• bir şiir:
    (bkz: #64114692)
  • daha önce boşuna uğraşmışız o jack daniels lar chivas lar tam bir pişmanlık tam bir amariganın oyunu pazarlama dehası ürünler. ne diyorduk single malt içiniz içiriniz efendim.

tavsiye isteyenler eğer ağır içkiler ağır tatlar seviyorsanız islay tarzı lagavulin, talisker, ardberg gibi single maltlar tam sizlik ortak özellikleri isli tatları ama eğer benim gibi içimi yumuşak daha tatlı içkileri seviyorsanız highland üretimi single maltlar tam sizin için üretilmiş bunlara örnekse balvenie adı gibi bal gibi viski macallan highlandpark, glenlivet, aberlour gibi viskiler. ha bu arada alabilirseniz yaşlı olanları alın.
  • bunu deneyip tattiktan sonra blended olarak adlandirilan en meshur iskoc irlanda ve amerikan viskilerinin tadi artik tat vermiyor azizim. kuzeyliler bu isi biliyor.
  • single malt'ları denemeye başladıktan sonra, eski cep çizgi romanlarında kızılderililerin viskiye ''ateş suyu'' dedikleri sık sık aklıma geldi ve onlara hak verdim.
    özellikle islay bölgesi viskileri ve cask strenght denen ultra yüksek alkollü single maltlar (%47-73 alkollü ) gerçekten de ateş suyu gibi.

denediğim single maltlar konusunda, ''alttan kuruyemiş deri tütün amber vs. tadları geliyor'' gibi çok teknik ve ileri detaylara girmeden, söyleyebileceklerim aşağıdadır.

lagavulin 16
    favorilerimden olan, islay bölgesinin ağır topu.
    bol isli, ağızda çok uzun süre kalıcı, sert , çok etkileyici viski.
    özel seriler hariç, piyasada bulunabilecek en iyilerden biri.

talisker 10
    sky adasında üretilen, etkileyicilikte lagavulin 16 ya sert rakip olabilen tek viski.
    ecza dolabı açıldığında alınan yoğun ilaç, iyot kokuları ve beraberinde is.
    çok etkileyici.

laphroaig 10
    bazılarının en beğendiği single malt olan isli ve kaliteli viski.
    alkolünün % 40 oluşundan mıdır bilemedim ama beklediğim(üsttekiler % 47 ve % 43 tür) sertlik ve kalıcılıkta değil.
    aroma zenginliği (bana göre) ıslay'lar arasında vasat sayılır, bence düzeyi üsttekilerden bir tık altta.

ardbeg 10
    yoğun isli ancak fazla sofistike olmayan sert bir lezzet, adının ve fiyatının hakkını verir.

bunnahabhain 12
    islay bölgesinden olmasına rağmen speyside tadı veren sürpriz viski.
    o fiyatı, speyside benzeri, çiçek meyve vb tad ve kokulara sahip bir içkiye vermek bana göre değil.

aberlour 16
    listemde ön sıralarda yer bulan,% 43 alkollü, speyside bölgesinin nitelikli single maltlarından, çiçeksi meyvemsi ve sert bir single malt.

macallan amber
    macallan,speyside bölgesinin en prestijli markası.
    klasik speyside çizgisinde, çiçeksi, meyvemsi, lezzetli bir single malt.

macallan select oak
    speyside bölgesinin en prestijli markası.
    klasik speyside, kaliteli ama çok özel değil.

macallan fine oak
    amber'e benzer lezzette, çiçeksi meyvemsi single malt.

aberlour 12
    fazla tatlı, chivas regal benzeri single malt.
    speyside özellikleri taşıyan bir lezzete sahip.

glenlivet master distillery
    glenlivet 12 yerine üretilmeye başlayan vasat single maltlardan biri.
    çiçeksi meyvemsi,hepsi bu kadar.

glenlivet 12
    yoğun meyve koku ve tadlarını alabildiğiniz, kaliteli bir başlangıç seviye speyside bölgesi single malt'ı.
    master distillery'den bir tık daha iyi.

glenfiddich select cask
    glenlivet 12 benzeri, meyve, meşe,çiçek tad ve kokuları içeren kaliteli speyside.

highland park 12
    beğendiğim viskilerden biri,highland bölgesinden kaliteli bir single malt.
    sofistike, meşe çiçek ve meyve kokusu, damakta kalıcı ve yoğun.

glen moray
    speyside bölgesi özelliklerini taşıyan,üstüne de bir miktar yapay tadı olan is aroması eklenmiş gibi duran,muhtemelen single maltların en zayıf grubundan bir ürün.
    bir blended olan teacher's e benziyor.
    ama yine de unutulmamalı, bir single malt ne kadar kötü olabilir ki.

glen grant 8
    tipik speyside.
    biraz ham olmakla birlikte f/p çok iyi, içilebilir.

glenfiddich wild cask 8 year
    sert düz ancak ilginç bir single malt.
    henüz oturmamış izlenimi veriyor.

