şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dizel motor ile tercih edilebilecek ufaklık.
  800 cc lik motoru ile 45 bg güç üreten arac 110 nm tork değeri sunuyor. 0-100 km yi 19,8 sn almasıyla bizi üzerken, 100 km de ortalama 3,3 lt yakıt ihtiyacı ile sehir otomobili kimliğini acıga cıkartıyor.
 • oldukça şirin ve kullanması zevkli otomobil. ama 3 kişi bir yere gidecek olsanız olmuyor. bu yüzden de yanaşamıyor insan satın almaya.
 • bi nevi osuruk efekti.
 • (bkz: car2go)
 • ağustos'ta 2008 2. jenerasyon modelini aldığım arabam. artılarını/eksilerini sayayım;

  pros

  park yeri muhabbeti geyik değil, gerçekten her yere parkedebiliyorsunuz, işe 30 dakikada gidip 15 dakika otopark yeri aramaktan tiksiniyorsanız ideal.
  dağ, bayır, çayır demeden her yokuşu iner çıkar, hatta yokuşta kayma kilidi bile var.
  aracın yol tutuşu gerçekten çok iyi, esp virajlara sert girdiğinizde mercedes tarafından yapıldığını hissettiriyor.
  aracın dışı tamamen plastik, para sıçıyorum diyorsan dış panelleri değiştirip bir gün kırmızı öbür gün yeşil arabayla gezebilirsin.
  ayak mesafesi, bagaj 2 kişilik araba için kesinlikle yeterli ve sedan arabalar kadar geniş.

  cons

  ufak diyip az yakar diyorsanız yanılıyorsunuz 4 kişilik toyota yaris'le aynı benzini yakıyor.
  tiptronik kullanıyorum, vites aralıkları çok kısa, manuel'i kullanmak can sıkıcı olabilir.
  bardak koyucak yer yok, torpido gözünün kapağı yok ki oldukça mal bir dizayn olmuş.
  nedense arkadaki araçla aynı süratte gitseniz bile diğer "büyük" arabalar motorsikletliymişçsesine sağ şeride geçmeniz için selektör yapabiliyorlar.

  nötr
  aracın normal olmayan görüntüsü dakka başı "hödöö arabaya bak" diye bakışlar almanıza neden olabiliyor, başta eğlenceli olabiliyor, bir yerden sonra fena sıkabilir.

  4 kişilik bir aracınız daha varsa işe gidip/gelmek ve "şehir aracı" olarak kullanmak için alıcaksanız tavsiye ediyorum.
 • bu arabayı kullanma fırsatım oldu. şimdi teknik detaylara girip seni sıkmak istemiyorum. bu arabayı almaya niyet etmiş sevgili gösteriş meraklısı,ilgi kumkuması,amcık hoşafı arkadaşım. bu arabanın fiyatında çok daha makul seçenekler varken sırf karı kız tav olsun diye bunu alayım diyorsun ama gördüm ki bu otomobil karacaahmet'in prequel'i. bildiğin kabir gibi amına koyim. sen zaten bu kafayla kabir azabı çekersin nedir bu ölmeden mezara koydular beni tribi?
 • tüvtürk 'e muayene için götürdüğünüzde normalde herşeyin ıcığını cıcığını inceleyen teknisyenlerin motor ve diğer aksamlara ulaşmaktaki hayvani zorluktan dolayı (motorun yarısı önde yarısı arkada) sadece farlarına bakıp onay verdiği sevgili aracım. türkiye'deki kalitesiz benzin yüzünden habire motor ikaz lambası yanar (benzinizi shell'den almanızı tavsiye ederim). aman sakın mercedes yetkili servisine (özellike istanbul'da ki gülsoy bu konuda hayatımda gördüğüm en kazıkçı firmadır) gidip 500-1000 lira bayılmayın, herhangi bir oto elektrikçisine gidip yazılımlarında smart fortwo destekleyip desteklemediklerini sorun, motor ışığının yanmasının nedeni %99.9 düşük oktanlı benzinden kaynaklanmaktadır, zaten hata kodu arıza analizinde zart diye çıkmaktadır. 10-20 lira karşılığında hata kodunu resetlettirebilirsiniz, hiç bir sakıncası yoktur.

  ayrıca bir başka sık karşılaşılan sorunu benzin kapağı gevşemişse veya benzinci iyi sıkmadıysa hayvan yüksek standartlı mercedes yol bilgisayarı yine motor ikaz lambasını yaktıracaktır, onu da bir kontrolden geçirmeyi unutmayın.

  bunun dışında arka lastiklerinin boyutu 175/55/15 'tir, türkiye'de en az bulunan lastiklerden biridir, continental 3 aydır üretmiyor veya getirmiyor, pirelli'de ise gayet bulunabiliyor. önceden de dediğim gibi mercedes yetkili servisleri bu lastikleri işçilik dahil 500 liraya değişirken sanayide eksiksiz aynı şekilde işçilik dahil 200 liraya lastiklerinizi değiştirebilirsiniz.

  (bkz: sözlükte forum formatı)
  (bkz: eksi how to)
 • bu aracın güzel bir özelliği fazla zorlanmadan hemen her parçasının değiştirilebilmesi . sadece 1 adet torq tornavida setiyle , 1 bükülebilir ipod/gps/telefon tutacağı , 1 adet bardaklık , 1 adet mp3 kablosu ve 2adet ledli stop/geri vites lambasının kolayca takılabilmesi tecrübeyle sabittir.

  http://goo.gl/qgh41 şuradan da görebilirsiniz stoplarla alakalı olmayan şeylerin sonucunu. nerden aldın nasıl yaptın diyenler mesajla başvurabilirler.