şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: synthesizer)
 • felemenkçe'de saint; sankt; hagia; aya; surp; aziz
  felemenk şehirlerinde bir sint'tir gidiyor, sint aşağı sint yukarı... iki adımda bir sint çıkıyor insanın karşısına; ya kilisesi ya sokağı.
  telaffuzları bir acayip olduğu için anlayamadım ama kesin felemenk argosunda birbirlerine sint diyordur bunlar. bizdeki hacım hesabı.
 • 2010 yılı mahsulü dick maas tarafından yazılıp yönetilmiş olan hollanda yapımı film. türkiye'de korku efendisi ismiyle vizyona girdi.

  iki senecik kadar gecikmeli de olsa sint'i sinemalarımızda görmek sevindirici. hollanda'nın 5 aralık'ta kutladığı aziz nikolas (sint niklas) geleneğini ters yüz ederek sint niklas’ı yetişkinleri acımasızca öldüren, çocukları çuvallara koyarak kaçırıp ispanya’ya götüren, vahşi bir haydut olarak tasvir eden maas, böylece ortaya ilginç bir noel baba fantezisi diyebileceğim sint'i çıkarmış.

  sint, çok yeni şeyler söylemeyen, ama iyi bir fikri olabildiğince eğlenceli bir şekilde beyazperdeye yansıtan, hoş bir seyirlik.

  dahası için...
 • --- spoiler ---
  yaşanan olaylardan sonra, devletin medya işbirliği ile "açıklanamayacak" konumdaki olayları örtbas etmesi bence anlamlı ve filmin altını kısmen de olsa dolduruyor. bu gibi kriz anlarında devlete ve onun kontrolündeki güçlere hiçbir şekilde güvenilemeyeceğinin altı özenle çiziliyor. tüm bunları yaparken dick maas, güçlü bir sinemasal anlatım yakalamayı da beceriyor. bir şekilde hiçbir orjinallik içermeyen, eski bir öyküyü, hem de genel anlamıyla eskimiş bir anlatım modeliyle baştan sona izletmeyi beceriyor.
  --- spoiler ---

  ( http://hayatimizsinema.blogspot.com/…disi-2010.html )
 • --- spoiler ---

  delindi sintine,
  esirler parçalamakta pırangaları.
  yıldız-poyrazdır esen,
  tekneyi kayaların üstüne atacak.
  bu dünya, bu korsan gemisi batacaktır,
  taş çatlasa batacak.
  ve senin alnın gibi hür, ferah ve ümitli bir âlem
  kuracağız pirâyem...
  --- spoiler ---
  *