old pulteney 12
    tercih etmediğim tarzda tatlı ve speyside benzeri bir highland bölgesi viskisi.
    düzelteyim, en sevmediğim single malt bile , bana göre tüm sıra işi piyasa bourbon ve blended'lerinden daha iyidir.

cardhu 12
    derin, tatlı, kremamsı, gözü kapalı içilse çok kaliteli bir konyak zannedilebilecek, speyside türünün en iyi örneklerinden biri.
    bu türü pek tercih etmememe rağmen, şapka çıkardığım çok saygı duyulacak bir viski.
    chivas regal sevenlerin buna bayılacağını sanıyorum.

ben riach cask stenght
    %58 alkol içeren,güçlü bir cask strenght.
    ileri aşamalarda denenmesi gereken deneysel bir çalışma gibi, şahane, sert, nefes kesici, bildiğin ateş suyu.

talisker sky
    öncelikle bu viski, talisker 10 gibi bol isli ve iyotsu değil.
    1/2 talisker 10 la, 1/2 iyi bir speyside'ın karıştırılmış hali gibi.
    damakta kalıcılığı ve bitimi tatmin edici.
    hafif- orta arası düzeyde is ve iyotsu lezzet, meyvemsi tadlarla buluşturulmuş.
    deneysel bir çalışma yapılmış sanki.
    ben beğendim, lezzetli ancak islay ve sky hayranları sevmeyebilir.

the ardmore traditional peated
    açıklamalarına bakılacak olursa, arpanın turba ateşinde pişirilmesiyle elde edilen is tadına ilaveten, dışarıdan da bir miktar is katılarak lezzetlendirilmiş meyvemsi tadlar da içeren, pek sevemediğim bir single malt.
    iskoçya'da küçük bir kasabada indirimde 20 pounda aldığımı da düşünürsek, içilir mi, evet.
    ancak single maltlar içinde seçkin bir örnek değil.

ben bracken 8
    ispanya'da lidl mağazasından özel indirimde 10 euro'ya bulup aldığım ilginç single malt.
    öncelikle pek öne çıkan bir karakteri yok.
    meyvemsi tadı ve kısa bitimi ile sıradan bir speyside.
    ancak f/p olarak mükemmel.

jura loch 18 years
    alkol oranı: %44.5
    meşe, sütlü kahve, karamel, meyve tadlarına eşlik eden, orta düzeyde turba koku ve tadıyla, island bölgesine ait çok nitelikli bir single malt.

ancak 76 euroluk fiyatı biraz sıkıntılı.
    makul fiyata bulunursa sıklıkla tüketebileceğim bir ürün.

ileach cask strenght
    2 yıldır dokunmadığım ve çok merak ettiğim, üreticisi açıklanmayan bu esrarengiz single maltın nihayet tadına baktım.
    bildiğiniz lagavulin 16 nın bir tık daha genç ve serti gibi.
    is kokusu, turba tadı, biraz talisker'i anımsatan sürpriz deniz kokusu esintileri , uzun bitiş ve son derece etkileyici bir single malt. (% 58 alkolü olduğunu hatırlatayım.)
    islay sevenlerin vazgeçemeyeceği bir viski bu.
    iskoçya'nın 100 nüfuslu küçük bir köyünde, inanılmaz zenginlikte, adını hiç duymadığım single maltları bile bulunduran bir dükkandan 60 pound'a aldığım bu viskinin tek sorunu, yüksek fiyatı.
    aslında fiyatı daha ucuz olmalıydı(piyasa fiyatı 40 pound civarı) ama ingiltere ve iskoçya'da bile hiç rastlamadığım için dayanamayıp satın aldım.

bowmore 10 years

uzun zamandır beklettiğim bu single malt, gerek tadı gerek kokusuyla beklentimin üzerinde isli çıktı.
    derinlerden gelen karamel esintileri üzerine, orta düzeyde isli güzel bir single malt.
    islay ailesinin karakterine uygun ve ortalama üzeri bir single malt denilebilir.

monkey shoulder (blended viski)

speyside üretimi balvenie, glenfiddich ve kininvie harmanı olarak açıklanan bu viski, harmana katılan viskilerin güzel bir bileşimine sahip, neredeyse altın oran ürünü bir viski olmuş.
    her şey dengeli, hiç bir sivriliği yok.

karamel, çikolata, meşe, bal lezzet ve kokularına sahip.
    bir blended için f/p olarak başarılı.
    aklıma geldikçe 1 kadeh içtiğim bu şişenin bitmesi, yaklaşık 6 ay kadar sürdü.
    speyside sevenlerin beğeneceği, içimi kolay, gündelik kullanıma çok uygun bir viski bu.

