abendrot

  • 1162
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

istanbul lisesi'ne sınavsız yerleştirilen öğrenci

annesinin 'benim kizim almanca konustugu icin degil, yetenekli, basarili ve zeki oldugu icin orada.' açıklaması sanırım ne gibi bir hukuksuzluk ve dalavere silsilesi sonucu yavrusunu o okula kaydettirdiğini açıklıyor. galatasaray lisesi mezunuyum, okuduğum süre boyunca da 'frankofon' tabir edilen, fransızca konuşulan ülkelerde okumuş, fransızca bildiği için geçiş hakkını kullanarak okulumuza kayıt yaptırmış arkadaşlar katıldı aramıza. açıkçası bu kayıt yapılırken de yeteneklerinden, başarılarından ve zekalarından önce kriterlere uyup uymadıklarına bakılırdı, ha bir de fransızca bilip bilmedikleri. sonuçta bu öğrencilere okulumuza gelme hakkını asıl veren fransıza bilmeleriydi zaten, ondan ara sınıfta gelirlerdi. hazırlığa kaydolabilecek olsalar gökten zembille inercesine, bu en başta o sınavı kazanana kadar anası ağlamış bizlere haksızlık olurdu.
sözkonusu kız bu kadar yetenekli, başarılı ve zekiyse buradaki sınavlara hazırlanma suretiyle hepimizin dibini düşüren bir başarıya imza atar, okula ilk sıradan giriş yapabilirdi.
onun yerine şaibeli prosedürlerin ardından bu okula kaydedilmiş, üzerine de okulun müdür yardımcısı görevinden derhal uzaklaştırılmıştır.
bu tür okulların ne kadar köklü ve sağlam camialara sahip oldukları aşikar, o kız o okulda kalsa da kimse yüzüne bakmayacak, silik, ezik bir ilkgençlik çağı yaşayarak muhtemelen kolay kolay atlatamayacağı travmalarla mezun olacak. halbuki o yaşlarda bir çocuk için lise anıları kıymetlidir, anasının-babasının hırsının muhtemel kurbanı bu kıza ancak acıyabiliyorum açıkçası, iel camiasının protestosunu da can-ı gönülden destekliyorum.

devamını okuyayım »