• solunum fonksiyonları testi.
    akcigerin yuzde kacinin calistigini gosterir.normal test uc yavas nefes iki alabildigince verebildigince kuvvetli nefesle yapilir.yuzde yetmis cikarsa tedaviye hemen baslanir.
  • bu testi yapan en ünlü hastane yedikule göğüs hastalıkları hastanesi olup
    astım, bronşit ve tarzı solunum hastalıklarının teşhisi için yapılır
    tarih itibarıyle ücreti normal: 21,500,000,- ilaçlı : 30,500,000,- dir

http://www.ygh.gov.tr/…ions&op=viewarticle&artid=13
  • 2001 yilinda kurulmus olan,bircok barda ve festivallerde sahne almis,bilinen parcalari calmak yerine etrafta fazla bilinmeyen sarkilari calmayi tercih eden,genelde tarzlari brit pop-alternative arasinda olan,su siralar album cikartmaya hazirlanip haril haril calisan grup...acilimi ise selected fine tobaccos.
  • - çek çek çek çeek.... şimdi hızlıca bırak şimdi hızlıca çek, şimdi yavaşça bırak...

böyle bir testtir kendisi...
  • çek-bırak talimatlarının yanında olası diyaloglar:

-dişlerinin arasına al.
    +öğğğhh!
    -hepsini al, hepsini al.
    +öğğğhhgğhg!
    -hepsini alamıyor musun?
    +yok, kusma refleksi devreye giriyor.
    -tüh ya, dudaklarının arasına al bari.

..ol-du o zaman.. zaten almışsın bir sürü erkek hastayla beni aynı anda. bir de verdiğin talimatlara bak. yok mu kandan mandan fonksiyon ölçme?
  • öksürme şikayetiyle gittiğim doktorumun yaptırdığı üflemeli testtir kendisi.yüzde seksen beş çıkması gereken değerin kırk yedi çıkmasıyla noluyoruz lan moduna sokan ve doktorun kronik astımsın kimsenin sigara içmemesi lazım ama senin hiç içmemen lazım tespitini yapmasına neden olmuştur.özel bir hastanede 100 tl civarinda bi fiyata mal oluyor ve kendinizi zorlamanız nedeniyle kısa süreli baş dönmesi yaşatıyor.
  • bu testi şimdiye kadar 3 kere yaptırdım üçünde de en sondaki hızlıca üfleme kısmını beceremedim. gerçi beceremedim değil olmayan nefesin neyini üfleyeceksin de...

burnuna küçük bir mandal takılır, burundan nefes alamazsın. sonrasında tuvalet kağıdının içindeki kartona benzeyen plastik aleti dişlerinin arasına alırsın, ağzını sıkıca kapatırsın. önce küçük küçük ve normal evde otururkenki gibi 1-2 nefes alıp verirsin, sonra hızlıca çok derin bir nefes almanı söyler doktor, çok derin çok derin çok derin diye gaz verir bir yandan, hemen ardından da üfle üfle üfle üfle çok güçlü!!! diye yırtar kendini. halbuki sen, o ilk üfle dediği an, aldığın bütün nefesi bir gayret vermiş olursun çoktan, ama doktor hala gaz vermeye devam eder üfle üfle diye... dişlerin arasında kocaman boruyla hem derin hem güçlü nefes vermek zordur yani. o yüzden sonucun doğruluğu açısından birkaç kez denetir sana, nefes ala-vere yorulduğundan gittikçe daha da az nefesin kalır. sonunda da hmm peki tamam deyip teste son verilir.

doktora, o alet ağızda yokken, dudaklarını öne doğru hafifçe büzerek uzunca nefes verebildiğini gösterir, o şekilde neden veremediğini sorarsın, o da sana istediğinin o büzük dudak solunumu olmadığını, o alet ağızdayken olması gereken kadar nefes verememenin de genç yaştaki hastalarda en çok görülen astım belirtilerinden olduğunu söyler. böylece astımın da nefes alamamaktan ziyade, nefes verememek olduğunu öğrenirsin. geçmiş olsun.
  • "ilk seferde sorunsuz yapan var mıdır acaba" diye düşünme sebebi test.
    geceleri uyandıran acayip öksürük ve 1.5 aydır geçmeyen gribin ardından kbb'ci göğüs hastalıklarına gitmemi söyledi.
    değerlerimi pazartesi günü doktora götüreceğim.
    şimdi iki gün boyunca bunlar ne anlama geliyor diye düşüneceğim.
    doktor suserler size sesleniyorum...
    en ufak vereceğiniz bilgi, bir hasta adayını mutlu edecek.

pre
    fvc: 100.9
    fev: 1 105.5
    fev: 1% fvc 90.73
    mmef 75/25: 106.8
    pef: 98.5
    fef 25: 105.7
    fef 50: 105.1
    fef 75: 88.6
    fet: 2.66

fev: 1 101.7
    fev: 1% fvc 93.47
    mmef 75/25: 85.8 (sanırım bunda sorun var!)
    pef: 94.9
    fef 25: 101.0
    fef 50: 102.1
    fef 75: 55.3 (sanırım bunda da sorun var!)
    fet: 2.98
  • bombok bir testtir. o ağza alınan parçanın, geri dönüşüm amacıyla kullanılan bitmiş tuvalet kağıdından geriye kalan yuvarlak karton olduğunu düşünüyorum. neyse işte o kartonun ucuna ufak bir pervane koyduğunuzu düşünün alın size solunum testi aygıtı.
  • yabancıların da olduğu ingilizce bir toplantıda bir argümanı yabancı dille anlatamayıp, türk arkadaşlarına türkçe açıklama gereği hissettiğinde sarfedilen "sorry for turkish" cümlesinin kısaltmalarıdır. artık adam ne kadar çaresizse demek, sorry for turkish demek yerine sft demeye başlamış.
hesabın var mı? giriş yap