• cinselliği kısıtlamak işlevine sahip, aktif seks hayatına sahip kişileri -pratikte ekseriyetle kadın ama abazan kelimesini de dahil edebilirsiniz bence- yargılayıp kötü hissettirme eylemidir. türkiye nüfusunun yüzde yüzü tarafından en az bir kere uygulanmıştır diyebilirim.
  • sabah sabah başlığı okuttunuz bana.

"kaşarlık yapmazsan kaşar demeyiz"
    "orospu densin istemiyorsan orospuluk yapma"
    "sürtük gibi davranmazsan sürtük demezler"

benzeri şeyler yazılmış. tabii ki de erkek yazarlar tarafından. bir örnek verilmiş, bana da kendi yaşadığım bir şeyi hatırlattı.

lise 2'deydim, bir sevgilim vardı. ikimiz de okulun en başarılı öğrencilerindendik. ilişkimiz de süper gidiyordu. bir gün el ele dersaneye giderken annesi bizi gördü. geldi, bana bağırdı çağırdı ve oğlunu alıp gitti. hiç mi ahlakım, namusum yokmuş falan. ertesi gün okula gittim, herkes bana bakıyor. benimki annesi ile birlikte gelmiş, annesi müdürle görüşüyormuş. sonradan öğreniyoruz ki kadın oğlundan derece beklendiğinden falan bahsediyor, hep benim oğlunun aklını çeldiğimden ve hatta onu öpüşme ve elleşme ile kandırdığımdan. benden de derece bekleniyordu ama o hiç de mühim değil tabii.

kadın gitti, benimki sınıfa geldi, hiç yüzüme bakmadan yerine oturdu. öğle arasını bekliyorum ben de, uzun uzun konuşuruz diye. yok, çocuk yanıma gelmiyor, ben yaklaşınca uzaklaşıyor. sonra bir arkadaşım dedi ki herkes beni konuşuyormuş. öpüşmüşüz, oynaşmışız, benimki anlatıyormuş herkese.

ertesi gün okula gittiğimde sıramda kocaman bir "orospu" yazıyordu. sonraki bir buçuk sene boyunca okula gitmek işkence oldu. başlarda fısıltılar vardı ama sonraları yüksek sesle dillendirmekte bir sakınca görmedi kimse, "orospu" söylemesi ne de kolay bir kelimeydi öyle.

sonra derin bir depresyona girdim, derece falan da yapamadım tabii. sonra da hastalandım zaten. belki de benim hayatım boyunca çekeceğim hastalığımın sebebi oldu bu yaşananlar.

evet akran zorbalığı diyebilirsiniz ama temelinde bir kadının başlattığı bir "slut shaming" var. o zamanki sevgilim mi? hiçbir fikrim yok. muhtemelen derecesini yapmış, annesinin seçtiği "düzgün" bir kadınla evlenmiştir.
  • cinsel olarak öne çıkarıcı davranışlar yardımıyla ilgi odağı olmaya hizmet ediyor olarak algılanılan yönelimlerin, başkalarının erkeklerine odaklı faul hareketlerin ve poliarşik tutumların akran baskısı yöntemiyle yine kadınlar tarafından önüne geçilmeye çalışılmasıdır.

örneği şu şekildedir:

vlogger hatunun makyaj konulu videosu

alttaki en beğenilen yorum

evrimsel psikoloji açısından irdelenmesi çok yerinde olacak bir konudur "slut shaming". erkekler için gözlemlenebilen alfa - beta ilişkisi ile eşit ölçüde kayda değer bir durumdur. ayrıca her ofiste bir örneği var mıdır bilemiyorum ama yırtmaçlı muhasebecinin arkasından kadınlar tuvaletinde kulis yapılmasıdır.
  • türkçeye birebir net bir şekilde çevrilemese de; "aktif cinsel hayatı olan birini aşağılama çabası" olarak açıklanabilecek deyimdir.

"slut"ı "orospu" diye çevirecek olursak, sırf evlenmeden sevgilisiyle yatıyor diye "orospuuuu!" dediğin her kişiye "slut shaming" yapmış olursun. basit anlatımı böyle.

not: unutmayalım, orospunun kadını da olur erkeği de.
  • yalnız ortadoğu ülkelerinde değil, adının dilinden de anlaşılacağı gibi abd’de de sık görülen bi durumdur, insan doğasıyla alakalıdır. cinselliğini rahat yaşayan bir kadına hiçbir ülkede tam anlamıyla “önyargısız” yaklaşılmaz.

