• yurdumuz malum tarikatlarının motor kavramına eşdeğer bir anlamı olması muhtemel dizi ismi zira onuncu bölümü itibariyle aunt may leanne'e şöyle buyurmuştur: "you're our servant, not hers."

başından itibaren çok keyifle izlediğim bir diziydi ancak ilk sezonun sonu itibariyle ilk bir kaç bölümü izleyip direkt sonuncu bölüme atlanması durumunda aradaki bölümleri izlemesem de olurmuş dedirtmiştir. senaryosu hafif hammalık olmuş malesefeten.
  • dünyada bir tek ben anlamamaktan korkuyorum.
  • 1. sezonun finalinde hiçbir şey anlamadım. yani bir dizide hiçbir şey ancak bu kadar anlatılmazdı.

--- spoiler ---

dadı bebeği istediği zaman gerçek istediği zaman oyuncak yapabiliyor olsa bakıcının may halası “ikinizde eve dönün” gibi bir şey söylemezdi herhalde. ee gerçek bebek diyelim ki o zaman bavula nasıl giriyor. bakıcının kapıdan o şekilde çıkışını gördük çünkü. off
    --- spoiler ---
  • en iyi oyuncusunun bebek olduğu dizi.
  • ilk fragmanını izlediğimde; " işin içinde m. night shyamalan varsa iyi korkacağız, bu dizi tutar hajı!" deyip, her hafta yayınlandıkça indirmiştim.. geçen hafta da sezon finali de yapmışken, dün akşam iş çıkışı başlayıp, gece 1 gibi kendilerini hatmedebildim..
    genel olarak diyebileceğim; beklediğimin çok ama çok altında bir yapım olmuş.. korkuyu geçtim, gerildiğim tek bir sahne bile olmadı!
    oyunculuklar fena değil, müzik ise kocaman bir sıfır!
    aga bu tarz filmlerde müzik çok ama çok önemlidir, adamı moda sokar, moddan çıkarır! yansıma sesler merak duygusunu depreştirir! lakin yok, yok, yok!

sonuç; can sıkıntısında gideri olan bir yapım.. madem başladım diyeyip, ikinci sezonu da sırayla her hafta indirir, yine toplu bi şekilde izlerim herhal.. (beklentiyi yüksek tutmadan)
  • yorumlari okuduktan sonra 5. bölümden 8e atladım.

--- spoiler ---

bu gariban babaya kiymiklarin ilk bölümlerde tahtadan yapıp astığı şeyi kırıp attığı için battığını düşünüyorum. kizin odasına kamera koyduğunda da gözünde problem yaşamıştı.
    --- spoiler ---
  • ulen iyi güzel hoşta kaç bölüm oldu hala bir gizem peşinde dizi , bence biraz daha şeyi açıklamaları gerekiyordu mesela ;
    -leanne çocuğu nerden buldu?
    -tarikattan mı kaçırdı ?kendisinin mi ?
    -sean niye acı hissetmemeye başladı?
    -eğer leanne okuyup üflediyse dizi sürreal mi?
    -kız o zaman oyuncağı mı diriltiyor ?
    -son sahnede kucaklaşanlar gerçek miydi ölü mü ?
    off çok soru var bence izleyenlerin %85 ini kaybedecekler kimse bu kadar beklemez en azından bazı kilit cevaplar verilmeliydi "aşırı gereksiz gizem" dolu olan dizi.(8,1/10)
  • apple tv+’ın beğeniyle karşılanan yeni dizisi servant’ın yaratıcısı tony basgallop, verdiği bir demeçte m. night shyamalan ve apple ile çalışmak hakkında açıklamalarda bulunurken; servant’ın 2. sezonunda nasıl bir çalışma tarzını benimsediğinden de bahsetti.

