• uzun yıllardan sonra tekrar izlediğim, david fincher'ın - bence perspektif hatası içeren - sonu ile hafızalarda yer eden 7 ölümcül günahı temel alan aksiyon-gerilim filmi.

--- spoiler ---

katil (john doe) 7 perdelik masterpiece'inin 5 perdesini filmin son sahnesinden önce çeker, bütün günahkarları işkence ile öldürür. filmin can alıcı son sahnesinde katil, dedektif mills'in hayatını kıskandığını, bundan dolayı da karısını öldürdüğünü itiraf eder. öfkeden kuduran mills kıskançlık (envy) günahını işlediğini itiraf eden katili öldürür. 6. günahkar (katilin bizzat kendisi) da ölür. buraya kadar herşey tamam. ancak öfke (wrath) günahını işleyen detective mills (brad pitt) hayatta kalır. öfke 7 günahtan biri, doğru, ama, günahkar dedektif mills hayatta kalıyor. dolayısıyla, katilin perspektifinden oluşturulan masterpiece tamamlanmıyor bana kalırsa. sommerst'in söylediğinin tersine, katil kazanmıyor, kurgu hatasına kurban gidiyor.

özetle, filmin temelini oluşturan katilin bakış açısı (günah işleyenin ölmesi gerektiği) düşünüldüğünde, filmin sonunda bir günahkar hala hayatta kaldığından, masterpiece tamamlanmadan katil ölüyor. bu perspektiften bakınca, film 7 değil, altıbuçuk'ta kalıyor. konu sadece günah işlemek olsaydı, filmin sonu kabul edilebilir olurdu, ama öyle değil.

--- spoiler ---
  • ingilizce yedi demek. türkçe anlamı ise sevme eylemini gerçekleştiren kişidir.
    seven, sevileni güldürür, doyurur, ısıtır, düşünür, düşündürür, mutluluğunu ister, onla olmak ister..
    seven hayatında hiç olmadığı kadar sabrı, ısrarı, vazgeçmeyi, hayal kurmayı, rüya kurmayı, dediğini yutmayı, duyduğunu unutmayı, devam etmeyi, ..rağmen yaşamayı öğrenir.
    seven göğün yedi kat yukarsında da, yerin yedi kat aşağısında da yaşamayı bilendir.
    seven, sevgisiyle sevilenin başını döndürendir.
  • filmin konusunun ve kurgusunun müthişliği bir yana en son sahnede inanılmaz kötü hissediyorum. empati seviyem tavan yapıyor. hakikatten dayanılmaz bir acı.
  • en onemli illustrasyonlarindan biri icin tiklayiniz.
  • az çok sonunu tahmin ettiğim ama genede beni şoka sokmuş bir finalle biten film. bence testere1'den sonraki en iyi final bu filmde.
  • alien 3 filmi için aldığı olumsuz eleştirilerden sonra sinemayı bırakmaya karar veren david fincher'ın, senaryosunu okuduktan sonra büyülenerek 1995 yılında hayata geçirdiği filmdir.
  • katilin, güzel şekilde sonuçlandığı zaman anlam kazanacak ve beni tekrar edecekler dediğinde 2 saniyeliğine bunun olduğunu düşünmem ve sonrasında filmi izlediğimi farketmem acaba kaç psikopat gerçekten bu adamı tekrar etmiştir.
  • bu filmin sonundaki kargoyu yurtiçi kargo getirseydi her şey bambaşka olabilirdi. (bkz: yurtiçi kargo’nun müşterilerini evde bulamaması)
  • 1995 yılı filmini 2019'da izleyip müthiş sonunu göremeden kapatan zevksiz cahilleri gördüğümüz filmdir.

dönemin koşullarına, imkânlarına ve müthiş oyunculuklara ve film-editing'ine göre değil overrated, underrated bile sayılabilecek müthiş filmdir.

imdb sıralamasına göre dünyanın en sevilen 21.filmdir.
  • (bkz: ne yapmaz)
    (linç isteyen yazar beyanı)
hesabın var mı? giriş yap