• vergilerinin % 70'inin dolaylı olduğu bir ülkeye verebilecekleri kredi notunu vermişlerdir. ekonomiyi toparlamak için senelerdir satış üzerine satış, vergi üstüne vergi koyan, her seçim döneminde vergi affı getiren bir ülke ekonomisinden bahsediyorum. sanırsın ülke süper, ahh ah..
  • ekonomi literatürüne teğet geçmek terimini kazandıran, dünyaca ünlü ekonomi profesörü recep tayyip erdoğan'ın, numaralarını yutmadığını* açıklamasından sonra ya dükkanı kapatacaklardır ya da türkiye'nin notunu gün içinde derece derece yükselteceklerdir.
  • başbakanın artık tanımadığı, paparayı yemiş kredi kuruluşudur. adamlar cari açık dediler, azalan ihracat dediler, suç işlediler.

--- spoiler ---

sen kalkıp türkiye'nin kredi notunu durağana indirirsen bunu yemezler. ve bunun bedelini 'artık ben seni bir kredi kuruluşu olarak tanımıyorum' demek suretiyle açıklarız. halep oradaysa arşın burada. çalışma ortada, üretim ortada, ihracat ortada. büyüme oranında dünyada ikinci, sen kalkıp da türkiye'ye böyle not verirsen bunu kimse yutmaz.

--- spoiler ---

(bkz: daha gelmem davos'a)
    (bkz: 77.09 milyar dolar cari açık vermek)
  • başbakan recep tayyip erdoğan tarafından "bunu da özelleştirin lan" diye talimat verildiği öğrenilmiştir.

(bkz: türkiye'de tiyatroların özelleştirilmesi)
  • türkiye'nin notunun görünümünü değiştirmelerinin temel nedeni cari açıktır.

ben cari açığın sürdürülebilir finansman olanaklarıyla tehlikeli olduğuna inanmıyorum. tabii bu durum hiçbir riskin de bulunmadığı anlamına gelmez. yunanistan'ın notunun artırılması ise beklenen bir gelişmeydi. adamlar ab ve imf ile oturup yeni borç paketinde anlaşmışlar, tabii ki notları yükselecek. yunanistan'ın notu artarken, türkiye'nin ki düşüyor diye ağlayanların kaçırdığı en büyük fark budur.

hükümet üyeleri s&p'a saydırmadan, "ulusalcıların yeni sevgilisi olacak diyebilecek" kadar kafayı sıyırmış insanlar sağa sola saldırmadan önce "aaa'dan c'lere kadar düşen ülkeler var iken biz yerimizi koruduk, bu azımsanamayacak bir durum" deseler sesimi çıkartmazdım. ancak başbakan kabadayı gibi diklenir, bakanlar da birbirinden benzersiz açıklamalar yaparsa, partinin en fanatik taraftarları bile benzer bir hiddetle konuyu kemalistlere getirebilir ki şu an bunu görüyorum. imam, cemaat ilişkisi işte. imam osurduğunda, cemaat da sıçıyor. bu adamlar senelerdir vizyonlarını değiştiremediler bir türlü, garip...

işin özü, lehman batmadan 1 hafta önce aaa notu verebilen bir kuruluştan bahsediyoruz. tamam her notları hatalı değil tabii, zamanında bazı yanlış notları da olmamış değil. buna rağmen kahve ağzı ile eleştirilmesi haksızlık olur...
  • yakın zamanda ergenekonla ilişkilendirilip , 1999 ve 2001 ekonomik krizlerinin planlayan kurum olarak ilan edilecek , başbakanın açıkladığı belgelerle herkesin nefret edeceği kurum olacaktır.

sen kim görünümü düşürmek kim ulan ! recep paşa verecek küsküyü kuruma, dur daha sen dur.. sırada fitch var. euro be tayyeaaap paşa , davosu da dağıttıydın zati , senden sonra önemi kalmadı. en birinci sensin , herkes sana itaat etmeli , inşallah dinimiz amin.

(bkz: don kişot)

zöe ; genç bidon kafalılar rahatsızmış , mınagooodumun sanço panzaları sizi, bieanali yığdırdığıma gelesiceler..
  • finanscilar arasi bir geyiktir :

-oo naber ustad, keyifler nasil ?

- iyi valla noolsun, standard and poors !
  • poors kısmı ağır basar. zira standardları epey düştü bu aralar.
  • bu kurumun küstahlığı hakkında az bile söylemişim (bkz: #26368616).

finans sektörünün ultra liberal piyasa istemini, siyasetçilere gereksiz baskı yaparak zorla elde etmesini sağlayan, bu amaçla tam da avrupa birliği zirvesine ramak kala en sağlam ülkeleri kredi notlarını düşürmekle tehdit eden, böylece piyasaları afallatıp zenginlerin ve finans sektörünün baronlarının işine gelip diğer vatandaşların yatırımlarını allak bullak eden bu kurumun - ve benzerlerinin - artık resmen terör örgütü diye tanımlanması sanırım yanlış olmaz.

terör: bir toplumun ve devletin direncini kırmak için üzerlerinde uygulanan kollektif korku; bu korku üzerine inşa edilen siyasi rejim.

avrupa'nın borç krizine yenik düşen ülkelerinin, bu krizden çıkmak için buldukları tek yol dışarıdan kendilerine dikte edilen ultra liberal yöntemler olduğuna göre, "satan"dard and poor's'un faaliyetleri terörün hem birincil, hem de ikincil açılımına tam da uyuyor. bir toplumun ve temsilcisi olan devletin kendi yönetim şeklinin patlamasına katkıda bulunduğu gibi, bu katkının temeli olan korkunun emrettiği siyasi sistemi de zorla kurdurmuş oluyor.

kendi yarattıkları suni balon sistemin patlayışını yıllarca kâr etmek için görmezden gelen veya göremeyen bu kurumun hâlâ kendi modelini zorla kabul ettirmek istemesi ve bu amaçla terörü andıran yöntemler kullanması artık karar meşruiyetini elinde bulunduran siyaset tarafından cezalandırılmalı.

ama kriz var diyenlerin dikkatine son not: dünyada bu denli bir mali krizin üstesinden gelen ülkelerin başında arjantin var. arjantin krizi ne zaman aştı? yıllarca kriz boyunduruğu altında kendisini daha da sömüren imf'nin bir cacığa yaramayan politikalarını elnin tersiyle itip dünyaya siktir çekmesinin ardından.

edit: eğer "küstah" bir hakaret ise, götüme almaya razıyım.
  • entrylerin birisinde biz üye değiliz biz bunlara oara vermiyoruz bizi niye değerlendiriyorlar? diye soran gördüm. kardeşim zaten raporlarını yatırımcıya satıyorlar yatırım yapılana değil. ayrıca öngörülerinin ne kadar dogru olduğu gün gibi ortada.
hesabın var mı? giriş yap