şükela:  tümü | bugün
  • kırkbeş milyon solucan ile yılda beşyüzelli ton üretilebilmekteymiş.
  • sanayi düzeyinde yapılabildiği gibi bireysel olarak evde de yapılabiliyor. solucan gübresi sadece organik değil aynı zamanda normal doğal gübrelerden daha besleyici. bu solucanlar organik atıkalrı 2 mikron küçüklüğe kadar öğütüyor. ortaya çıkan gübre hem süper besleyici hem de rutubet tutma oranı harika. solucanın bağırsağından geçerken zararlı patojenlerin de büyük kısmından kurtulutorsunuz. bir nevi mucize.

şuraya da bakılabilir
  • moda'daki apartman dairemizin iç sızlatan bakımsız bahçesine birkaç senedir kandıra biberi dikmekteyim. bu sene daha çok ve güzel biberler için solucan gübresi kullandım. çok umutluyum, hem organik, hem güçlü ve sağlıklı bitki vurgusu ile satın aldığım gübre bu yaz beni sevindirir. bahçedeki kandıra biberlerini coşdurur. yaz sonu elde ettiğim sonuçları da aktaracağım...
  • doğal üretim yapmak isteyenler için ideal bir gübre gibi görünüyor. hele açıklanan faydalarına bakınca insanın alıp tarlada bahçede kullanası geliyor. yazılanların yarısı bile doğru olsa, inanılmaz sonuçlar ortaya çıkar.

genelde bu tarz bilmediğim şeylere lapin gibi atlamak huyum değildir ama özellikle kimyasal gübreler ile özelliğini kaybetmiş olan toprağı eski verimli haline dönüştürdüğü doğruysa, bırak çiftçinin alıp kullanmasını, devlet bile destek vermeli.
  • ingilizce kaynaklarda vermicompost olarak geçen solucan gübresi; kimyasal içermeyen bitkisel atıkların (sebze, meyve, saman, çimen, hayan gübresi vb.) solucanlar tarafından işlenmesi (sindirilmesi) ile ortaya çıkan organik gübredir.

tık
  • tarımsal üretimde verim artışının anahtarıdır. bulgaristan' da daha yaygın olmakla birlikte türkiye' de de birkaç yıldır yatırımcı bulan bir sektör haline gelmiştir. çiftçilik yapıyorsanız solucan gübresi, organik üretime geçişinize imkan sağlar.
    kimyasal gübrelerle zaman içinde kirlenen toprağı temizleyen, daha ilk ekimde etkisini göstermeye başlayan, tarımsal üretimde organik verim artışı sağlayan eisenia foetida; patates kabuğu, yumurta kabuğu, çay ve kahve posası gibi evsel atıklarla da besleniyor, hızla ürüyor.

fermante edilmiş hayvan gübresi, organik maddelerle karıştırılıp eisenia foetida cinsi solucana yediriliyor, solucandan çıkan dışkı da bu popüler solucan gübresinin elde edilmesini sağlıyor.
  • katı ve sıvı çeşitlerinin olduğunu öğrendiğim gübre.

kaynak : şurası
  • . gidip yapı marketlerden fahiş fiyatlarla almayın çünkü adamlar uzun raf ömrü için sterilizasyon yapıyorlar 80 derecelere ısıtıyotlar ve bu yararlı mikroorganizmaları öldürüyor. ki bu gübrede zararlı mikroorganizma yok.

kilogram fiyatı piyasada 3 tl civarı. arkadaşım bu işe yeni başladı ve tanıtım amacı ile 1.5 tl'ye türkiye'nin her yerine kargoluyor. merakı olan için de solucan satışı da var. sanırım tanesi 0.15 krş. kendi evinizde çöpe atacağınız meyve sebze artıkları ile kendi gübrenizi yapabilirsiniz.

iletişim: mbati05@gmail.com