şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hdp'nin eski eş genel başkanı ve cumhurbaşkanı adayı selahattin demirtaş, 4 kasım 2016'da tutuklandı ve o tarihten bu yana cezaevinde. "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarından yargılanıyor. savcılık iddianamesinde "pkk/kck terör örgütünün yöneticisi olduğu, bu kapsamda pkk/kck terör örgütünün siyasi alan merkezi sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğü" belirtiliyor.

  bugün sözcü gazetesi başyazarı rahmi turan, birinci sayfadan "zincirli demokrasi olmaz!" başlığıyla selahattin demirtaş'a özgürlük çağrısı yapmış. şöyle diyor sözcü:

  "cumhurbaşkanlığı yarışında toplam 6 aday var:
  tayyip erdoğan, muharrem ince, meral akşener, temel karamollaoğlu, doğu perinçek ve selahattin demirtaş.
  tüm adaylar düşüncelerini her yerde serbestçe söyleyebiliyor. hatta, halen cumhurbaşkanı olan akp adayı erdoğan, devletin bütün imkânlarını, uçaklarını, otomobillerini, valilerini, kaymakamlarını kullanarak kendisine ayrı bir avantaj sağlıyor.
  tarafsız olması gereken trt tüm gücüyle akp adayına destek oluyor, diğer adayları yok sayarak suç işliyor.
  birçok özel televizyon da açıkça iktidar yalakalığı yaparak muhalif adaylara yer vermiyor.
  bütün bunlar olurken adaylardan biri, selahattin demirtaş, edirne mahpushanesinde hapis yatıyor. dört duvar arasında sesini nasıl duyuracak?
  bir de buna “demokratik, âdil bir yarış” diyorlar!
  onaylıyorum
  neresi demokratik, neresi âdil bunun?
  zincirli demokrasi olur mu?
  efendim o yargılanıyormuş… olabilir, tutuksuz yargılanamaz mı?
  madem yasalarımıza uygun şekilde “cumhurbaşkanı adayı” olmak hakkını kazandı, o zaman seçimlere de özgür olarak katılması gerekmez mi?" - birinci sayfa, yazı

  her ne kadar siyaseten zıt görüşlere sahip olsam ve hdp'nin kapatılması gerektiğini savunsam da, selahattin demirtaş'ın şu an hapishanede olmasını ben de demokratik bulmuyorum. hdp hâlâ aktif bir siyasal parti ama lideri hapiste. nasıl bir iş bu anlam veremiyorum. demirtaş'ı hapiste tutarak ne amaçlanıyor; gelecekte bu konuda bir mağduriyet devşirilmesi mi?

  bence seçim sürecinde her aday eşit, adil ve demokratik koşullarda ve olanaklarla yarışmalı. bu demirtaş için de geçerli ama sadece demirtaş için değil, her aday için.
 • ancak kendi kendisini yönetebilen, akıllı insanlar özgürdür.

  (bkz: horatius)

  başkasının maşası isen zaten özgür değilsin orada biraz takıl aklın başına gelir belki.
 • ne güzel söylemiş mevlana 'kimse sana karşı değil herkes kendinden yanadır.' güç kimdeyse demokrasi ona işler. ne yazık ki durum bu.
 • haklı bir çağrı zira suçluluk karinesi adı altında işliyor demirtas'a demokrasi.. aday olabilme hakkı var ama kendini ifade etme ve anlatma hakkı yok. o zaman aday olmasının da bir anlamı yok.. bütün adaylar meydanlarda kendi kitlelerine çağrıda bulunurken selahattin demirtaş yalnızca kağıt üzerinde aday gösteriliyor. bu çok büyük bir adaletsizlik! demokrasi erdoğanın çemberi etrafında dönüyor sadece.
 • hdp oyları ince'ye akana kadar biraz kürtçülük oynamaktan zarar gelmez. köprü-ayı-dayı meselesi.