• benim 8.5 yasinda bi yegen var. cilgin bir besiktas taraftari. oyle boyle degil.

basit bi taraftar degil. ruhuyla beraber besiktasli. maglup oldugumuzda beni arayip olsun, bu sene boyle seneye daha iyi olacagiz diyebilen biri.

hastasi oldugu quaresma yollandigi zaman, olsun daha verimli birini aliriz diyebilen bi cocuk. benden falan daha buyuk besiktasli. ben daha bu yil hic canli izlemedim besiktasi. o 2 maçını izledi bile stadyumda çoktan.

bu cocuk solak. hali sahada maclarini izliyorum. henuz surati, calimi ust duzey degil ama bariz soyluyorum gokhan suzenden çok daha iyi top kesiyor içeriye. hasta oluyorum ortalarina.

kesinlikle bek yapicam onu. sadece 8.5 senesi var. biraz sabredin besiktasli kardeslerim. 17 yasina zımba gibi bir hücum beki yetiştiriyorum size.
  • sol bek, batı avrupa ve güney amerika'da yaygın olan left footed players familyasının (panthera pardus sol ayakus) anadolu'da 2000'lerin başlarına kadar yaşamış olan bir ırkıdır. uzun süre ayrı bir alt tür olarak kabul edilmiş ve panthera pardus sol bekus adı verilmiş, ancak modern genetik araştırmaların bu türün diğer batı avrupa ve güney amerika left footed players türlerinden genetik olarak çok az farklılık gösterdiğini kanıtlaması üzerine sol kanat alt türlerine eklenmesi görüşü hakim olmuştur.
    sol bekin anadolu'da hâlâ yaşadığı iddia edilmesi günümüze kadar sürmekte olsa da, hatta bazı kişiler antalya civarında bir halı sahada gördüklerini iddia etse de, en son bireyin 2005'de rize’de vurulduğu kabul edilmektedir.
    2013 yılında içene düşülen yokluğu nedeniyle ülkemizdeki varlığı yeniden tartışma konusu olmuştur.
  • şuan dünya üzerinde resmi olarak 886 adet profesyoneli bulunmaktadir.

ve 1 tanesi bile beşiktaşta değil amk.
  • galatasaray sözlük'te biri söylemişti, 'geleceğin mesleği' diye.

harbiden doğru. genetik mühendisliğiymiş, bilmem ne öğretmenliğiymiş hikaye. sol bek hacı geleceğin mesleği. yıllardır sıkıntısı olan bi mevki her takım için ama son yıllarda iyice gün yüzüne çıktı. bakıyorsun barcelona'nın sol beki kim dese biri bana, valla bi adriano vardı, maxwell falan geldi, arada abidal geldi, artık mevkinin nasıl bi uğursuzluğu varsa adam ölümlerden döndü. real madrid keza aynı, marcelo'nun ayağına bakıyor.

çok uzağa değil bizim taraflara baksan, galatasaray sol açığı sol bek yaptı. beşiktaş sol açık bile olamayan uğur boral'ı sol bek yapmayı denedi. fenerbahçe ve tüm ülke hasan ali kaldırım'ın ayağına bakıyor.

milli takımlara baksan, uzay takımı denilen ispanya milli takımının sol beki jordi alba için wikipedia'da bile "aslî mevkisi orta saha olmasına rağmen, sol arka mevkisinde de oynayabilmektedir" yazıyor. o bile mevkinin adamı değil.

2 ay sonra bi tane erkek yeğenim olacak. ilk iş doğduktan sonra kulağına ezan okunmadan galatasaray marşı okumak olacak, sonrasında hayatımı çocuğu sol bek olarak yetiştirmeye bile adayabilirim.
  • bi 20 sene sabredin, krali olacak oglumu turk futboluna armagan edecegim mevki. babadan solak bizim ailenin erkekleri. rahat olun beyler.

patir kutur ters kademeye girecek, uzaktan roket gibi vuracak kerata.
  • modern futboldaki en dezavantajlı pozisyondur heralde.

bir kere sol ayaklı olması beklenir (kafadan nüfusun çoğunluğunu attık böylece).

hem savunma hem hücum yapması beklenir. hem sol stoperle hemde önündeki kanat oyuncusuyla yakın ve senkronize olması istenir.

olurda milletin dili dışarda oynadığı son dakikalarda bile önündeki 80 metre boyunca yardırıp, çalımlayıp, adrese teslim orta yapamassa milletten küfür yer kimseye kendini beğendiremez.

kısacası hem açık kanat oyuncusu kadar hızlı ve yetenekli, hem stoper kadar defansif yönü güçlü, hemde orta saha dinamosu diye tabir edilen oyuncular kadar ciğerli olması istenir.
  • türk futbolunun en sorunlu bölgelerinden birisi. bu hiç de sürpriz değil aslında.

futbolculara kimi örnek aldığını sorarlar. o da hangi efsaneyi veya o an faal olan kendi mevkisindeki bir oyuncuyu söyler. lakin bu artık pek mümkün değil çünkü türkiye'deki sol bek izlemek istiyorsanız paranız olmalı. evet evet para.

en iyi sol bek oyuncuları özbekistan'da değil ingiltere'de. evra, ashley cole, baines, kolarov bir çırpıda aklıma gelen isimler. 100 milyon euro'ya transfer olan bale bile sol bek kökenli bir oyuncu esasında.

biz bu adamları izleyemiyoruz çünkü ingiltere ligi şifreli. bu adamları izleyemeyen bir jenerasyondan sol bek haliyle çıkmaz.

yıllarca ronaldo'yu izledik de ülkeden ronaldo mu çıktı diyebilirsiniz. çakması bile olsa çıktı evet.

(bkz: adanalı ronaldo)
hesabın var mı? giriş yap