• final bölümünde maksimum kurşun sıkılıp maksimum isabet ettirememe rekoru kırmış dizidir. övünmeye geldiklerinde "ne çatışmalara girdik biz babbaa" diye övünmeyi biliyorlar. resmen insanların mantık sistemleriyle dalga geçmişler ve tüm fizik kurallarını çiğnemişler. zik gibi meydanda duran adama 7 kişi sıkıyor, isabet etmiyor. bazen biri kafasını kaldıracak oluyor: tak! mefta. o kadar sıkılan mermiye bir tugayı vurursunuz lan. 15 adamı öldüremediniz yarım saatte.

bu zamana kadar izlediğim en kötü dizi finaliydi, net. en başından beri hiç kaçırmadan, üyeliğimi yenileye yenileye devam ettim ama bu sezon finalini hak etmedik yani. neyse, sizi bir efsane olarak hatırlamaya devam edeceğiz cio babbaa.

--- spoiler ---

herkes öldü amk. bu ne? vurulmayan adam kalmadı da, vurulanların durumu da şaibeli olduğu için hiçbir şey diyemiyorum artık. gökhan piçi öldü ya, gerisi çok dert değil. komple bütün çete çöktü yalnız. bir de savaşların yıllardır yedikleri var. resmen adana'yı temizlediler. aslında hep illegal elemanlar gittiği için bu kötü bir şey değil ama; tüm olayın 100 kilo altından, sarsılmaz abigillerin olayından patlaması da kaderin nasıl bir cilvesidir yahu? hay intikamınıza yani. prison break'de de tek bir adamın idam olayından yüzlerce insan ölüyordu. insan "masum tek bir adamı mı öldürürsün yoksa onun masumluğunu kanıtlamak için 100 adam mı öldürürsün?" ikileminde kalıyor. neyse, olan oldu. kalan sağlar bizimdir.

burak! cengo! sizden iyisinin amk. ahahahahhahahaha... kralsınız.

--- spoiler ---

özellikle 2. ve 3. sezon tadını çok özleyeceğim. ciocuğumun ve kaslarının da gönlümde çok ayrı bir yeri her zaman var. final kötü olsa da, bu zamana kadar bu yapımın yapımında ve yayımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. şu ülkede bağımsız bir diziye başlayıp çok iyi bir iş çıkardılar. en doğalından samimi ve gerçekçi bir dizi izledik. elinize sağlık.

hoşça kal sıfır bir.
  • şimdiden özlediğim dizi.

--- spoiler ---

cio: o ne lan?
    cabbar: meybuz dayı
    cio: meybuzunun amk, yenir mi oğlum o!
    cabbar: sıcakta yüreğem yanıyo ya
    cio: o kadar sıcaksa kanala atla deli
    cabbar: hee o da var deel mi

meybuz

--- spoiler ---
  • ilk iki sezon izlediğim ve çok beğendiğim ama daha sonra sıçmış dizi.

mahalle kavgası ayarında devam edecektiniz.

mafya konularına girdiniz iyi bok yediniz.zaten o ayarda onlarca dizi var zaten.
  • ulan dizi bitt biteli mahalleliyle çatışmaya girmişimde ölmemişim gibi hissediyorum, nasıl bakacağım yüzlerine diye düşünüyorum .. çok mı fazla bağlanıyorum ki
  • başarılı, gerçekçi bir yapımdı, emeği geçenlerin emeğine sağlık.
  • 6.sezon final bölümü için ağır spoiler içerir uyarayım.

bu dizide eksik olan tek şey intikam. bu sezona kadar tüm düşmanlar uzun mücadeleden sonra ya bir kurşunla ya da bıçakla ölüyor. evet intikam bir şekilde alınıyor. ama seyircinin içi soğumuyor.

örneğin son sezonda gökhan'ın yapmadığı ibnelik kalmadı. seyirci gökhan'dan nefret etti. mesela gökhan köşeye sıkıştırılsaydı, af dileseydi, ben ettim siz etmeyin deseydi keşke yapmasaydım deseydi. savaş da yavaş yavaş tadını çıkara çıkara öldürseydi, ben sana demedim mi lan deseydi, işte o zaman herkesin içi soğurdu. işte o zaman intikam söke söke alınmış olur herkes oh olsun derdi. hiçbir düşman böyle bir yöntemle gitmedi.

aslında bunun en güzel örneği kurtlar vadisidir. orada polat da düşmanlarıyla çok uğraşıyor ama en sonunda yavaş yavaş ciğerini sökerek intikam alıyordu. seyirci de şükür çekiyordu.

