• edit : arkadaslar bu konu sozlukteki son mesajim. sen nicin yaziyorsun diyenler icin, bunu belirtmek isterim. isterseniz ekran goruntusu alip 2. entry'e ekleyebilirsiniz. sozluk hesabimi bugun veya yarin kapattiktan sonra entry'lerim gorunmeyecektir. ortada bir tezat yok yani. sozlugu terketme ve bir daha donmeme karari aldim zaten.

.........................

evet arkadaslar, internetin turkiye'ye ilk girdigi yillarda insanlarin dusuncelerini ifade etme platformu olarak sozluklerin belli bir cazibesi vardi ancak 2019 itibariyle buralarda yazmak gercekten aptallik ve hamallik.

1- artik insanlar twitter'da binlerce takipci kazaniyor. reklam twitleriyle para kazanabiliyorlar. veya twitlerinin tutmasi(8 bin rt gibi) sonucu kendi caplarinda bir sohret elde edebiliyorlar. yüz taninirligi da saglayan bu sohret, kisilere gittikleri ortamlarda ilgi alaka gosterilmesine bile neden oluyor. twitter'dan milletvekili olanlar bile var yahu. instagram hesaplarina yonlendirdikleri takipcileriyle bir cafe reklami yapip 2-3 bin lira para alan suruyle insan var. siyasi konularda yazip cizip, taninanlar, saygi gosterilenler var. twitleri ünlü kisiler tarafindan rt edilen insanlar, ülke gundeminin takip edildigi sorumlu kisiler haline geliyorlar. bu kullanicilarin binlerce örnegi var.

2- artik internette bedava iş yapma dönemi bitti. youtube videolari, instagram hesaplari para basiyor. kimse karsiliksiz dusunce belirtmiyor. bedava kitap yazma hamalligi artik sözlüklerde kaldi.

3- sozlukte "wherever i may room" veya "buaksampizzayermiyiz" gibi nicklerle yazdiginiz gölge yazilarin hicbir degeri yok. 2 bin fav bile alsa, uyduruk bir nickin yazdigi, insanlarin okuyup gectigi basit giriler haline geliyor.

4- anonim nicklerle yazdiginiz yazilar hukuken de basiniza iş acabiliyor. hicbir cikariniz yokken durduk yere kendinizi mahkeme salonunda bulabilirsiniz.

5- artik sozluk yazarlari fareler gibi gozukuyor. tum gun "feyza altun, fenerbahce, chp, 1,50 boyunda kiza asik olmak, yazarlarin su an okudugu kitap" gibi basliklarda girilen binlerce entry "bu salaklar ne yaziyor boyle" dusuncesi olusturuyor. insanlar fareler gibi klavye kemirip duruyorlar.

6- burasi artik okunmuyor. turkiye'nin bile en cok okunan 25-30. sitesi siralamasina dustu. turkiye'de ziyaret edilecek 10 tane site bile yokken sozluk 25. sirada falan. yonetimin "ayda 1 milyon tiklaniyoruz" çabasi, yazar motivasyonunu ayakta tutmaya calismaktan ibaret.

velhasil artik buralarda yazmak 2-3 sozluk patronunun cebine hizmet etmekten ibaret oldu. hicbir anlami yok ve tamamen hamallik.
  • sözlükte, bir sözlük yazarı tarafından ortaya atılmış iddiadır.
  • yaklaşık 18 yıldır buralarda olan biri olarak, sözlükle birlikte büyüdüm diyebilirim. bu zaman içerisinde yüzbinlerce mesaj (yanlış okumadın) ve onca buluşmayla "iyi insan" ve genel kültür biriktirdim. bu kadar fazla insan tanımakla neler biriktirilir senin hayal gücüne bırakıyorum. bir yandan paylaştım, paylaştıkça birikimim de katlandı. benim, özümü okumamı sağlayan günlüğüm gibi burası. yani açılan bu başlığa yeni yazar toyluğu diyip geçebilirdim ama hayır, ben yazarlığımın başında bile bu kadar toy olmadım. bazen insan yolda tekme vurduğu taştan bile bir ders çıkarır. kapasite ile alakalıdır. kendimi daha yakından tanıyorsam, sözlük sayesindedir. gerçeği daha hızlı arıyorsam, sözlük sayesindedir. gerçekler sizi özgür kılar. sözlük bu ülke gençliğinin başına gelen en güzel şeylerden biridir.
  • daha şu başlığı açarken kendi tezini çürüten biri. sırf laf olsun, torba dolsun diye madde sıralayan biri.
  • güle güle arkadaşım. seninle ilgili çok yazacaklarım var ancak bu ortamın demode olduğunu düşündüğün ve yüzümü bilmediğin için beni ciddiye almayacağını bildiğim için beynimi sadece bunları yazmak için yoruyorum. güle güle arkadaşım seni buraya zorla bağlayan birisi yok. özgür iradenle bahsettiğin sosyal medya platformlarında vakit öldürebilirsin. kaliteli/kalitesiz yazar oranı da biraz değişmiş olur böylelikle.
  • yazarin haklı olduğu noktalar var. aptallik ise kesinlikle değil. belki ben ünlü olmak istemiyorum yüzümün görünmesini istemiyorum bunun neresi aptallik olabilir ki.
  • mayışı yatmamış bir sözlük yazarı beyanı. biz öylemiyiz ama bol sıfirlı maaşlar, entry başina prim, layk başina çeyrek üstelik dürüm hediye.
  • twitterla sozluk arasindaki farki anlayamamis yazarin hezeyanlari. sosyal medya fenomeni olup kolay yoldan para kazanmak istemis ama becerememis, gelmis burayi karaliyor. gelme o zaman, git aradigin bilgiyi google'da ara, twitter da fenomen yalakaligi yap kardes.
    2002 yilindan beri sozluk okuyorum, sanirim 2006 yiliydi yazar oldugumda. yillar icinde sozluk olumlu olumsuz cok degisti. yazar kalitesi degisti, yazilip cizilen konular degisti, cunku bir jenerasyon degisti. 15 sene once universite talebesiyken buralara besiktas carsida en iyi kokorec nerde yenir diye entry girenler bugun ikinci cocugu yapma planlariyla ugrasan yetiskin bireyler. sozluk zirvelerine pembeli morlu saclariyla gelen metalci kizlar bugun bebek bezi degistirmekten, sut sagmaktan vakit bulup sozluge giremiyor. eski yazarlar ugramiyor veya ugrayamiyor, eski sozluk yazim sekli * coktan unutuldu gitti, anlik gelismelere daha hizli ve kolay erismeyi saglayan kaynaklar cogaldi.
    hic bir sey ayni kalmadi diye sozluge camur atmak abesle istigal.
hesabın var mı? giriş yap