şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kırkbeş milyon solucan ile yılda beşyüzelli ton üretilebilmekteymiş.
 • sanayi düzeyinde yapılabildiği gibi bireysel olarak evde de yapılabiliyor. solucan gübresi sadece organik değil aynı zamanda normal doğal gübrelerden daha besleyici. bu solucanlar organik atıkalrı 2 mikron küçüklüğe kadar öğütüyor. ortaya çıkan gübre hem süper besleyici hem de rutubet tutma oranı harika. solucanın bağırsağından geçerken zararlı patojenlerin de büyük kısmından kurtulutorsunuz. bir nevi mucize.

  şuraya da bakılabilir
 • yapanların bu ara zengin olduğu çoğalırsa bi anlamının kalmayacağı, ama her halükarda çevreci ve faydalı bir ürünmüş
 • moda'daki apartman dairemizin iç sızlatan bakımsız bahçesine birkaç senedir kandıra biberi dikmekteyim. bu sene daha çok ve güzel biberler için solucan gübresi kullandım. çok umutluyum, hem organik, hem güçlü ve sağlıklı bitki vurgusu ile satın aldığım gübre bu yaz beni sevindirir. bahçedeki kandıra biberlerini coşdurur. yaz sonu elde ettiğim sonuçları da aktaracağım...
 • doğal üretim yapmak isteyenler için ideal bir gübre gibi görünüyor. hele açıklanan faydalarına bakınca insanın alıp tarlada bahçede kullanası geliyor. yazılanların yarısı bile doğru olsa, inanılmaz sonuçlar ortaya çıkar.

  genelde bu tarz bilmediğim şeylere lapin gibi atlamak huyum değildir ama özellikle kimyasal gübreler ile özelliğini kaybetmiş olan toprağı eski verimli haline dönüştürdüğü doğruysa, bırak çiftçinin alıp kullanmasını, devlet bile destek vermeli.
 • solucan gübresi ,sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. daha yaygın ismi olan vermicompost olarak da anılır.

  solucanlar, üzerilerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir. elde edilen gübre, solucanlarda bulunan sölom sıvısı sayesinde, diğer organik gübrelere oranla bitki hastalıklarına karşı direnç sağlayıcı olmasının yanı sıra; toprağı organik maddece zenginleştiren, ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, organik solucan gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

  genel olarak bu işlem için kırmızı kaliforniya solucanı tercih edilir. oburdurlar, hızlı ürerler ve günde ortalama 1 kg gübre üretirler.

  ayrıca bu gübre tipine; hiçbir şekilde et, yağ, süt ürünleri ve yıkanmamış yumurta kabuğu koyulmamalıdır.
 • ingilizce kaynaklarda vermicompost olarak geçen solucan gübresi; kimyasal içermeyen bitkisel atıkların (sebze, meyve, saman, çimen, hayan gübresi vb.) solucanlar tarafından işlenmesi (sindirilmesi) ile ortaya çıkan organik gübredir.

  tık
 • tarımsal üretimde verim artışının anahtarıdır. bulgaristan' da daha yaygın olmakla birlikte türkiye' de de birkaç yıldır yatırımcı bulan bir sektör haline gelmiştir. çiftçilik yapıyorsanız solucan gübresi, organik üretime geçişinize imkan sağlar.
  kimyasal gübrelerle zaman içinde kirlenen toprağı temizleyen, daha ilk ekimde etkisini göstermeye başlayan, tarımsal üretimde organik verim artışı sağlayan eisenia foetida; patates kabuğu, yumurta kabuğu, çay ve kahve posası gibi evsel atıklarla da besleniyor, hızla ürüyor.

  fermante edilmiş hayvan gübresi, organik maddelerle karıştırılıp eisenia foetida cinsi solucana yediriliyor, solucandan çıkan dışkı da bu popüler solucan gübresinin elde edilmesini sağlıyor.