şükela:  tümü | bugün soru sor
  • netflix'te dün geldiğim, gırgırına izlemeye başladığım ancak aynı gün 8 bölümünü de bitirdiğim belgesel.

-spoiler-
    they pitched a fairytale and then filmed a horror show.

sezon başında premier leage'e çıkma umuduyla başlayan belgesel, sezon sonu takımın küme düşmesiyle sonuçlanıyor.
    -spoiler-
  • şahsıma football manager ‘de sunderland kariyeri açtıran netflix belgeseli.
  • müthiş bir belgesel olmuş. insanlar futbolu neden seviyorlar, bir takıma bağlılık nedir, bir takımın bir şehir ve insanları için önemi nedir, bir kulüp nasıl işletilir gibi soruları olan kişiler bu soruların ve benim şu anda yazamadığım daha fazlalarının cevaplarını bu belgeselde bulabilirler. emeği geçen herkesin eline sağlık. izleyin, izlettirin.
  • (bkz: durduk yere fm kariyeri açtıran belgeseller)

arkadaş tavsiyesi ile başladım ve bende direkt the damned united etkisi yaptı. yanlış bilmiyorsam ilk kurulan futbol klüplerinden birisi sunderland(1879), belki de ilkidir üşendim bakmaya. böyle köklü bir şehir takımının iki sezon üst üste küme düşmesini anlatıyor. umarım ileride de bir yeniden doğuş belgeseli çekerler.

an itibariyle son bölüm olan 8. bölümü izliyorum, bitirmeden entry girdim dayanamadım. bu arada belgeselin müthiş bir introsu var.

edit: imla
  • yönetim,teknik kadro,oyuncular ve kulüp çalışanları üzerindeki baskıyı;taraftarların kulübüne olan bağlılığını çok iyi işleyen netflix belgeseli.bugüne kadar izlediğim en iyi futbol belgeselidir.
  • nihayet bitirdiğim ve anlatımına hayran kaldığım futbol belgeselidir. futbolu seven herkesin izlemesi gerekir. umarım 2. sezonu da çekilir ve sunderland'in yeniden championship'e yükselişini izleriz.
  • 3. bölümdeki teknik direktör, başkan ve oyuncuların taraftar derneği ile yaptığı toplantı beni vurmuştur adeta. medeniyetin, fikir alışverişinin ve eleştiri ile nasıl yüzleşebildiklerinin yüzümüze vurulduğu sahne. çok mu uzağız acaba bu kavramlardan olgulardan. .
  • her futbolseverin, hatta klüp çalışanlarının izlemesi gereken netflix belgeseli.

--- spoiler ---
    galatasaray yönetimi gibi sunderland'in de takımını forvetsiz bırakması, takıma daha ağırlığı olan bir teknik direktör chris coleman'ın getirilmesi *, bazı oyuncular tarafından takıma bağlılığı eleştirilen ve şu anda da beşiktaş'ta oynayan lens'inde bunlardan birinin olması gibi türk futboluyla da ilintili birçok şeyi görebilirsiniz.

--- spoiler ---
  • adamlar ne güzel bir belgesel yapmış hayranlıkla izledim ingiltere futbol kültürü bambaşka bir boyutta taraftarların takıma olan bağlılığı inanılmaz bir de izlerken bir fenerbahçeli olarak aşırı gerildim