• gopro ile tabiki karşılaştırılır.

ikisini de kullanan biri olarak şu kadar netim; eger pro çekim yapan biri değilseniz ve/veya abdden satın almayacaksanız gopro ciddi kerizliktir.

ha zaten almış ve bu entryi okuyorsanız üzülmeyin tabi. güle güle kullanın gopronuzu.

ama üstünde ekranı bile olmayan bi alete 1000 küsur vermek manyaklık bence.

sj4000 efsane alet. candır. canandır.
  • bu çinliler alem adam diye düşündüren kamera. once go proyu birebir taklit edip(video kalitesi biraz düşük tamam) 1/5 fiyatına satarak piyasaya yer ediniyorlar sonra da kendi çıkardıkları kamerayı da taklit edip fake'ini üretiyorlar. nasıl adamlarsınız yaw suyunun suyunu bile çıkarıyorsunuz.

bu kameranın orjinalinde wifi olan modeli var mıdır? rf sayesinde remote controller'ı olan versiyonu var mıdır, bilen var ise yeşillendirsin rica edicem :)
  • alınabilecek en uygun fiyatlı gerçek full hd kayıt yapabilen acton cam.

ben özellikle hava çekimi için kullanıyorum. quadcopter' e gimbal ile bağlayarak muhteşem görüntüler alıyorum. şarjı oldukça uzun gidiyor kağıt üzerinde yazan 80dk kayıt süresi. öncelikle bu amaç için kullanacaklar için söyleyebilirim ki gopro 3 için olan tüm gimballara uygun çünkü ölçüleri hemen hemen aynı bir tek eni farklı ve goprodan 10g kadar daha hafif. ama tüm gimballara uyumlu bu da bu kamerayı seçmem için sebep oldu. 1300tl lik goproyu havada gezdirmek yerine 200 lik bu kamerayı havada gezdiririm.

su altı çekimleri inanılmaz eğlenceli oluyor. kabı kesinlikel su geçirmiyor ama ses de geçirmiyor blub blub çıkır çıkır videoların oluyor sonra ama su altı çekimi oldukça ilginç bir deneyim.

görüntüler gerçekten muhteşem elbetteki gopro kadar süpersonik değil ama 200tl ye daha iyi bir full hd kamera alamazsınız. pili harici, o yüzden pilin ömrü bitti bık gık yok 7$ gibi bir rakama ekstra pilde satılıyor. aksesuarları inanılmaz, işinize dahi yaramayacak hiç kullanmayacağınız bir ton ıvır zıvırı var.

bu arada fpv yapanlar için artık yeni sürümlerinde kayıt yaparken görüntü aktarımı imkanı da geldi. daha ne olsun. alın mutlaka alın dursun profesyonel iş yapmıyorsanız gopro falan hikaye.

bu arada çinliler işi aştı artık kopyasının kopyasını yapıyorlar. sj4000 de kopyalanmış alakasız çok fazla kopyası var piyasa da. yurtdışından alacaksanız tek yetkili satıcısı foxoffer. onlardan alın diğerleri çok büyük bir ihtimal ile kopya.

geçen gün öğrendim ki kameram orjinal ancak yeni sürüm malesef benim kameraya uygun değilmiş o yüzden yenisini alacağım yurtdışından. fpv ile işim yok benim nedir bilmem bile, yurtdışından falan da alamam ama çok güzel çekim yapan kameram olsun diyenler kutumu yeşillendirebilir.

edit: sj 4000 in en iyi incelemesi burada var, gerçek video dosyalarını indirebilir çekimin kalitesini görebilirsiniz. ayrıca üreticiden almak için linkler de adreste mevcut.
  • gopro alternatifi. 1080p 30 fps ve 720p 60 fps video, 12 megapiksel fotoğraf çekebilme özelliği var. arkasında da çok kaliteli olmasa da bir ekran mevcut. youtube'da izlediğim kadarıyla da gayet başarılı bir alet. şekli itibariyle gopro'ya çok benziyor. fiyatı da dörtte biri kadar.

ilk izlenimlerim: 1080p ve 720p cekimler gayet basarili. fps acisindan 720p'yi tercih ediyorum. arkasinda bulunan ekran yeterli ve dusuk cozunurluklu olmasina ragmen basarili. su gecirmez kabında ses de geçirmiyor pek. karsilastigim en buyuk sıkıntısı bu.
  • buradaki ve buradaki yazıyı okumadan almayın bunu.

ben bunu dealextreme'den (şu linkteki) aldım 26 haziranda, 17 temmuzda da elime geçti. zaten benin araştırdığım dönemlerde (haziran 2014'ün ortası) sahte ürün muhabbeti yoktu internette.
    benim aldığım yaz döneminde dx.com'da salıtan sj4000lerin bir kısmı klon ürün ki bana da klonu denk gelmiş. real vs. fake olayları ise ağustos'a doğru başlıyor. ben zaten bu tür alışverişleri yaparken duyduğum 2 site vardı biri aliexpress diğer dealextreme. aliexpress'te her satıcı farklı farklı sattığı için, dealextreme'de bu tür satıcı farkları olmayacağından oradan almıştım ve benim gibi sorun yaşayan onlarca kişi olmuş.
    zaten bu sahte, klon vs. olayı piyasaya sj5000 diye bir ürünün girmesiyle birlikte anlaşılıyor.

