aynı isimde "sivas (film)" başlığı da var
  • akp'nin seçimi kaybetmesi benim için baya şaşırtıcı oldu. yeni gelen partinin yapması gereken ilk iş toplu taşıma işini düzenlemek. bu ölçekte bir şehirde ulaşımın bu kadar sıkıntı olması ve kimi zaman aktarma yapmak zorunda kalmak çok saçma. bazı otobüsler 1 saat arayla falan geçiyor. otobüsler yarım otobüs genelde tıklım tıklım gidiliyor. gideceğin yere sokağa adımını atıp kısa sürede gidememek can sıkıcı. uygulamadan hangi otobüs nereden hangi saatte geçiyor bakman lazım. bu da kolay bir iş değil çünkü saçma bir sistem var. numuneden kalkan, terminalden kalkan, mahalleden kalkan, üniversiteden kalkan, mahalleye giden vs güzergahı kalktığı yere göre değişen otobüsler. normal bir şehirde nasıldır? bir yere gidersin, dönüşte indiğin yolun karşısına geçip aynı numaraya binersin geri gidersin. burada öyle bir şey yok. bir kere otobüs numarası yok. otobüs gelirken üstündeki yazılardan nereye gittiğini görmen lazım. berbat. umarım düzeltilir.
  • yeni seçilen belediye başkanı adem uzun'un ilk icraatı, söz verdiği gibi belediye başkanlığı tabelasını "t.c." yazılı tabela ile değiştirmek oldu.
  • yerel seçimlerde akp nin en az oy aldığı iller sıralamasında 11.sirada galiba. sivas genelde rekor oyla ak parti ve erdoğan a oy veren şehir bu sefer tersten rekora yaklaşmış en az oy verenler listesinde. sivas'tan bu kadarını beklemiyordum şahsen beni bayağı yanılttı seçimlerde.

edit:16.sırada imiş. olsun bu bile büyük sıçrama. normalde sivas en yüksek oy oranında ilk 10 da olurdu. bayağı büyük bir sıçrama var. en az 40-50 il geçmiş sıralamada.
  • merkezi anlatıldığı gibi olmayan yer. yani buraya taşınmadan evvel buranın köyden hallice ve aşırı muhafazakar olduğunu sanıyordum. yani ramazanda yolda su içsem biri saçımdan tutup beni yerlerde sürükler falan... bu ramazan yeme içme yerleri açıktı. gayet de yiyen içen adamlar kadınlar vardı. yolda türbanlı bacılarımızı sigara içerken de gördüm. bisküvi yerken de. yani kıyıda köşede değil, bildiğin kaldırımda yürürken. istasyon caddesinde. cadde başında starbucks var. ramazanda doluydu. hatta bir gün önünden geçerken baktım oturacak yer yoktu. hani sivas'ta ramazanın ilk dayak piyongosu çekilişi yapılacaktı? sivas soğuğunda minili, askılı, croplu kızlar istasyon caddesinde fink atıyor. türbanlı bacılarımız tayt giyiyor. kimsenin de kimseye çemkirdiğini görmedim. sanırım burası değişmiş. yıllar içinde internet ve üniversite ile beraber gelişmiş, bir şeyleri aşmış. ben karadenizliyim. bizim il karadenizin en modern ili diye bilinir. kızlarımız daima açık saçık ve dışa dönüktür. sivas bana benim memleketimi aratmadı. ilçeler nasıl bilemem. merkezi ve merkez mahalleleri böyle. kümbet, gar, yenişehir vb çoğu mahallesi de böyle. korktuğum gibi değil. rahatım. ayrıca yeme içme burda ucuz. karadeniz gibi kazık değil. bizim orda 90 liraya kıyma alıp da pide yaptırıp yiyemezsin. memlekete gittim geçenlerde. fiyatları karşılaştırdım. sivas'ta her şey bizim ordan ucuz. burda aç kalınmaz. bu yönden de artı puan aldı benden.
  • 2019 yerel seçimlerden önce sivasın önde gelen akp'li yöneticileri ve iş adamları toplu olarak ankara'ya gitti ve mevcut belediye başkanı sami aydın'ın aday olmaması için cumhurbaşkanına ricada bulundu.cumhurbaşkanı % 70 oy aldığı bu ilin istediğini kıramazdı ve sivas'a hilmi bilgini aday gösterdi; bu defa ankaraya giden o heyet tekrar ankaraya giderek hilmi'den vazgeçip tekrar sami'nin aday olmasını istediler. bu istekleri olmadı tabi.

sivas işte...
  • artık bir film festivalimiz de var. şehrimiz gelişiyor.

(bkz: sivas uluslararası film festivali)
  • 27 nisan - 1 mayıs tarihleri arasında ilk defa bulunacağım şehir. ilk kez geleceğim için, yeme-içme ve görülmesi gereken yerler hakkında tavsiyelere açığım, ilçeler dahil.
hesabın var mı? giriş yap