• vay anam vay neler dönmüş serhat ya
    bugün öğretmenin katakullüsine gelip üzerime yapıştırılan,yeni tabiri ile sınıf veli temsilcisi denilen hede.
    bir bakayım yazarlar bu konuda neler döktürmüş dedim ama okuduklarımdan sonra yarın istifamı vermeye hazırım.
    yazılan hiç bir özellik bana uymuyor amk!
  • yerini whatsapp gruplarına bırakmış annedir. sınıfla ilgili mevzular whatsapp gruplarında yazılıp çiziliyor artık.
  • bunun resmi olmayıp fahri olan versiyonu vardır . gözlemlerime göre bu tipler hep sorun çıkarır, sinir bozar. kendine iş icat etmiştir, ortaya atılmıştır bir kere, ihtiyaç yoktur aslında kendisine. her şeye burnunu sokar. alttan alta her türlü konuya vakıf olma ve kendi çocuğuna imtiyaz sağlama niyeti vardır.

çocuğu kazık kadar olur (ortaokulda bile!), hala sabah akşam okulda fink atar. öğretmenlerle vıcık vıcık bir ilişki kurar. tüm çocuklarla ilgili kendince fikirleri vardır, tanımadığı veliler hakkında da çocuklar hakkında da atıp tutabilir, dedikoduya bayılır herkes hakkında bilgi toplar insanları birbirine düşürebilir. tüm organizasyonlarda baş roldedir, herkes ayıp olmasın diye saçmalıklarına razı olur, sınıfı ilgilendiren konularda herkes adına insiyatif bile kullanabilir, çoğu kişi çamura bulaşırsam bana da bulaşır diyerek bulaşmaz böyle tiplere zira çirkefleşme riski yüksektir. çocukları da kendileri gibi yırtık dondan fırlamış gibi her konuda ortalıktadır. ha, bir de ağır işsiz ve vasıfsızdır.

öğretmenler gününde oldu bittiye getirip öğretmene külçe altın, gerdanlık, üçlü set gibi hediyeler aldıran tipler bunlardır işte. ne kendilerinden, ne yetiştirdiklerinden ülkeye fayda gelmez . çekilecek çileniz varsa size de çıkabilir böyle bir fahri sınıf annesi.
  • yasal olmayan görev.
    sınıf öğretmenleri kendi görevlerini bu kişilerin üzerine yıkar.
    iletişimi bile direk öğretmenle kurmak yerine sınıf annesinin aracılığı üzerinden devam ettirirsiniz.

konu şikayete açık. ilgili bakanlık telefon no: 444 0 632
  • uyuz olurdum
  • bu teyzeleri hiçbir zaman sevmedim. gördüklerim hep kraldan çok kralcı, öğretmenin yanından ayrılmayan, laubali, ukala, her hıyara elinde tuzlukla koşan kadınlardı çünkü. uyduruk bir görevle kendilerini tanımlıyor olmanın verdiği makam(!) sarhoşluğu içinde saçma sapan davranışlarını da gördüm öğrencilik hayatım boyunca. saygısızlıkta bulunmaz ancak iletişim de kurmazdım. öğretmenim de vardı, annem de. ee bu kadın kim oluyordu ki zırt pırt sınıfa giriyor, ahengi bozuyordu? ne ayrıcalığı vardı diğer velîlerden?

şimdi kızım okula başlayacak ve yeniden okul işlerine -bu defa velî olarak- dönünce sınıf annelerinin fonksiyonunu anlar gibi oldum.

kızımın da okuyacağı sınıf için bir whatsapp grubu kuruldu, eklendim. daha ilk birkaç saat sonra bildirimleri sessize almak durumunda kaldım çünkü gereksiz yere çok yazışıyor insanlar. çok sürmeyecektir, gruptan da çıkarım biliyorum.

yazışmalara "bir şey kaçırmayayım" düşüncesiyle göz atıyorum ve şimdiden sınıf annesi olan hanıma acıdığımı söyleyebilirim. o kadar aptalca sorular yöneltilmiş ki veliler tarafından. halbuki dün yapılan toplantıda her şeyi net şekilde anlattı öğretmen bey. sınıf mevcudu listesi, çantaya konulması gerekenler, ders ve teneffüs saatleri tek tek, saat saat yazılmış ve fotokopiyle çoğaltılmış olarak dağıtıldı.

velîlerse ne dinlemişler ne okumuşlar bunları ve hepsini tek tek her velî yeniden soruyor. bir tanesinin sorusuna sınıf annesi "ben de bilmiyorum" demiş olduğu için kayıtsız kalamayıp cevap verdim öğretmenin ilk ağızdan söylediği şeyi aktararak ama o kakafoni içinde kimse onu da anlamadı.

bu yönergeleri okumayan tipleri iyi biliyorum. 8 yıl ilköğretim boyunca herrr yazılı öncesi "kırmızı kalem kullanabilir miyiz örtmenim?/istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz örtmenim/ öğrenciyi tanıma amaçlı yapılan anketteki soru için "sevdiğimiz şarkının adını mı yazıcaz sözlerini mi örtmenim?" diye sormaktan utanmayanlar bunlar. şimdi büyümüşler de velî olmuşlar. aman da aman :)

üstlensem gayet güzel ve seviyeli yapacağım işti. apartman yöneticiliği, kına gecesi dj'liği gibi eften püften başarılarıma ekleyebilirdim. o işlere yeni bir soluk getirmiş, çok hakkani bir diktatörlükle yönetmiştim çünkü. ama yok yani böyle açık açık yazılanı okumayan, anlatılanı dinlemeyen insanlara laf anlatamam ben. delirip "siz salaksınız" deyiveririrm, sonra uğraş dur.

tanım: öğretmenlerin (haklı olarak) cahil cühela velilerle uğraşmamak için araya süspansiyon* olarak koyduğu talihsiz kişi.
  • kendisini sınıf öğretmeni zanneden ukala, benmerkeziyetçi ve öğretmen yalakası olan kişidir. genelde yaramaz çocuklar tarafından sevilmez çünkü sınıftaki yaramaz çocuklara bile karışan tiptir. bu kişi sınıf annesi olduğu için çocuğunun dersleri genelde iyi olur. çocuğuna hep zor ve baskıyla birşey yaptırır. çünkü sınıf annesidir kendi çocuğu başarısız olursa biraz ayıplanacak gibi hissedebilir. çocuğu ortaokuldan mezun olunca sigaraya başlayacak ve ileriki hayatında da bir bok olmayacak potansiyeldeki çocuklardır genellikle.
  • bir çeşit kanser hücresi
  • dünyadaki en gereksiz ünvan. bu ünvanı taşıyanlar da ekseriyetle mal olurlar.
  • 1993te ilkokul defterini kapadım, hiç böyle bir şey duymadım. bu çok önemli ünvan ne zaman bahşedilmeye başlandı acaba?
hesabın var mı? giriş yap