sardine

  • 1952
  • 10
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

9 mart 2015 tcmb'nin dolara müdahale etmesi

uzmanı değilim uzmanlar piyasaya etkisi bakımından daha geniş anlatabilir.

ben temel işleyişi biliyorum, anlatayım.

-merkez bankası'nın "döviz depo işlemi" aracılık nitelikli bir açık piyasa işlemidir. elinde döviz fazlası olan bankanın parasını alır, ihtiyacı olana verir. e bankalar bunu kendi arasında niye yapmaz? normal dönemde bankalar kendi aralarında sürekli alış-veriş yapar.. bu arızi bir durumdur, en son kullanılacak yerdir. arızi, marızi neden kullanılır çünkü merkez bankası garantördür bu işleme. parasını veren bankaya, geri ödeneceğine dair garanti verir, riski üstlenir.

-elinde kısa vadeli döviz fazlası olan banka, "ağa ben bunu ne yapacağımı bilmiyorum. piyasaya satmaktan da çekindim, sen kefil ol, ihtiyacı olan kullansın risk-misk istemiyorum" derse, merkez bankası da "getir koçum şu faizden alırım" der.. ihtiyacı olan bankaya da "koçum bugünlerde sen sıkışıksın al şu fiyattan kullan" der.

-bankalar arasında ilişki normal düzeyde seyrediyor, kimse kimsenin sağlığından endişe etmiyor ya da ülkenini geleceğinden korkmuyorsa zaten bu piyasaya ihtiyaç olmaz, çok fazla kullanan da olmaz..

-zurnanın "zırt" dediği yer ise olağanüstü durumlarda merkez bankası elinde fazla dövizi olmayan ve merkez bankasına "ihtiyacı olan kullansın" diye para veren olmadığı zamanda da "ben döviz deposunu açtım, ihtiyacı olan kullansın" diyebilir.

-şimdi bu başlığa konu olan durumda sanırım "zurnanın zırt dediği" geçerli.. merkez bankası, doğrudan döviz satarak müdahale yerine, 1 hafta vadeli ucuz borç vermeyi tercih etti.. sanıyorum (dediğim gibi piyasa etkisini uzmanlar yorumlasın) doğrudan müdahalenin sonuç verip vermemesi ve daha sonra sterilizasyonu (piyasadaki fazla paranın geri toplanması) işlemi ile uğraşılmayacağı için bu yolu tercih etti.. 1 hafta sonra para geri dönecek zaten.

devamını okuyayım »