not: abd’nin büyük şehirlerinden birinde yaşıyorum. her şeyde türkiyeye bok atmayı bırakın.
  • türkçede karşılığı olmayan binbir davranış tanımlarından biri. şimdi biz bunu "slut shaming yapıyor" diye türkçeye çevirmeden kullansak "ıyy yabancı özentisi" deniliriz. "sürtük utandırma" desek "höyy?" diye bir tepkiyle karşılaşırız. "yabancılar bu harekete slut shaming diyorlar. yani bir kadını hafif bulup onu bu halinden dolayı utandırmak için çeşitli hakaret ve küçümsemelerde..." diye uzun uzun anlatmaya girişsek, dikkat aralığı 3 saniye olan arkadaşları sıkarız. konuşmadan yaşamaya devam etme sebeplerimizden bir diğeri olarak tutacağız mecburen
  • tinto brass'ın erotik paprika filminde de işlenmiştir.

erkeklerin peşinde pervane olduğu koca memeli seksi paprika ve topluluk salonda oturmaktadır. topluluk paprika'nın güzelliğine kadeh kaldırır. onu kıskanan küçük memeli orta yaşlı evli çirkin kadın 'durun lan ben de kadeh kaldıracam' diyerek ayağa kalkar ve bilmeyerek (!) üzerine şampanya döker. utanmadan da "ekskuuzi" der ve bıyık altından güler. paprika'nın giydiği kıyafet ıslanmış ve transparan bir hal almıştır. artık memeleri ve uçları da kabak çiçeği gibi ortadadır. (neden sütyen giymemiş diye sormayın orası italya ayrıca erotik film çekiyoruz unutmayın) salondaki kart zamparanın biri bu muhteşem anda kendini kaybeder, paprika'nın ayaklarına kapanır ve 'allahım bu güzel bir kadındır yarabbilalemin, sen ki gonca bir çiçek, yaradan benim ömrümden alsın seninkine versin' minvalinde bir hayranlığını dile getirir ve gördüğünüz üzere bu slut shaming girişimi ters yönde etki etmiştir.
  • bizde özgürce cinselliğini yaşayan kadına gelene kadar, doğası gereği işveli-cilveli-çekici-seksi olan bir kadına bile hem ilgi çekemeyen silik kadınlar hem de kendini baskılamayan kadına tahammülü olmayan erkekler tarafından sözle-hareketle-bakışla sık sık yapılan bir şeydir.

bir erkeğin tacizkar davranışından rahatsızlığını dile getiren arkdaşına “ama sen de çok rahat konuşuyorsun, o da yüz buluyor” demek slut shaming yapmaktır ve kızlarına sahip çıksalardı zihniyetinden hiçbir farkı yoktur.

iyi niyetle arkadaşını korumaya çalışıyor gibi görünerek yapılan bu uyarılar ve eleştiriler kendini baskılayan kadınların tek ve en doğru davranış biçiminin kendilerininki olduğunu kendilerine yeniden ispatlayarak, yaşayamadıkları özgürlüklerin, serbestliklerin, rahatlığın acısını yok sayma girişimleridir. bunlara boyun eğmemek, herkes diyorsa doğrusu budur dememek, kendine ket vurmamak bir kadının kendine olan en önemli borçlarından biridir.

orda burda herkese kaşar, orospu bilmemne diyen “yapmazsan demezler”ci tayfayı hayatınızda bir rafa yerleştirmeyin. onun gibi olmak istemeyeceğiniz insanların hastalıklı değer yargılarına hayat neşenizi kurban vermeyin.

böyle davranırsam, öyle konuşursam, şöyle bakarsam kaşar derler, taciz ederler, ayıplarlar kafalarına girmeyin. onlar kaşar dememeyi, taciz etmemeyi, ayıplamamayı öğrenip işlerine bakacaklar.
  • kadınların arasında da yaygın olduğu düşünülünce, üstelik görece okumuş ve iyi eğitim almış kadınların bunu yaptığını görünce, anlıyoruz ki bir kadının yanındaki partnerini koruma biçimi yine son derece ilkel bir yol olan slut shaming'den geçiyor.

