• 2007'te 32 gb'ı 1500 tl imiş. 2007'te!

(bkz: #10523129)
  • sözlükte başlığına yoğun entry girilmesi sebebiyle dün gece şevklenip bir tane satın aldığım bilgisayar depolama birimi.

8 yıllık eski bir laptopa takıp sıfırdan windows 10 ltsc kurulumu yaptım. açılış süresi 20, kapanış süresi 5 saniyeye indi. program açılış ve çalışma hızları ile sistem geneli tepkiler inanılmaz arttı.

eski bir makinası olan ve ofis işlerinde (sörf, word excel , müzik, video vs.) kullanan ama yavaşlığından saç baş yolan tüm ekşidaşlara tavsiye ederim. sistemde ciddi bir performans farkı ve rahatlama hissedeceksiniz.

makinanızda windows 10 kuruluysa ve mekanik bir hard diskiniz varsa, zaten hiç düşünmeden alın. windows 10 mekanik disk ile gerçek bir işkence.
  • azami iki veya üç yaşındaki laptopların hdd'sini atıl durumda bırakmak istemeyenler için nvme türünü önerdiğim disk. yakınlarda bir tane edindim, iki disk de bilgisayarımda mevcut ve gayet memnunum. isterseniz mevcut hdd'yi yeni aldığınız sdd'ye direkt klonlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz ya da bios'tan bilgisayarınızın başlangıç önceliğini ssd'ye çevirip yeni bir windows kurarak iki diski de kullanmaya devam edebilirsiniz. ama siz yine de bilgisayarınızın yaşına güvenip hemen almayın tabi. önce bir bakın mevcut bilgisayarınızın nvme m.2 slotu var mı yok mu diye.
  • hala "hızlı" olduğu hakkında bilgiler veren var lan. nasıl bir tarz bu?

sevgili düdükler, ssd fiyatları uzun zamandır eskisi kadar yüksek değil. yani "bende ssd var" demek için taklalar atmanıza gerek yok. adam utanmasa tüm donanımı imza olarak bırakacak.

mesela bende de iki tane var. bak çat diye söyledim. neden? çünkü ssd sahibi olmak bir boka yaramıyor. yani beni özel, önemli yapan bir sahiplik değil. bununla övünmenin salaklık olduğuna inandığım için rahat rahat yazıyorum. yazıyorum, çünkü bunu yazma sebebimin bu olmadığının detayını verdim sana. ama şöyle olsaydı: mesela bunları yazdıktan sonra buraya bir de,

"ssd elbette hızlı. mesela geçenlerde ikinci bir araba aldım. daha hızlı bir model seçtim. insan her zaman hız istiyor. gerçi genel müdür olmadan önce merakım yoktu ama sonuçta uygun fiyata bir jeep bulmuşken alayım dedim. işte, sdd de böyle."

gibi bir "gereksiz detay" ekleseydim o zaman ne olurdu? çaktırmadan "övünüyor" olurdum. (örnek -senin de tahmin ettiğin gibi- hiç alakam olmayan konular hakkında verilmiştir, sakin)

yani yaz gitsin lan, ne dolandırıyorsun lafı? neden sanki çoğu kişinin ulaşamayacağı bir eşyaya sahipmişsin gibi sunuyorsun bizlere?
  • mucize bir alet. 6 yasinda, zamanini gaming laptopi olan bilgisayarim son 2 yildir surunmeye baslamisti. ben de kasiniyordum ufak ufak yeni bir sey alayim diye.

sonra seytan dürttü acaba harddiski degistirsek kurtulur mu diye. harddiski ssd yapmamla makine bildigin uctu ve 6 aydir ayni performans devam ediyor. windows 10 toplam 10 sn civarinda aciliyor, en ufak bir kasma yok.

