• kapağı gibi karanlık bir albüm olmuş ama yine de çok güzel. albümde matt'in saçlarındaki beyazların etkisi çok belli, diğer albümlere göre biraz daha farklı ama özellikle de gelen canlı kayıtlar ve konserler ile gittikçe kendini daha da çok sevdiriyor.
  • muhteşem!

öyle bir albüm ki gözümde boxer gibi bir şaheseri bile geride bırakmayı başardı. müziğin ruhu ve armonik yapısı bildiğimiz the national. kaotik sayılabilecek gitarlar, ipek gibi akan vokal melodileri, bryan devendorf'un çılgın davul yürüyüşleri bu albümde de mevcut. bunların üzerine bir de kusursuz ses mühendisliği devreye girince böyle efsane bir grup nihayet kariyerinin ilk grammy ödülünü de kazanmış oldu.

the national'ın albüm kayıtlarında sound her zaman iyiydi ama sleep well beast ile resmen seviye atlayıp bu anlamda da elit kategoriye çıkmışlar. yeni başucu albümümüz hayırlı olsun. *
  • the national'ın son albümüdür. grubun solisti matt berninger rolling stone'a vermiş olduğu röportajda bu albümün tonunun "çok karanlık" olduğunu söylemiş. ayrıca albümün evlilikle ve dağılan evliliklerle ilgili olduğunu aşağıdaki cümleleriyle belirtmiştir;

"ıt’s about marriage, and it’s about marriages falling apart. ı’m happily married, and but it’s hard, marriage is hard and my wife and ı are writing the lyrics together about our own struggles and it’s difficult to write, but it’s saving my marriage. not saving my marriage, my marriage is healthy, but it’s good for everything! and so it’s gonna be a strange record, and ı’m crazy about it.”

yani demiş ki evliliğimden dolayı mutluyum ama evlilik zor ve eşimle birilikte kendi mücadelemizi yazıyor ve bu çok zor ama evliliğimizi kurtarıyor.

ben zaten yıllardır bu grubu dinlerim ve bu adamın hemen hemen tüm şarkılarını eşine ve evliliğine yazdığını yeni anladım. tüm parçaları birleştirince* eşine aşık ama evliliğini sürdürmekte zorlanan bir adam profiline ulaşıyoruz. vermiş olduğu röportaj da bunun en büyük kanıtı çünkü kendi içinde açıkça çelişmiş. üstte çevirdiğim paragraftan sonra demiş ki "benim evliliğimi kurtarmıyor. benim evliliğim sağlıklı."

the national tamamen yıkılmakta olan bir evlilikten besleniyormuş. bu grubu yıllardır severek dinliyorum. bundan çok daha önceleri hiç bu açıdan düşünmemiştim. şu an her şey tamamen aydınlandı.
  • dinledikçe ağlama isteği uyandıran müthiş albüm. hayvan gibi duygusallık akıyor yine matt berninger'in lyriclerden. bence tüm the national albümlerinden daha olgun. tam sonbaharda dinlemelik albüm.
  • 2.senemiz kutlu olsun!

tam 2 sene önce raflarda yerini alan, the national'ın karanlık diyarlardan kopup getirdiği biricik albüm.
hesabın var mı? giriş yap