her şeye rağmen bağımlısı olduk. diziyi hiç bırakmadık. silahın eline en çok yakıştığı adam savaş. keşke sonunda gökhan vurmasaydı da tek başına kalıp kafasına sıkarak intihar etseydi. bence o zaman çok ibretlik bir final olurdu. bundan sonra gereksiz uzatıp kabak tadı vermemesi dileğiyle.
  • uyarı:spoiler içerebilir...

bakın bu dizi çok sevdiğiniz, öve öve bitiremediğiniz behzat ç'den de daha başarılı ve doğaldır, diğer kült yapımlardan da...kurtlar vadisi ilk 97 bölümden sonra izlediğim en başarılı yerli dizidir.

mahalle set alanına dönüşmüş ve biz ilk bölümlerde ışık ve ses'in de yeterli gelmemesi sonucunda mahallede yaşıyor hissiyatı içerisindeydik. seyhan belediyesi yazan bankta oturan, adana demir flaması altında kahvede oturup çay içen dayıdan bir farkımız yoktu.gittik cabbar ile beraber şırdan yedik, sıcaklardan şikayet edip dişimizle meybuz naylonu yırtmaya çalıştık. her şeyiyle samimi bir havada geçti dizinin atmosferi.

son sezon dışında blu tv'ye geçti mertlik bozuldu görüşlerine de katılmıyorum.çete ister istemez nüfuzunu artıracak, düşmanları kuvvetlenecekti. onlar nasıl hüseyin sarsılmazın intikamını almak istedilerse yok ettikleri düşmanların kardeşi, akrabaları da onları ortadan kaldırmak istedi.bu ortamda ister istemez ya bendensin ya onlardan tarzı durumlar ortaya çıktı ve çetenin lideri savaş satış birden hapishanelerde bile tanıdık bir sima olarak nam saldı.

savaş satış'ın küçüklüğünü oynayan çocuğun da oyunculuğuna hayran kaldığımı, esat bargun'un her ortama uyan harika soundlarını ve hayatın her anlamda coğrafya unsurlu bir kader silsilesi olduğunu tekrar tekrar hatırlatan kadri beran taşkın ve savaş satış başta olmak üzere herkese teşekkürler...açık ara bu imkanlarla bu özveriyle gönlümde türk televizyon tarihinin en başarılı iki yapımından birisi oldu. polis geç gelmiş, keleşle şehir merkezinde çatışma olmuş bla bla bla...kendimi mantık hataları arayarak yoramam valla.

edit:bu arada savaş satış babası ile birlikte siirt 'ten göç eden bir doğuludur...babasının aracı siirt plaka ve bir ara kürtçe konuşuyordu. adana'da urfa ve siirt göçmeni çok insan var bildiğim kadarıyla.
  • filmi ne zaman çıkacak bilmiyorum ama son birkaç bölüm itibariyle bozarak bitirmiştir.
  • vay be, soluksuz izlediğim, 4.sezon özgür'ün cenazesinde, hastane sahnesinde ağladığım sıfır bir bu kadar rezil bir şekilde veda edecekti öyle mi?

bir insan kendi yaptığı işe bu kadar ihanet eder, ne diyim elinize sağlık. azad da salih de son 2 sezonun burak&cengosu da sizin olsun. hades'in kahvehane baskınını izleyin, burak'ın yıldırımların kardeşiyle hasım olmasına sebep olan ilk kavgayı izleyin, cabbarın şırdan yemesini, berto'nun ekibe dahil olduğu ilk sahneyi izleyin. izleyin de görün nasıl elle dokunulacak kadar gerçek bir işi rambo - tek kişilik ordu kıvamına getirmişsiniz bir görün.

irfo&serdar, burak&cengo üzerinden zorlama mizah sahneleriniz, habire firar edilen sabah akşam herkesin birbirini kestiği hapishaneleriniz, her bölüm dünya kadar mermi yiyip yine de hayata dönen dokuz canlı abileriniz, kardeşleriniz ile dolu dolu geçen son 2 sezonunuza da, bu denli rezil zorlama bir final yakışırmış zaten, fazlası değil.

edit: hades değil adez olacak, mesajla uyardı arkadaşlar teşekkür ederim.
  • 6x6'nin aceleye getirildigi, en az 1 bucuk saat olmasi gereken bolumun 40dakikada bitirildigi dizidir. evet sinema filmi olacak ama, bu da dizi finali acin behzat c izleyin dizi finali nasil yapilir gorurdunuz.

son bolume puanim 3/10
hesabın var mı? giriş yap