şu dönemde alacaksanız da wi-fi'lı modelini (sj4000 wi-fi) alın ve aliexpress'ten alın. çünkü wifi'lının markası falan da belli artık, üzerinde sjcam yazıyor. sahtesini yapan da bu yüzden aynı isimle yapamamış sj5000 falan gibi isimler koymuşlar.
    mesela ben şunu buldum aliexpress'te. adamlar altına "authorized seller from sjcam company ( shenzhen hongfeng)" diye not düşmüşler ki gerçek üretici bu firma. sitesi de bu: http://www.cnhfzj.com/

bu da elinde klon versiyonu olanlar için faydalı bir link.
    http://www.rcgroups.com/…s/showthread.php?t=2233731
  • sahibinden 'de fiyatı 575 liraya kadar yükselmiş. boğazınıza dizilsin.
  • 12 günde çin'den sorunsuz bir şekilde gelen alet. ilk izlenimlerim;

* aletin malzeme kalitesi bayağı kötü. ortalama bir webcam'in plastiği daha kalitelidir o kadar diyeyim.
    * daha önce defalarca söylendiği gibi kutusundan her türlü aksesuar çıkıyor. bende ilave olarak 1 yedek batarya bir de masaüstü şarj cihazı çıktı.
    * bağlama aparatları birazcık sert plastikten yapılmış. kolayca kırılabileceklerini tahmin ediyorum. gerçi çok çok çok ucuza her şeyi temin etmek mümkün yine çin'den.
    * muhtemelen benim mallığımdır ama bisiklet aparatını sabitlemeyi beceremedim. daha doğrusu taktım ama her yönde oynuyor. gerçi için mantığı kamerayı istenen yönde hareket ettirmektir ama hareketsiz bir şekilde nasıl tutacağım anlayamadım.
    * 720p'de 60 fps olayı yalan.
    * fotoğrafta 12 mp olayı da biraz yalan.
    * 8gb micro sd karta 58 dakika full hd kayıt yapıyor. sanırım bitrate'i çok da yüksek değil.
    * arkadaki ekranı beklemediğim kadar başarılı ve kaliteli.
    * gece çekimi çok iyi değil. ama söylendiği kadar da kötü değil. tatmin edici diyeyim.
    * eveet, gelelim zurnanın zırt dediği yere. az önce gün ışığında bir çekim yaptım. gündüz çekimi, beklentilerimin çok ötesinde kaliteli. youtube'da, şurda burda gördüğüm videoların bir kaç kademe ötesinde diyebilirim. özellikle dandik laptop ekranında değil de full hd tv'de izleyince gayet iyi bir görüntü kalitesine sahip olduğu belli oluyor.

100 dolar gibi şaka gibi bir fiyata satılıyor. fiyatına göre yaptığı iş çok çok doyurucu. alıp da memnun kalmamak pek mümkün değil bence. (gidip de yüksek fps ya da 2k, 4k video, yüksek malzeme kalitesi beklerseniz hayal kırıklığı olur elbet.) sahibinden'de vb. 2 katına, 3 katına satmaya çalışan fırsatçılara mahal vermeyin. gidin aliexpress'ten alın. gümrüğe mümrüğe takılmadan çatır çatır geliyor valla.
  • $70 olan mali 380 liraya alip yedigi kaziga milleti de ortak etmeye calisanlarin onerdigi aksiyon kamerasi. kendisinin tamamen orjinal olanini baslikta biraz arastirma ile $70-$80 dolar arasi fiyata alabilirsiniz. sark kurnazlarina para kaptirmaniza gerek yok.
  • banggood'dan alırken dikkat edilmesi gerekiyor:

sku120425 numaralı ürün, orijinal bir ürün. sku157702 ise orijinal değil. şurada konuyla ilgili olarak michal isimli bir banggood çalışanı bilgi paylaşıyor: http://forum.banggood.com/…-topic-24522.html?page=4

not: harbi light necosh, şurada aktardığı tecrübesindeki ürünün sku120425 olduğunu söyledi. michal başganın söyledikleri ve bu veri örtüşmüyor maalesef. şu halde tek söylenebilecek, "use at your own risk" herhalde.
  • yaklaşık 1 senedir, kaska monte bir şekilde yağmur, çamur, kar, kış kıyamet demeden 1080p kayıt yapma imkanını gopro'nun 5te1 fiyatına bana sunan muazzam alet. pili ortalama 1 saat gitmektedir bu yüzden uzun yolculuklarda yedek pil alınmasını öneririm. sahteleri de çok. özellikle alibaba gibi sitelerden alınacaksa taklit ürün satmayan satıcıları tespit etmek için biraz zaman harcanmalı.
hesabın var mı? giriş yap