henüz açılmayanlar(ileride güncellenecek)

talisker 18
    highland park 14
  • özelliği, tek bir damıtımevinde, sadece su ve arpa maltı kullanılarak, genellikle tek bir arpa çeşitinden elde edilmiş olan iskoç viskisidir.
    üretim süreci normal viski üretimiyle aynıdır ama harman bir viski olmadığından single malt viskinin tat ve koku özelliklerini taşır.
  • single malt viskiler tek bir damıtımevinde, %100 arpa kullanılarak eski geleneklerle üretilir. az sayıda üretildiği için her birinin tadı, rengi, karakteri farklıdır.
  • nickimle döverim dağılın.
  • türkçe'de tek malt viski de denir. tek bir damıtım evinden (üretim yerinden) çıkan viski anlamına gelir. isli olanı olduğu gibi issiz olanı da vardır. en kaliteli, tad ve koku olarak en karakterli viskiler bu viskilerdendir. en az 10 yıllık olanlarını tercih etmek gerekir. yalnız çok pahalıdır. ama pahasına değer bir keyfi de vardır. giden paraya üzülmezsiniz. viskinin hasıdır zira. genelde işkoçyada üretilir. ancak her iskoç viskisi single malt değildir. işkoç'u görüp de pahalı blended viskilere para vermeyin derim.

bu viskiler blended viskilerle karşılaştırılabilir, kıyaslanabilir. ancak bourbon viskilerle karşılaştırılmaz da kıyaslanmaz da. kıyaslarsanız "domates mi daha kırmızı yoksa patlıcan mı daha mordur" gibi bir kıyas yapmış olursunuz. bourbon viski ayrı bir viski türüdür ve kendi kalite sınıfları vardır. bourbon içer miyim? kolay kolay içmem. şahsen iyi bir single malt bulursam içerim, yoksa da viski içmeyivereyim ne olacak derim.

nasıl içilir bu single malt viski? evet herkesin bildiği ve dediği gibi bu viski soğutulmaz, buz atılmaz, oda sıcaklığında içilir. buna buz atmakla ferrariye tüp taktırmak aynı şeydir. yok bir damla su, içindeki saklı aromaların açığa çıkmasına yardımcı olur falan demeyin, gerek yok babam gerek yok. yemeğin veya başka bir şeyin yanında içilmez. viski içmek için oturulur ve viski içilir. ama yanında az az bir şeyler yenebilir. bunlar da yüzde 60-85 kakao oranı olan sadece çikolatalar veya fındık, fıstık, kaju gibi kuruyemişler olabilir. başka bir şeyle tadını kaçırmayın derim viskinin. yanında sigara içmenizi tavsiye etmem, ama puro içenler oluyor, bişi demiyoruz. kişisel tavsiyem içerken yanınızda yanan bişi olsun mutlaka, tamam şömine yoksa odun yakılan soba veya mangal da olur, o da yoksa bir kokusuz mum yakın en azından :)) ben loş ışıkta içmeyi seviyorum.

talisker, macallan, lagavulin tevsiye ederim. afiyet şifa olsun :))
  • viski sevmeyen bendenizi adam gibi viski içmemiş olduğun konusunda ikna etmiş viskinin bir türü.
    tatmış olduğum ve fikrimi değiştiren viski de single malt islay türünde olduğunu öğrendiğim lagavulin oldu. ispanyol kankamın evindeki bir davette uğurlama içkisi olarak ikram edildi, ben ilk içki dükkanına girip bir şişe aldım hiç düşünmeden. inanılmaz güzeldi, buzsuz katkısız tamamen sek, oda sıcaklığında. tütsülü harika bir tadı var, viskide rahatsız edebilen keskin alkol tadı bunda hiç gelmedi. lagavulin benzeri yine tütsülü bir tadı olan ama daha ekonomik olanı için de güzel bir şişe tasarımı olan connemara önerilir.
  • her bölgenin coğrafi koşullarından dolayı üretilen malt viskileri değişiklik gösterir. bir bölgede elde edilen arpalardan bir seferde yapılan ve harmanlanmayan viskilere single malt viski denir ve bu viskiler başka bölge viskileri ile harmanlanmaz.

ancak bazı malt viski üreticileri değişik lezzet ve yumuşaklık için diğer bölge malt viskilerinin de yer alacağı bir harmanlamayı uygun bulurlar. karakter yapılarına uygun miktarda kullanılarak yapılan bu malt viski harmanından doğan ürüne de pure malt viski denir. yani pure malt viskiler kendi üretim bölgelerinin dışındaki malt viskilerle harmanlanmış viskilerdir.

iskoçya' da üretilen malt viskilerin ancak %2-5' i malt viski olarak (single veya pure) tüketilir. geri kalan viskiler blended viski olarak tüketilmektedir. blended viskiler dört bölgenin (highland, lowland, campbeltown ve islands) malt viskileri ile çeşitli tahıl viskilerinin uygun oranda harmanlanması ile oluşur (malt viski oranı %20 ile %50 arasındadır). bu harmanda yer alan malt viski oranı viskinin kalitesini ve fiyatını belirler. viski üreten ülkeler viskilerini harmanlarken, gelişigüzel harman yapmak yerine çıkarttıkları mevcut yasaları uygularlar. her ülkenin yasaları da birbirleri ile farklılık taşır.
hesabın var mı? giriş yap