nazar degmesin.
  • sonlardan okumaya başlayıp bilgi sahibi olmak isteyen varsa buyursun

ssd hard diskten neden daha iyidir?
    bilgisayarda 3 ana bileşen var; işlemci, ram ve disk. işlemci ve ram çok hızlı birimler, yani herhangi bir işlemde disk'e göre çok daha hızlılar ve eğer kayıtlı verilerden okuma/yazma yapmıyorsanız şrrrakk diye işleminiz biter. (bellekte yer alan verinin işlenmesi) ancak diskten okuma/yazma yapıyorsanız ve hard diskiniz varsa işlemleriniz hard diskinizin elverdiği ölçüde hızlı olacaktır.
    (örnek sadece fikir amaçlıdır) hard diskler plak gibi çalışır ancak üzerine kaydettiğiniz veriler rastgele disk üzerinde konumlandırılır (düzenli defrag yapmıyorsanız) yani "o" şeklini düşündüğünüzde ilk okuyacağınız veri(a) sol tarafta ikinci okuyacağınız veri(b) sağ tarafta üçüncü okuyacağınız veri(c) ise yukarıda olsun. saat yönünde bu şekli döndürün. ilk önce a'ya gitmek için 3/4 tur atacak, sonra b'ye gitmek için 1/2 tur atacak sonra ise c'ye gitmek için 3/4 tur daha atacak. hepsi sol tarafta konumlansaydı 3/4 turda bitebilecekken rastgele yerleştiği için toplamda 2 tur atmış oldu. dakikada 5400 ya da 7200 kez devrim yapan (genellikle) bu hard diskler milyonlarca veriyi okumakta bu yönden yavaş kalırlar.
    ssd ise adresleme yapar ve bu fiziksel devrim yerine elektrik sinyalleriyle sıralı olarak verilerinize ulaşabilir. bu sebepten dolayı hard disklere göre çok daha hızlıdır ancak frekans ve gecikme süreleri ile değerlendirildiğinde ram'e göre yavaştır.
    ram'i de aslında disk olarak kullanabilirsiniz (disk diyorum helal edin) ancak bilgisayardan hiç güç kesmemeniz gerekir aksi takdirde ram'deki verilere gelen elektrik yükü kesildiğinde kaybolacaktır. ssd de bu yönden ram'e göre avantajlıdır.
    hard disk üretim fabrikaları yerini ssd üretimine bırakmaya başladığı için maliyetleri oldukça düştü ve cloud teknolojisi ile saklama alanı ihtiyacındaki değişikliklerden dolayı ev kullanımına daha uygun hale geldi.
    bu yönden yeni bilgisayar alacaksanız içinde ssd yoksa bile bilgisayarı aldıktan sonra ssd takınız mutlaka ve windows'u ssd'ye kurunuz. (youtube'da tonla video var her marka/model için, legodan farksız.) notebooklarda bulunan hard disk yuvasına basit bir dönüştürücü (artık buna gerek bile kalmıyor) ile hard disk'i oradan çıkarıp ssd takabilirsiniz, kimi bilgisayarda ayrıca bir disk yuvası daha oluyor ayrıca m2 tipi (yine ssd, kafanızı karıştırmayın boyutu çok küçük sadece) disk yuvası olanlar da bu yönden kurtarıcınız olabilir.
  • isterse 50 bin tl lik bilgisayar olsun ama içinde ssd yok ise benim için çöptür. sanırım bugüne kadar bulunmuş en yararlı şeylerden biridir benim için.
  • (bkz: gerizekalı turnusolu)

herhangi bir şekilde ssd'yi eleştiren ile fazla muhattap olmamak gerekir. ssd'yi eleştiren kişi aynı zamanda düz dünyacıdır. modern tıbba inanmaz. aşı yaptırmaz.
  • tüm bilgisayar bileşenlerinin önünde secdeye durması gereken nesne. ölüyü diriltmek tabiri resmen bunun için bulunmuş gibi. hadi macbook'u geç, onu da canavar yaptı ama, egzantrik işler için 2 yıl önce aldığım lenovo i3 işlemcili kağnıyı bile bildiğin ferrari'ye çevirdi namussuz.

ssd'ye laf eden çarpılır, ağzından sıçar, burnundan osurur arkadaşlar.

edit: bu arada lenovo'ya taktığım ssd crucial'ın 240 gb'liği. n11'den aldım indirimle 170'e geldi. bence yaklaşık 2 katı pahalı samsung evo'ya o paraları vermeye gerek yok. crusial gayet başarılı bir ssd. macbook'ta samsung evo var ama.
  • (bkz: ssg)'nin dayısıdır.
hesabın var mı? giriş yap