• starcraft ii'nin üçüncü bölümüdür.
    bu bölümde protoss tekli senaryosu oynanacaktır.

ilk iki bölümü sırf yüce protoss ırkını oynayabilmek ve senaryoya hakim olabilmek için alacağım.
    adun toridas!

ilk iki oyun için:

starcraft 2 wings of liberty (terran)
    starcraft 2 heart of the swarm (zerg)
  • o oyuna en taro zeratul çekilir.

--- spoiler ---

muhtemelen heart of the swarm'da çılgın atarak kurulacak zerg imparatorluğuna çomak sokmaca olacak işimiz gücümüz. ama xel'naga'dan da dayak yemek var işin ucunda.

--- spoiler ---
  • protoss ırkınının yardıracağı expansion setinin adı. blizzard'ın 2013 sonu gibi çıkarması bekleniyor. ama tabi sarkacağı için her zamanki gibi 2014'e kadar hayal.
  • ne zaman çıkacağını, senaryosunun nasıl olacağını merak ettiğim efsane oyununun son paketi. ilk iyi oyun sonunda ortalık yatıştı, sevgililer buluştu, ortak düşman öldürüldü, hesaplar kapatıldı, herkes evine çekildi. şu ana kadar protoss ırkının kehanetler dışında senaryoya pek fazla katkısı olmadı. oyunda zeratul ile mi gideceğiz, kime karşı savaşacağız, raynor ve kerrigan'ın rolü ne olacak, birleşecekler mi savaşacaklar mı merak içindeyim.
  • --- spoiler ---

ilk iki oyunun** ardindan, senaryosunun ana cizgileri asagi yukari belli olan oyundur kanimca.

wol*'de zeratul, jim raynor'a "ne pahasina olursa olsun kerrigan yasamali. aksi takdirde hybdrid'ler amimiza bi kor, taa komsu galaksiden duyulur" demistir. biraz bunun etkisi, biraz da "zerg merg ama yine de uzay yoklugunda gideri var" dusuncesinden dolayi, raynor kerrigan'i kurtarmistir.

hots*'da ise, kerrigan biraz insana benzemisken, her sey sadece bahcesinde zerglinglerin nese icinde kosacagi pembe panjurlu bir supply depot almaya kalmisken, koprulu sector'un erol tas'i olan arcturus mengsk yine ortaya cikip, sevenleri birbirinden ayirmistir. raynor'u kurtarmak isteyen kerrigan, "yeminimi bozdum" diye naralar atip, zerg'lerin ilk dogdugu zerus'taki en eski spawning pool'a girip, tekrar kadirgali kerrigan'a donusmustur ve butun zerg irkini bir aray a toplayip, megsk'i (raynor'in yardimiyla) duman etmistir. ama bunu yaparken yolda eski bir dostla(!) karsilasmistir (bu dost, zeratul'un bahsettigi hybridleri yaratan samir duran, emil narud ya da her ne kimse iste odur) ve onunla olumune savasip cok acayip bir yaratigin tekrar dirilecegini ogrenir.

bu oyun da buradan baslayacak bence. wol'de oynadigimiz "belki yenilecegim ama seni bu savasi baslattigina pisman etmeden teslim olmayacagim" mantikli mini protoss bolumunun gercegini, bu sefer kerrigan hayatta olacagi icin kazanmak icin oynayacgimizi dusunuyorum. tabii ki yaninda zeratul ve jim raynor da olacak. hybrid'lerle ve xel naga ile savasacagiz ya da iyi bir cocuk olursak onlari yonlendirecegiz.

--- spoiler ---

cikisi icin sabirsizlandigim oyun!
  • muhtemelen zeratul'un protoss' ların yanına gidip önce mahkemeye çıkacağı sonra öğrendiklerini onlara gösterip hepsini birleştirerek başlayacaktır. zeratul kerrigan'a bir daha beni görmeyeceksin artık evime yargılanmaya gidiyorum demişti en son gördüğümüzde. ama muhtemelen tekrar görecekler birbirlerini. prince valerian ve jim raynor komutasındaki terranlar, kerrigan' ın swarmı ve zeratul'un golden armadasıyla birlikte xel'naga' yı halladecekler gibi bir expansion bekliyorum açıkçası. bu arada bu dünyadan bahsediyorlar'da earth diyip diyip işin aslı nedir bi aydınlatan olursa sevinirim.
  • ilk videosu yayınlanmış oyun: (bkz: #46859251)
  • ırklar için gelen yeni üniteler ve var olan ünitelere yeni özellikler:
    protoss link
    terran link
    zerg link
  • mevcut betasındaki yeni ünitelerle ve mevcut ünitelere gelen değişikliklerle zaten aşırı güçlü olan terran'ı daha da güçlü hale getirmiş gibi görünüyor.

battlecruiser haritanın istenen noktasına teleport olabilme yeteneğine kavuşmuş, bu bile tek başına bc seviyesine gelebilmiş bir terran'ın multiplayer'da çok zor maç kaybetmesi anlamına gelebilir. thor'a ise kendi kendini onarma gibi fazla avantajlı bir özellik eklenmiş. bu arada siege tank siege moddayken bile medevac tarafından alınabiliyor artık. hava savunması olmayan zerg bundan çok çeker. sık sık "terran op" duyarız gibi geliyor mm maçlarda.

protoss'a gelen yeni üniteler ve değişiklikler ise eh işte dedirten cinsten. disruptor diye splash damage veren bir ünite eklenmiş, karar ünitesinden ziyade tacizde işe yarar gibi geldi bana. iyi mikro kasabilen her rakip bu üniteyi yer. tempest'ın hava ünitelerine saldırısı artık yok. disintegration diye bir özellik gelmiş, tek bir üniteyi ölene kadar yavaş yavaş yok ediyor. protoss senaryosunun oynanacağı ek pakette "badass space samurai" diye anılan ırka yeterince önem verilmemiş gibi bir hisse kapıldım.

zerg'e gelirsek, lurker geri dönüyor! hem de sabit savunmaların menzili dışından saldırabilecek şekilde. roach'tan evrimleşmiş ve bölge hasarı veren bir yeni ünite de var. bir de artık nydus worm yerden çıkma safhasındayken hasar almıyor. yani "zuviiiip höööaaaarrrrrğğğğgghhhhhh pörç" sesini duyduysanız bilin ki deliği bulsanız bile açılana kadar saldıramıyorsunuz ve illa ki ilk saldırı dalgasını göğüslemek için kasmanız gerekecek.

tabi betada neler değişir neler değişmez belli olmaz. aylarca reklamı yapılan warhound heart of the swarm'da kendisine yer bulamamıştı mesela. ben şahsen battlecruiser'ın teleport özelliğinin kaldırılacağını düşünüyorum. kalırsa, piyasa bc kasana kadar 2 üs alıp kapanan terrandan geçilmez gibi geliyor. ancak altı üstü bir platinum-diamond seviyesi oyuncu olarak belki benim görmediğim bir şeyler vardır eklemesini de yapmadan geçemeyeceğim.
  • çeşitli tanıtım ve görsellerin bulunduğu sitesi.
    en büyük değişiklik 3 yeni multiplayer modu ile geliyor, kısaca açıklarsak:

-automated tournaments:günlük herkese açık turnuvalar
    -archon mode: iki kişinin aynı anda aynı base'i yönetmesi
    -allied commanders: iki kişilik senaryolar
hesabın var mı? giriş yap