• ilkokulda oldugum siralarda sinif arkadaslarimin cogunda ani defteri tutma hevesi baslamisti. ben de bana dogum gunum icin hediye gelmis ancak hic yazmamis oldugum mavi renkli bir gunlugu bu is icin kullanmaya karar verdim ve bu defterin ilk sayfasina babamin yazmasini istedim. babam o cok karakteristik olmasina karsin okunmasi epey zor el yazisiyla bana ataol behramoglu'nun bu siirini yazmis, altina da bir not ilistirmisti:

"butun insanlari kardesin bil
    dostun bil kizim
    sevginin urunudur insan
    nefretin degil kizim
    zulmun onunde dimdik tut onurunu
    sevginin onunde egil kizim--

sevgili kizim tamarix,
    yasam boyu butun guzellikler
    seninle olsun

10 mart 1998

baban"

bunlari yazdiktan sonra bana bakmis ve yazdiklarini gulumseyerek okumustu. babam o gulumsemesinin ve bana yazdigi bu kisacik siirin tum yasamima derinden etki edecegini bilebilir miydi acaba? aslinda tam da bu nedenle bana bu siiri yazip sevgiyle gulumsemisti. .

o deftere cok sevdigim baska insanlar da yazdilar sonra. nereye gitsem yanimdadir hala.
  • bir ataol behramoğlu şiiri.

bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım
    sevincin ürünüdür insan, nefretin değil kızım
    zulmün önünde dimdik tut onurunu
    sevginin önünde eğil kızım.
  • küçücükken hatıra defteri tutma hevesine girişip herkese bir kaç satır yazdırdığım sıralarda,babamın defterime yazdığı dizelerdi ataol behramoğlu'nun bu şiiri.bir babanın kızına yazabileceği en güzel satırlardır kanaatimce,hala okudukça mutlu olurum,duygulanırım.
  • timur selçuk tarafından seslendirilen ataol behramoğlu şiiridir; https://www.youtube.com/watch?v=o8mv_tzjh8a

bu şiiri babasından öğrenen kızlar elbette çok şanslıdır.
hesabın var mı? giriş yap