d k a

  • azimli
  • kofti anarşist (182)
  • 6880
  • 8
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

10 aralık 2014 ekonomik büyüme rakamları

kafa karışıklığını giderelim:

verideki olumsuz yön, hırvat'ın bahsettiği nokta değil, piyasa konsensusun düşük gelmesidir.

son 2 aydır, piyasadaki nerdeyse tüm aracı kurumlar petrol fiyatlarının düşüklüğünden ötürü türkiye ekonomisinin 2015'te uçaçağına inanıyorlardı. tamam brent şimdi 66 usd ama temmuz ve ağustos ayında da petrol ciddi oranda değer kaybettiği için türkiye'nin 3. çeyrekteki verilerinin yüksek geleceği konusunda hemfikirdiler.

petrol hikayesine bizim piyasalar kısa vadede olağanüstü pozitif bir etki verdi. ancak burada unutulmaması gereken petrol hikayesinin türkiye için uzun vadede faydasının olacağıdır. bunun nedenlerine gelelim:

türkiye'nin en büyük sanayi tesisi tüpraş:

petrol fiyatlarının düşmesi demek, binlerce ton elinde petrol stoğu tutmak zorunda olan tüpraş için büyük zarardır. geçenlerde bir arkadaş hesaplamasını yapmıştı. petrol fiyatındaki her 1 dolarlık düşüş ile tüpraş 5 milyon usd zarar yazıyor.

türkiye'nin uluslararası arenada en büyük markası thy:

thy petrol fiyatlarındaki volatiliteden etkilenmemek için yıllardır(olması gerektiği gibi) petrolü hedgeleyerek satın alan bir şirket. thy hala akaryakıt maliyeti olarak petrolü 85 usd civarından alıyor.

petrol fiyatları uzun vadede düşük kalırsa türkiye'ye faydası olur. ancak volatil petrol fiyatlarının zannedildiği gibi türkiye'ye faydası değil zararı olacaktır.

gelelim bizim gdp tarafındaki sorunumuza:

piyasa konsensusu(finansal kuruluşların tahminlerinin medyanı) 3.0% iken %1,7 gdp verisi geldi. bunun anlamını tekrarlarsak, bizdeki finansal kuruluşların halen çok iyimser olduklarını söyleyebiliriz. imdi durumu fed'e bağlayanlar olmuş ama tekrar ediyorum henüz fed'in faiz oranlarını artırması fiyatlanmadı. bunun olası etkisini 17 aralık 2014'ten sonra(fomc toplantısı) konuşuruz.

birkaç senedir sözlükte olsun, başka platformlarda olsun türkiye ekonomisinde en büyük sorunun orta gelir tuzağı olduğunu ifade ettiğimizde, küfür yemediğimiz yer kalmadı. bugün geldiğimiz nokta türkiye'nin orta gelir tuzağına düştüğünü göstermektedir. bu sorunun çözümü için:

(bkz: why nations fail)

devamını okuyayım »
10.12.2014 13:02