symphonic

  • anarşist (207)
  • 526
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ümmü gülsüm

laf ebeliği yapmaya gerek duymadan; müzikal yönden yukarıdaki entrylere ekleyebileceğim hiçbir şey yok; adı üstünde diva, mısır'ın dördüncü piramidi
lâkin, üç sayfadaki her yazıyı tek tek okuduktan sonra dikkatimi çeken, neredeyse! tüm yazılanların, sadece müziği hakkında olması.. birisi de çıkıp dememiş ki; "müziği haricinde ayrıca, bu kadın altı filmde de rol aldı, adları da şunlar şunlardır.. vs.. "
sözlükte hiç mi kimse yok sinemayla uğraşan ve benim gibi merak edip, divanın rol aldığı filmleri bulma gayreti içine girmiş & bulmuş, sonrasında da bu başlıkta görüşlerini bizlerle paylaşma isteği duymuş bir yazar?
(bkz: interesting siçueyşın)

neyse, birkaç gündür iş güçten fırsatını bulur bulmaz haldır haldır filmlerini ararken, şu yazıyı da okuduktan sonra, daha da azimle aramaya başladım şu fimleri..

"wedad (1936), nashid al amal (1937), dananir (1940), aydah (1942), salama (1945) ve fatma'dır (1947). özellikle 2. dünya savaşı yıllarında, başrollerinde ümmü gülsüm dışında hâlâ arap müziğinin en büyük isimleri arasında kabul edilen muhammed abdülvahab, leyla murad gibi sanatçıların oynadığı bu filmler, ülkemizde de gösterilir ve türkiye'de de o dönemin en çok izlenen filmleri olur. hatta istanbul sinemalarında hasılat rekorları kıracak kadar yoğun seyirciye sahip olurlar. "

türkçe & türkçe altyazı artık nasıl olursa olsun, yeter ki olsun deyip, filmleri bulmama yardımcı olabilecek arkadaşlar yeşillendirebilir misiniz lütfen?

filmlerin çıkış yılları sırasına göre imdb linkleri:
wedad (1936)
nashid al-amal (1937)
dananir (1940)
aydah (1942)
salamah (1945)
fatmah (1947)

devamını okuyayım »