• profesor x yani james mcavoy'un ilk kez takdirimi kazandiği filmdir kendisi, senaryoda benim için çok yaratıcıydı ta ki 1976 sybil filmini izleyene kadar, çoğu yönlerden 44 senelik bu filme benzediğini görünce film için düşüncelerim biraz değişti.
  • glass'dan iyi olmuş bu açıkçası, bazı filmler vardır pek gişe getirmez ama kalite kokar, öyle bir şey. james mcavoy için tek kişilik oscar'lık bir film yapılmalı acilen.
  • gerilim filmlerinin beni rahatsiz etmesini pek sevmem, ama bu film beni oldukca rahatsiz etti. ama bir acidan rahatsiz etmesi filmin bir sekilde basarili oldugunu gosteriyor. filmin sonu guzel baglansaydi cok daha basarili olabilirdi bence.

--- spoiler ---

the beast’in gercekten super guclu bir mutant olmamasi gerekirdi. film psikolojik film olacakken bir anda super kahraman filmi oluverdi. the beast’in hayal olmasi gerekirdi. cunku onumuzdeki karakter klinik olarak hasta biri.
    --- spoiler ---
  • m. night shyamalan'ın oldukça derinlikli filmi. 3 genç kızın kaçırılmasın da ötesinde bedenlerinin ve zihinlerinin terörize edildiği bir anlatıyı izliyoruz. film bir tahakküm üzerine; ancak karakterin genç kızlar üzerinde kurduğu bir tahakküm değil bu.

olay örgüsü itibariyle özlenilen gerilim filmlerine bizi yaklaştırıyor ve gözlerimizden bir ''pıt'' düşüyor. filmlerin sonları sadece bir ''son'' olduğu için değil; anlatının bağlandığı yer olduğu için önemlidir. shyamalan burada girift bir hâlde ipin ucunu tamamen bize bırakıyor. bunun yarattığı bir rahatsızlık var; ancak bunu teknik bir sorun olarak görmek zor. bariz bir şekilde yönetmenin tercihi.

film bize tehlikeli bir akıl oyunu da oynatıyor. başından itibaren karşısında kaldığınız karaktere sahip çıkmak zorunda kalıyorsunuz. soru işaretleri ürkütücü bir boyuta doğru gidiyor ve bu yönüyle de güçlü bir anlatısı var.

bence senaryoda basit tutarsızlıklar ve hatalar mevcuttu. cast iyi, james mcavoy özellikle harika, yönetmenlik şüphe götürmez biçimde kalburüstü; ancak senaryoda derin sorunlar var. belki bir başka filmde bizi daha fazla heyecanlandırabilir.
  • şuan netflix'te yeniden izlediğim film. gerçekten james mcavoy muhteşem bir performans sergilemiş. karakter değişimleri, yüzünün 1 sn içerisinde diğer karaktere geçebilmesi, muhteşem gerçekten. filmin sonu başı kıçı değil, oyunculuk performansı tartışmasız. 10/10.

ayrıca bunu yazan ben değilim; yirmidördüncü...

bu arada başroldeki kızın çocuk iken yaşadığı travma ve taciz, bambaşka bir hikaye. çocuk tacizcilerinin hep yakın çevreden olması ve bunun amerikası ortadoğusu fark etmemesi şaşırtmadı. çocuk tacizcilerinin alayının a.q. herbirinizin kafasına sıkılması umuduyla.
  • her karesinde kendimi gördüğüm film. ben de parçalandım milyon yere, kırıntılarımı dahi bulamıyorum.

james mcavoy'a gelirsek ben duramam, durmam yani biliyorum kendimi. kendisi bu ahir ömrümün aşkıdır, biri bana gelsin! o da sensin be james.. der giderim.
  • geçişli karakterler gerçekten çok müthiş kurgulanmış. oyunculuk da öyle. anna taylor joy hanım efendiyi izlemek ayrı bir zevk tabiki.
  • ciddi bir psikolojik gerilim filmiyle karşı karşıyasınız. insanın zamanın da yaşadığı ya da daha doğru bir tabirle insana yaşatılan psikolojik şiddetin kişilik üzerinde ne aşamalara geldiğini gösteren tokat gibi bir film. tam olarak yazdığım türde filmler ilginizi çekiyor ise muhakkak izleyin efenim.
  • izlediğimde aşırı etkilendiğim uzun süre etkisinden çıkamadığım psikolojik gerilim filmi. gerek var mıydı, sanmam ancak filmi izlediğim dönemde iyi bulmuştum.
  • sonu sürprizli film
    edit: netflix yapımı değilmiş.
hesabın var mı? giriş yap