• acil doktorlarının bir kısmının -hepsi değil- acile gelen hastaya söyle bir üstünkörü bakıp göndermesi neticesinde gerçekleşmiş üzücü olaydır. merhuma rahmet dilerim. ancak bu işin peşi bırakılmamalı, hastaneye acil şikayetle gelen hastaya şüphelenildi diye adli vaka muamelesi yapılmamalıdır. öncelik hastanın sağlığını kurtarmak olmalıdır. diğer türlü zaten gerekirse adli işlemler yapılır. öncelik can kurtarmak olmalı, polise ya da adli makamlara şikayet değil.
  • ciddiyetsiz ve umursamaz bir doktorun sebep olduğu gecikme bir babanın canına mal olmuştur. başlıklar silindiği an durum iddia sahibini doğrulamıştır. umulur ki adalet benzer bir olayın bir daha cereyan etme ihtimalini düşürecek şekilde tecelli eder.
  • gündemde kalması gereken başlık. allah sabır versin. über hukuk sistemimiz madurların acısını katlamaktan başka bir işe yaramıyor ne yazık ki.
  • gündemde kalmalı.ben de babamı yanlış ilaç tedavisi sonucu kaybettim.geç de olsa bir şekilde adaletin tecelli etmesini dilerim.
  • öncelikle başınız sağolsun, bu saatten sonra ne yapılırsa yapılsın gidenin yeri dolmaz ancak durumun bu noktaya gelmesinde ihmalkar davrananlar var ise mutlaka cezasını çekmelidir.

bir hekim olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki serebrovasküler olay(svo) gelişecek hasta profili aşağı yukarı bellidir(yaşlı,altta yatan hastalık, sigara vs). svo' nun farkedilebilir ve en erken belirtisi vucudun genellikle tek tarafını tutan uyuşma ve güç kaybı ile beraber dilde uyuşma,ağırlaşma gibi belirtilerdir. bunlar geliştikten sonra hekim imkan sırasına göre önce difüzyon mr yoksa beyin tomografi o da yoksa zaman kaybetmeden derhal ileri seviye bir kuruma sevk yapmalıdır. erken müdahaleye rağmen ölüm ve sakatlık riski yüksek olan bu hastalıkta tedavi ile tamamen düzelme ihtimali de vardır, burada üzerinde durulması gereken nokta da düşük de olsa varolan umuttur. umut var ise gereken yapılmalıdır, umarım hekim arkadaşımız da gerekenleri yapmıştır. şayet yapmamış ise bu tarz olayların önüne geçmek için hem kendisine gereken ceza uygulanmalı hem de bundan daha önemlisi ve bugün bu tarz sorunların artmasına sebep olan tıp eğitimindeki kalitesizligin giderilmesi gerekmektedir.

şu kadar doktor lazım diyerek kontenjanları uçurarak, niteliğe değil niceliğe önem vererek geldiğimiz nokta budur.

üzülerek belirtmeliyim ki yeni nesil patlamaya hazır bombalar gümbür gümbür geliyor.
  • şimdi şöyle bir durum var her iki tarafı dinlemeden yorum yapılıyor.kendime gelen bir hastadan örnek vereceğim.2 kişi hastayı acile koluna girip getiriyor.hastanın durumu kötü sedye yatırıyoruz. monitorize ettiğim anda kardiyak arrest gelişiyor.kardiyak resusitasyona başladığımda soruyorum yakınlarına ne oldu.yakını diyor ki elinde poşeti göstererek dişi ağrıyordu.bu ilaçları içti sonra ben kötü oluyorum diyerek böyle oldu bizde hemen getirdik diyor.aklıma doğal olarak ilaç allerjisine bağlı gelişen şok diye düşünüp hastaya solunumsal ve kardiyak destek verip o şekilde sevk ediyorum.sonuç ne çıkıyor hastada serebral emboli..başka bir şey demiyorum.
    tabiki anlattığım sonucu değiştirmez.ama savcılık incelemişse ve böyle bir karar vermişse ben pek sanmıyorum olayın doğru anlatıldığını.günümüzde çünkü her şeyin kaydı kuydu tutuluyor.savcılık bile kendini riske etmez bir doktor için..
  • doktorların akın akın almanyaya gitmesi başlığında siktirsin gitsinler diyen yazarların beklendiği başlık. gelsinler de açıklasınlar yetkin, başarılı doktorları hocaları kaçırıp da böyle is bilmez, doğru düzgün eğitim görmemiş/görememiş doktorların elinde ölmeden nasıl hayata tutunulacagini.

bunlar daha ilk emareler ne yazık ki, asıl fırtına bundan sonra kopacak. başlık sahibinin başı sagolsun, yeni türkiye'nin kazığını yemiş ne yazık ki
  • sanırız ilgili kişi hala sonuç alamamış, acaba bir şey yapabilecek kimse yok mu?
  • allah rahmet eylesin. ne desek bos
  • yazar kardeşe sabır , babasına rahmet, ülkeye adalet diliyorum.
    rezaletlerin normalleştiği muz cumhuriyetinde yaşanmış bir rezalettir.
hesabın var mı? giriş yap