• 3 kere bıraktım.2 kere 1 ay 1 kere 7 ay gene başladım.ama bu sıralar bir denemede daha bulunacağım.champix in faydasının olduğunu söylüyorlar.deneyip tecrübe edeceğim heralde.
  • bilmem kaçıncı denemem. üç gün geride kaldı. sigarayı bırak diye bir uygulama var. onunla da destekliyorum. etkilerini az çok tahmin ediyorsunuzdur.

yalnız şey çok acayip. eksi bilmem kaç derecede tekel aramak, mekanların önünde titreyerek sigara içmek falan. resmen köpeği olmuşuz. aşağılık bir durum. bırakın gitsin. yaparsınız.
  • düşünüyorum aslında, parliament aqua blue artık satılmadığı için daha çok düşünmeye başladım. keyifçi idim oğlum ben !
  • daha önce 6 ay kadar bırakabilmiştim, üstünden neredeyse 5 sene geçti, yaklaşık 6 aydır yine bıraktım içmiyorum. astım hastasıyım ve kışları sigara içmesem bile zaten hava kirliliği beni bitiriyor. bunu da kendime geçerli bir sebep olarak kullandım. bu sefer ilkinden daha kolay oldu. belirli bir gün belirtmeden, yarın artık içmeyeceğim diyerek bıraktım. geçen sefer 1 ocak, yeni yıl yeni başlangıç falan gibi şeylerle motive olmuştum. ama bu defa çok strese girmedim, kendimi mecbur hissetmedim sadece yaptığım şeyin saçma olduğu dank etti. çalışırken her fırsatta mola verip buna mesai harcamak mesela çok lüzumsuz bir yorgunluk olmaya başladı. tütün içiyordum ben, malzeme sıkıntısı her zaman yok buldum bulamadım falan..velhasıl sigarayı bırakan şımarıklığı yapmayacağım ama gerçekten bir gün geliyor ve artık içmek istemiyorsunuz. ha canım hiç mi istemiyor, tabii ki istiyor özellikle acı yedikten sonra, rakı içerken vs... yani siz en çok ne zaman içiyorsanız o zamanlar yine canınız istiyor ama belli bir süre sonra normal olarak isteğiniz azalıyor.
    ilk bıraktığım 6 aylık süreçte, herkesten duyduğum etkileri yaşamamıştım. mesele kilo almak, daha rahat nefes almak, sabahları mutlu uyanmak, yediklerinin tadını daha iyi almak gibi şeyler. bu sefer de kilo almak dışında yine hiçbirini yaşamadım :) evet kilo aldım. şöyle ki ben herkesin sinir olduğu, ne yese kilo almayan, spor yapmadan ince kalan tip var ya hah ben oyum işte. kola, cips, karbonhidrat... ve hangi saatte olduğu önemli değil açsam yemek yerim doğal olarak(!) işte ben bile kilo aldım. ama belki yaşında etkisi olabilir belli bir yaştan sonra yediklerini yakmak daha zor oluyor tabi ki.
    yani işin özeti, zorlama strese girme, vücudun ve beynin hazır olunca zaten seni uyarıyor, işte o zaman bırakırsın.
  • 5 yıl önce champix kullanarak gerçekleştirdiğim eylem. sırf bıraktıktan sonra yaşanan arınmışlık hissi için bile her sigara kullanıcısının deneyimlemesi gerekir. üzerinde o berbat sigara kokusuyla insan içine çıkmak, iki adım atınca nefes nefese kalmak, yediğinden içtiğinden tat almamak filan büyük ızdırap.
  • sevgiliyi bırakmaktan daha zordur
  • kesin çözüm nedir? bilen yeşillendirsin allah aşkına!
  • ne illetmiş arkadaş, biri diyor ki ''asla hiç içmemiş bir insan gibi olmayacaksın'', biri ''aklının bir köşesinde hep sigara olacak'' falan filan.. doğru da söylüyorlar çünkü çok özledim. insan sigarayı özler mi yaa, kafayı yicem.

bu arada; nasp ile bıraktım, günleri içimden sayıyorum ama 2 ayı geçti diyebilirim. başlarda gerçekten çok fazla zorlanmadım, ilk 3 gün de buna dahil ama son bir haftadır deli gibi içesim var, tutuyorum kendimi, umarım irademe sahip çıkarım.

büdüt: evet kilo alıyorsunuz, evet hayvan gibi yiyorsunuz, evet öfkenizi yiyeceklerden çıkarıyosunuz. ağlamaklı surat.
  • hayatım boyunca hiç düşünmedim, denemedim hakikaten keyif alıyorum
  • yaklaşık 2 sene olacak bırakalı.

benim babam koah hastası, 3 sene önce öğrendi, evde iki tane büyük makinaları var, her gün o makinalara mecbur artık, günde en az 2 saat.

1 hafta hastanede yattı, 15 gün sigara içmedi, sabah uyandığında öyle bir öksürüyordu ki, binada herkes duyuyordu, rengi falan değişiyordu öksürünce. hastanede 1 hafta yattıktan sonra iyi oldu, 15 gün sigara içmedi, lanet falan etti sigaraya. sonra dayanamadı, başladı.

kendini kandırarak başladı, günde 3-5 tane içerim dedi, o kadar çok ısrar ettik ki içmesin diye, hiçbirimizi dinlemedi, dinlemiyor! artık tartışmaya başladık bırakamadığı için. artık kendi haline bırakıyoruz, içiyor, hem de paket bitiriyor. bırakamıyorum diyor.

babam 60 yaşında, hasta, içmemesi lazım, içiyor ama bırakamıyor.

öyle eğitimsiz laf anlamayan bir tip değil, eski gazeteci, görmüş geçirmiş adam, bırakamıyor işte, laf anlamıyor sigara konusunda.

ben ileride babam gibi olmak istemiyorum, çocuğuma o kötülüğü yapmak istemiyorum, babamın öksürürken ölebilecek ihtimalini düşünmek acı veriyor. ben babam gibi olmayacağım, siz de olmayın, kimsenin çocuğuna ve ailesine böyle kötülük yapmaya hakkı yok, o kendini düşünmese bile bizi düşünmek zorunda, düşünmüyor işte, kendini de düşünmüyor, bizi de düşünmüyor.

neymiş, sigara! bu zıkkım böyle bir şey işte. böyle lanet bir şey, iğrenç bir şey.

önce kendinize, sonra sizi sevenlere bu kötülüğü yapmaya hakkınız yok, inanın yok.
hesabın var mı? giriş yap