yola başvurmuştu. serap hanımda azra yapıyorsa vardır bir bildiği demiş olmalı. ben diploma üniversiteden alınıyor sanıyordum ama adliyede bir seçenek herhalde. ayrıca hadlerini aşmadan size - televizyonlarda orada burada şurada -10 yılı aşkın bir süredir kullandığınız ünvanı neye dayandırdığınızı sormak ayıp değil. hukuki yollara başvurulacak bir mesele hiç değil. mesele sizin bunun altını dolduramıyor olmanız. mesele yalana başvuruyor olmanız. 2007 yılında kurulan bölümden 2005 yılında mezun olduğunuzu iddia etmeniz. asıl tpd'nin size dava açması lazım.
    nedir bu psikolog olma sevdası anlamıyorum ki ! sosyologlukta gayet güzel bir ünvan. ayrıca lisansta ne eğitimi aldınız lütfen aydınlatın bizi. zira biyografiniz ''eğitimini x üniversitesinden almış'' şeklinde başlıyor ama ne eğitimi olduğunu yazmayı unutmuşsunuz :(. size bir sır vereyim. zaten en önemli kısımda orası.
    edit: sadece psikolog değil uzman psikolog ünvanı kullanıyormuş :d:d hızını alamamış :d
  • psikoloji lisans diplomasını soran herkesi mahkemeye veriyormuş. siz nasıl insanlarsınız? ve bu "soruları" onun için saldırıymış. pardon soru sormak ,diploma sorgulamak ne zamandan "şahısa hakaret/saldırı" olmuş?

cevap verin diplomanız nerede? bu kadar basit, cevabını verin ve herkes özür dilesin sizden.

ayrıca sözlükte entry sildirmek hiç bir zaman işe yaramadı bilmenizi isterim. biz yine soracağız.

psikolog değilsiniz, uzman hiiç değilsiniz. x üniversitesinden psikoloji bölümünü bitirdim demek bu kadar zor olamaz. belli ki mezun olmadınız ve ortaya çıktığı için korkuyorsunuz. insanları korkutmak tehdit etmek kimseyi yıldırmayacaktır.

mahkeme ve türk psikologlar derneği sizin diplomanızın olmadığını açıkladığına ne yapacaksınız?

alıntılıyorum " takdir edersiniz ki, akademik yeterliliğimi kamuya açık, bilinen ya da bilinmeyen anonim hesaplarda ispat etmek gibi bir yükümlülüğüm bulunmamaktadır. ama gerekli tüm bilgi ve belgeler ilgili makamlarla paylaşılmıştır." demiş

o ilgili makam biziz işte sayın serap duygulu!karşımıza "psikolog" olarak çıkıyorsanız ve ekranlarda konuşuyorsanız bize psikolog olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız.

cv'sine baktığım psikoloji ile alakalı sadece bir "yüksek lisans" geçiyor. bu size psikolog unvanı vermediği gibi "uzman" unvanını asla vermez. twitterda 2005'de istanbul kültür üni.'de psikoloji programı bitirdiğinizi söylediniz. bölüm 2007'de kuruldu bu durumda siz okudu iseniz normal şartlarda 2011 yılında mezun olmuş oluyorsunuz. peki bunca yıl neye dayanarak kendinize psikolog dediniz?
  • psikolog bile değilken ortamlarda uzman psikolog diye gezinen bir insan. 2007'de kurulan bir fakülteden 2005'te mezun olmuş. bir de bunu söylerken "sorun ne?" yazmış.

edit: şuan gülmekten ölüyorum kadın bir de çok fazla açılan psikoloji bölümü kontenjanlarını eleştirmiş, "yetersiz mezun" çokluğundan şikayet etmiş. onlar en azından mezun, sizin var mı bir diplomanız??!!

edit: dava açacakmış onun hakkında konuşan herkese. diploma sormak dava sebebi olmuş :/ bu arada diplomadan hala haber yok.
  • ikinci bir oytun erbaş vakası kokusu alıyorum burada ama hadi bakalım, sadece zamanın beni haklı çıkarmasını bekleyebilirim.

gerçi oytun hakkında herkes hayranlıkla girdiler döşerken yayınlarına şöyle bir bakıp şarlatan olduğunu ilk söyleyenlerden biriyim, ki oytun'un bile tus birinciliği gibi saygı duyulabilecek özellikleri var, hatta 98 tane çöp yayınının yanında 2 tane güzel makalesi var.