görece aktif ve çok partnerli cinsel hayatı olan kadını ortamda aşağılayarak, ucuzlaştırarak tehlike unsuru olmaktan çıkarma çabası. gözlemlerime göre türk kadınları bunu karşılarındaki kadını yeterince domestik olmamakla, ev işlerinden anlamamakla, havai olmakla suçlayarak yapıyorlar. ağız burun kıvırarak "hmm sen pek yemek yapmaktan anlamıyorsun galiba" gibi inceden inceye laf sokmak bizim toplumumuzda slut shaming yöntemlerinin birinci sırasında. karşıdaki kadın işveli cilveli ve "tehlike" arz eden bir kadınsa, paat hemen ev işlerinden anlamamakla yargılanıyor. ki pekala da anlamayabilir. buradaki üzücü kısım rahatsız olan kişinin bunu içindeki tüm oryantalist düşünceleri kusarak yapmasında.
  • çok fazla kadınla sevişebilen bir erkek çevresi tarafından "alfa" olarak görülür ve erkeklerin birçoğu seks yapabilmek için çıldırır haldedir ve bunu bulmak için yırtınır durur. seks yapmak çok istediği, çok uğraştığı ve zor ulaştığı bir şeydir. ben böyle değilim, hayır gibi ifadelere girmesin kimse herkes elbette böyle değil ama bu yapı ve yaklaşım çok yaygın bunu herkes biliyor çünkü ekstra bir çekiciliği olmayan bir erkek için sekse erişmek çok zordur öte yandan cinsellik yaşaması yaptırımsızdır ve erkekler seksi çok sever aynı kadınlar gibi. öte yandan etrafınızda gördüğünüz en az çekici ve bekar bir kadın(topluma göre) istediği herhangi bir zamanda onlarca partner bulabilir. cinsellik ve bunun yaşanış şekli çok şahsidir, kimi insan hoşuna giden ya da çekici bulduğu herkesle seks yapabilmek ister kimi insansa bunu biraz daha özelleştirir kimi ise dini sebeplerle çok daha özelleştirir. erkekler özelinde bu üçünün kıyaslaması 1>2>3 şeklindedir bence ve 3ün payı oldukça düşüktür üstelik. kadının bu kadar çok karşılık bulabildiği bir yapıda cinsel anlamda özgür olabilmesi, kendi olabilmesi hemen ona bir etiket sağlar: orospu. erkeğinse cinsellik için çırpınıp durduğu ama yapayalnız olduğu bu yapı gerçekten ironiktir ama bunun ötesinde aşağılık bir iki yüzlülük içerir. yıllar önce lisede çok iyi anımsıyorum bir kızın sevgilisine yolladığı nude fotoğraflar üzerinden kızın orospu olduğu konusunda hemfikir olmuştu hemen herkes. oysa sevgilisine çıplak fotoğraf atmaktan çekinir mi hiçbir erkek ben bir orospu mu oldum şimdi diye? ve o erkeğe kimse orospu der mi ya da buna benzer bir şey? o kız orospu diye damgalanmıştı çok net bir şekilde. ve bu hep oluyor başka boyutlarda, şekillerde, hallerde. bilinçdışımızda ve bilinç düzeyinde birçoklarının yoğun ve toksik bir ataerklik yapı var. erkeği aklayan ve kadına belli roller, sınırlar biçen çünkü kadının özgür olduğu, kendi olabildiği bir yapı korkunç geliyor çoğumuza bilinç ve bilinçdışı düzeyinde. hem çevremizin, anne ve babalarımız olan kişilerin buna karşı tutumu, hem birçoklarının yaşadığı çevrenin yarattığı baskı hem de kadının özgür olduğu bir dünyada daha da aşağılık kompleksine girecek eli penisinde gezen göt erkekler hem de binbir başka kültürel, cehalet, aptallık temelli sebeple.

aslında küfürlerimiz, yaklaşımlarımız bile tamamen kadının cinsellikteki hali üzerinden onu aşağılamak üzerine kuruludur. kadın sikilir, becerilir ve düşük bir hale gelir cinsellik durumunda. erkek üstündür ve iyi duruma gelirken kadın o an değer ve paha kaybeder. erkek kadını sikmektedir ve sikilen, becerilen kadın ne kadar da acizdir öyle. küfürler ve her şey bunun üzerindedir: sikmek, becermek, amına koymak. bunların hepsinin özünde kadının cinsellikte mağdur olduğu, ezidiği, hasar gördüğü ve değer kaybettiği ifade edilir aslında. hatta bir erkeğe ibne, top diye hakaret etmenin özünde de bu vardır çünkü ibne ya da top diye vurguladıkları biri tarafından sikilmektedir yani kadınsı bir acziyet. bu korkunç yaklaşım ve pislikle yaşar durur insanlar ve toplum.

cinsellik iyi bir şeydir, çok iyi bir şey ama insanlar için(erkek ve kadın) bırakın iyi ve keyif veren bir şey olmayı baskısıyla, korkusuyla, eksikliğiyle acı ve sancı veren bir şey oluyor ülkemizin gençlerinin çoğu için. kadınlar bunu yaşamak korkusu, isteği, merakı, ürkekliği ile yaşayıp duruyor ve özgür, rahat, mutlu olamıyorlar bu konuda. sonra ver elini güncel ve gelecekle ilgili sıkıntılar.
hesabın var mı? giriş yap