2015 yılında wayward pines ile televizyon dünyasına adım atan m. night shyamalan‘ın yıllar sonra dizi dünyasına geri döndüğü servant, 28 kasım’da apple tv+‘ta izleyici ile buluştu. m. night shyamalan’ın yapımcısı olduğu ve bazı bölümlerini yönettiği; başrollerinde lauren ambrose, toby kebbell, rupert grint ve nell tiger free‘nin yer aldığı dizi, yeni doğan bebeklerinin ölmesi sonucunda yaşadıkları bu büyük trajediyle başa çıkabilmek için alışılmadık bir yönteme başvuran philadelphialı bir çifte odaklanıyor. bu çift, uyguladıkları terapinin bir parçası olarak gerçek bir bebeğe fazlasıyla benzeyen oyuncak bir bebek alıyorlar ve bu bebekle ilgilenmesi için de gizemli bir kadını dadı olarak işe alıyorlar. ancak dadının gelmesinden kısa bir süre sonra oyuncak bebeğin, gerçek bir bebeğe dönüşmesi işlerin tuhaf bir hâl almasına neden oluyor.

tek mekânda geçen ve 90’lı yılların gerilim filmlerini hatırlatan dizi, yayınlanan her bölümüyle izleyiciyi hikâyenin içerisine çekmeyi başarıyor. konusuyla yeni teoriler üretmeye açık olan dizi, daha yayınlanmadan kısa bir süre önce 2. sezon onayını aldı. bir sezon daha devam edecek olmasından hareketle hikâyesini ilmek ilmek işleyen dizinin iki sezon arasında nasıl bir bağlantı kuracağının büyük bir merakı içerisindeyiz. dizinin yaratıcısı tony basgallop ise collider’la gerçekleştirdiği bir röportajda m. night shyamalan ve apple ile çalışmaktan bahsederken; servant’ın 2. sezonu hakkında açıklamalarda bulundu.

tony basgallop, m. night shyamalan ile bir araya gelmeden önce ilk iki bölümü yazdığını ve ikisini deyim yerindeyse kaderin bir araya getirdiğini söyledi. m. night shyamalan ile split ve glass filmlerinde birlikte çalışan, aynı zamanda blumhouse productions’ın kurucusu olan jason blum, servant’ın ilk iki bölümünün senaryosunu shyamalan’a vermiş ve kısa bir süre sonra m. night shyamalan projede yer almış. shyamalan ile doğru zamanda ve doğru yerde bir araya geldiğini söyleyen basgallop, yazım aşamasına shyamalan ile çok planlı bir şekilde çalıştığını ve her bölümde adım adım ilerlediklerini açıkladı.

tony basgallop, servant için ilk başta apple ile konuştuklarında dizinin kaç sezon süreciğine dair bir konuşma gerçekleştirmediklerini, apple’ın bunu konuşmaktan ziyade hikâye anlatımına daha çok önem verdiğini belirtti. ilk sezonu yazdıktan sonra 2. sezonun nasıl ilerleyeceğini gördüğünü de sözlerine ekledi. bu sözlerinden anladığımız kadarıyla basgallop, bütün diziyi tek seferde yazmak yerine hikâyeyi kademe kademe açığa çıkartmayı seçmiş gibi gözüküyor. bu durumu da hikâye için bir şeyler yaratmak adına bir özgürlük olarak görüyor.

bununla beraber tony basgallop, ilk sezonda öğrendiklerini 2. sezonda uygulamak konusundaki düşüncelerini de dile getirdi. tony basgallop’un, ilk sezonda oyuncularla çalışması 2. sezonda işini kolaylaştırmış. senaryoda yazılan şeyleri uygulamasının yanında oyuncuların kendilerinden bir şeyler kattığını görmesi, 2. sezonun yazım ve hazılrık sürecinin daha kolay yürütülmesini sağlamış. oyuncularla set ortamında çalışmanın, hikâyenin geleceği açısından tony basgallop’un işine yaradığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

henüz ilk sezon bitmediği için tony basgallop, 2. sezonla ilgili çok fazla detay bilgi vermiyor.

kaynak
  • ilk iki bölümünü izleyip beğendiğim dizi. yorumların tersine bence şu an için iyi gidiyor. gizem ve gerilim dengesi iyi tutturulmuş.

bebek bakıcısının neyin nesi olduğunu ve bebeğin nasıl o hale geldiğini ve de esas oğlanın poposunda, boğazında çıkan kıymıkların ne anlam ifade ettiğini gerçekten merak ediyorum.

kısacası merak duygusunu kaşıyor ve zaten izlenir olmasının sebebi de bu bence.
  • apple tv+ ın 1 sezon 10 bölümlük dizisi. imdb: 7.7

konusu oldukça benzer dollmaker türkçe altyazılı şöyle bir kısa film izlemiştim.
hesabın var mı? giriş yap