bu hanımefendinin oytun'a kıyasla hiçbir şeyi yok. amerikan ve avustralya google'larinda vesaire ismini aratiyorum, sıfır. ınstagram'dan başka birşey çıkmıyor. uzmanligini belki de ınstagram'da yapmıştır, bilemem, ama türkiye'deki akademinin kalitesizliğini kanıtlar nitelikte, bir ülke düşünün ki doktorasını vermiş uzmanlığını almış bir akademisyenin ara ki bir tane "bilimsel" ürününü bulasın. ingilizce veya başka bir dilde ürün zaten yok. sosyolojinin ve psikolojinin ağa babası dergiler bellidir. şöyle bir bakındım, bir tane yayın yok o seviyede. eee hocam sen nasıl akademisyen oldun o zaman... körler sağırlar birbirini ağırlar.

alper hasanoğlu'nu çok severim, baktım okan bayulgen'in programına katılmış. üstün hoca da var, kredisi büyüktür. son yıllarda yasliligina bagli komplikasyonlar sebebiyle eski "kıvraklığı" yok ama yine de büyük hocadır. hoca agresyonla karışık bir giriş yaptı programa, sonra sazı bu hanım eline aldı. bir yandan yemek hazırlıyorum bir yandan dinliyorum. hanımefendinin söylediklerinde ne bir anlam bütünlüğü var, ne bir mantık. dedim her halde ben kaçırıyorum arada, halbuki sağlam dinleyiciyimdir. ellerimi kuruladim, tam 20 30 saniye geri alıp, sorun bende mi kadında mi diye tekrar dinleyeceğim, baktım alper hoca da dayanamadı bu saçmalığa, araya girmek zorunda kaldı. surat ifadesinden memnuniyetsizliği de okunuyordu zaten.

sonra biraz bakındım netten, kimmiş bu hanım neymiş diye. tek gördüklerim ınstagram, trt, twitter, showtv, vs... kendi sitesinde bile zaten diplomasına dair bilgi yok. üstüne ekside bir avukat açıklaması gördüm, akıllara ziyan. saygın akademik kişiliği diyor. dünyada psikoloji bilimine ne gibi bir katkıda bulunmuş acaba, keşke google scholar, scopus, vesaire biraz kendisine dair bilgi olsaydı da akademik saygınlığını gorebilseydik.

okanin ekibi genelde uzman seçiminde güzel is cikariyor. mesela geçen haftaki konuklar harikaydı, eda hocayı zaten ayrı severim. bu hafta herhalde instagramdan uzman bakmışlar, alper hocaya da biraz ayıp olmuş. türkiye'de de en azindan popüler anlamda akademiyi bu hanım ya da oytun gibi tiplerin temsil ediyor oluşu tam da "günümüz türkiye'sine" cuk oturuyor.
  • içe dönüklük ve içe kapalılık arasında bir fark olduğunu düşünüyordum.
    bu konuda bir araştırma yapmaya başlarken, 'içe dönük, içe kapalı, çekingen'
    isimli makalesini okudum ve beğendim.

içe dönük ve içe kapalılık arasındaki farkları güzel bir şekilde şurada özetlemiş.

aynı yazının hürriyet aile'deki linki
  • istanbul ticaret üniversitesi mezunu psikolog, sosyolog. bazen gündem özel'de konuşuyor kendileri, hayranlıkla dinliyoruz. konuşmalarından konusuna ne kadar hakim olduğunu anlamak mümkün gerçekten.
    ayrıca şöyle bir uzmantv kanalı var.

eğitimi için websitesinde şöyle bir açıklaması var:
    psikoloji eğitimini istanbul ticaret üniversitesi’nde alan serap duygulu psikoloji dalında gerçekleştirdiği çalışmalarına önemli ölçüde katkılar sağlayan, sosyoloji ve kamu yönetimi alanlarında da lisans düzeyinde akademik eğitimler almış ve istanbul ticaret üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü’nde ‘uygulamalı psikoloji’ dalında yüksek lisans yapmıştır. aynı üniversitede doktora eğitimine devam etmektedir.
  • dinlerken yuregim pirpir ettiren, bir genclik heyecani dolduran muhtesem insan. bos laf etmiyor, sanki yere goge sigdiramadigi bilgi birikimi var gibi. makaleleri var, ayrica tedx konusmasi https://www.youtube.com/watch?v=1wqgamowoco instagrami https://www.instagram.com/serapduygulu/
    web sitesi https://www.serapduygulu.com.tr/
    makaleleri evli ciftler, ebeveynler basta olmak uzere cogumuza hitap ediyor
hesabın var mı? giriş yap