msc

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (524)
  • 4393
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

ekşi sözlük

1999 yazından beri yazarı olduğum bu platformla olan ilişkimi bugün itibariyle sonlandırıyorum.

13 yaşındaydım, okumayı seviyordum ama ekşi sözlük okumak çok farklıydı; bu platformda okuduğum her şey farklıydı zira çevremde asla insanların bir araya gelip öcalan'ın yakalanması üzerine böyle tabu bir konuda idamı savunan veya karşı çıkan argümanlar sunduğu, bunu yaparken de kişiler üzerinden değil, kavramlar üzerinden yapması gerektiğinden hakaret etmeme zorunluluğu olduğu bir ortam olmayacaktı. (bkz: idam) (bkz: dedirten başlık)

aslında hayatımın önemli bir bölümü ekşi sözlük üzerinden şekillendi. ilk yazarların çoğu demo scene veya bir şekilde yazılım kökenli olduğundan onlara özenmişliğimden bugün bilişim teknolojileri alanında mesleğim var. (bkz: $ehirware)

o zamanlar forumdan farklı olması, aslında ansiklopedik bilgi kaynağı olmayı amaçlayan, tartışmalarda insanlar üzerinden değil, kavramlar ve olgular üzerinden tartışıldığı için eşi bulunmaz derecede önemliydi benim için. örneğin 99 yılının büyük olaylarından öcalan'ın yakalanması ve ne olacağı tartışmalarında idamda cezayı geri alma ihtimali olmadığından prensip olarak karşı durulması gerektiğini öğrendiğimden ötürü tüm dünya ve siyasi görüşlerim bu ve bunun gibi, bu coğrafyaya aykırı fikir ve kavramlar üzerinden oluştu.

sırf ek$i sozluk yazarlarının çok fazla ingilizce referans vermelerinden ötürü anlayabilmek için kastığımdan daha lise 2'ye gelmeden toefl deneme sınavlarını gözü kapalı yapabiliyordum.

sonra nesil kavramı geldi, yazar alımları geldi, tekrar tekrar yazar alımları geldi. düşünce ve ifade özgürlüğü sözlüğün dna'sında olduğundan troll yazarlar sözlük codexine uygun yazdıkları sürece "bırak ötede oynasınlar" modunda kabul gördü. şimdi trollükten para kazanan, yani bu işi meslek olarak yapan yoz yürekli, karabaş, toner kartuşu kıvamında insanlar utanmaz, haysiyetsiz yazılar sıçıyor burada. sorun değil zira başlıklarını engelle butonu var.

para için yapılmayan şey kalmamıştı ama dün gece yaşanan netflix viraliyle gördük ki sözlük yönetimi aklını yitirmiş; "abi sen x lira ver, tüm hedef kitleni altına sıçırttırırız sorun değil heheheh ben de çok seviyorum bilek mirırı abi hani domuz sikiyo o dizi di mi abi, bu arada çek ekşi şeyler teknoloji ve bilişim san ve tic ltd adına olacak güzel abim benim" diyebilecek, iştirak ettikleri viral reklamı kabul ederken hiç bir şekilde filtreden geçirmeyi akıl edemeyecek derecede ahlaksız bir limited olmuşlar, kopup gitmişler.

beni üzen tek şey, çok ucuza gittiniz be olm, kazandığınız reklam geliriyle yaratıcı projeler üretecek kapasiteniz olsaydı yarrak gibi bir reddit klonundan (bkz sosyalfil) ve ekşi şeyler'den başka platformlar üretebilirdiniz, en azından osuruklu insanların adaleti çocuk oyuncağına çevirmesine izin vermeyecek, sansüre çözüm bulabilecek alternatif yöntemler geliştirebilirdiniz.

neredeyse 18 sene olmuş.

para için yaptıklarınızı biliyorum. maaşlı yazarların ağa babaları kapınıza geldiğinde sizin için neler yapmayacağımı izle ve gör.

(bkz: 29 aralık 2017 netflix türkiye rezaleti)

devamını okuyayım »