şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suriye iç savaşıyla ilgili okunması gereken aydınlık gazetesi yazarı mehmet yuva'nın suriye muhalefeti hakkında analizi.

  okumak için veya tiklama aşağıda:

  --- spoiler ---

  suriye sahasını objektif analiz eden herkes biliyor ki, ister radikal ister ılımlı olsun tüm silahlı örgütlerin ele geçirdiği ve yıllarca yönettiği bölgelerde vaat edilen “hürriyet, reform, adalet ve islam yasaları” uygulanmamıştır. bunun yerine rüşvet, karaborsa, yasaklar, kanunsuzluk, yobazlık, kindarlık, merhametsizlik, dini-dar ve nefret telkin eden mezhepçilik, yalan, talan ve dolan hakim olmuştur. bu tespiti test edebilirsiniz? bariz bir önerimiz var. resmi veya özel kamuoyu araştırma şirketleri kimliklerini sormadan ve herhangi bir tahkikata maruz kalmayacakları garanti edilsin ve suriyeliler arasında yoklama yapsınlar.

  türkiye’de 4 milyona yakın suriyeli var. milyarlarca dolar harcamışız. baş tacı ediyoruz. selefi şeriatçı kadrolarına, derneklerine, sosyal faaliyetlerine, medyasına en maksimum desteği sunuyoruz. bu şartlarda türkiye’de suriyelilerin önüne sandık konulsun. esad mı yoksa bunların tümü mü diye sorulsun. 4 milyon suriyelinin en az yüzde elli artı biri esad diyecektir. zira mevcut din kimlikli muhalefet şam’daki baas iktidarından daha ileri bir alternatif sunamadı. bu örgütler sadece ülke içinde değil gurbette de halkın desteğini kazanamadılar.

  ezici çoğunluk esad’a oy verdi

  2014 suriye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gurbette yaşayan veya suriye’den savaş sebebiyle kaçanların önüne sandık konuldu. avrupa ülkelerinde, lübnan’da, ürdün’de, mısır’da suriyeliler oy kullanmak için sabahın erken saatlerinden itibaren uzunca kuyruklar oluşturdu. yabancı ajanslar gördüklerine inanamadı. muhaberat korkusunun olmadığı, kimsenin zorla sandığa götürülmediği yabancı ülkelerde katılım yüzde seksen ve doksanlara ulaştı. ezici çoğunluk esad’a oy verdi. bu seçimin türkiye’de olmasına izin verilmedi. 2018’de esad’ın popülaritesi ve suriyelilerdeki karşılığı 2014’ten çok daha fazladır.

  türkiye’de yaşayan “muhalif veya mülteci” statüde olan onlarca suriyeli ile görüşüyoruz, tartışıyoruz ve görüş teatisinde bulunuyoruz. muhalif örgütler suriye’yi idare eden mevcut nizamın sunduğundan daha fazla ne sunuyorlar? bunların siyasi, ekonomik, eğitim programlarını bilen varsa beri gelsin. uluslararası ilişkileri nasıl ve kiminle bina edecekler? suriye’nin işgal edilmiş golan bölgesi ne olacak? liderleri kim? herkesi kucaklayan örgütleri var mı? tek bildikleri tekbir ve allah-u ekber. selefi örgütler zuhur etmeseydi müslümanlar tekbiri ve allah’ın en büyük olduğunu bilmeyecek miydi? bildiğimiz tek şey, kendi dini mefhumlarına uygun şeriata dayalı bir yönetim istedikleri.

  ancak olmayan bir şeyi sunmuyorlar. suriye’de zaten şeriat var. suriye anayasasına binaen devletin resmi dini islam. resmi mezhebi hanefilik. şeriat mahkemeleri var. cumhuriyet müftüsü makamı var. fetva makamı var. aile ve mülk ahvali kuran emrine uygun yapılır. alevi propagandası yapmak bu yönde faaliyetler içinde olmak suçtur. alevi mezhebin dergileri, televizyonları, dernekleri yoktur. yasaktır. bunun yanında laik nizamda var. en muhafazakarından en liberaline uygun hayat tarzı kanunlarla himaye altındadır. “eğer beşar esad’a, ‘yüzde 12’lik bir etnik yapı (aleviler) ülkeyi yönetmesin bu ülke hepinizin’ dediğimizde dinlenseydi bunlar yaşanmazdı” diyen davutoğlu bunları bilmiyor mu?

  esad nasıl ayakta?

  peki, davutoğlu ve aynı kanaatte olanlara soruyoruz; suriye’yi başta sünniler olmak üzere tüm etnik ve mezhep kökenden gelen suriye milletinin iradesini temsil eden bir yönetim idare ediyor olmasaydı bu iktidar direnebilir miydi? ordusu milli olmasaydı halen mevcut olur muydu? katar eski dışişleri bakanı hamed bin casem’in itirafıyla 117 milyar doların harcandığı, 12 milyar doların cıa istihbarat faaliyetleri için verildiği, sittin mekandan getirilen on binlerce savaşçının dahil olduğu, israil’den abd’ye türkiye’den suudi hanedanlığına ab’den fransa’ya kadar dünyanın en önemli devletlerinin aktif rol oynadığı savaşa rağmen ve ayrıca kendi halkının ezici çoğunluğunun desteğinden mahrum bir esad yönetimi halen nasıl ayakta? bu imkanlar abd’yi, rusya’yı bile yıkmaya yeter.

  türkiye’de yaşayan 4 milyon suriyeli var. ezici çoğunluğu “sünni”. milyonlarca sayıya rağmen marjinal kalmalarının en büyük sebebi, “devrim” yapmaya yeltenenlerin harami, yalancı ve din tüccarı münafık olduklarını suriyelilerin ezici çoğunluğu gayet iyi biliyor. onları sevmiyor ve onlara güvenmiyor. suriye milletinin yüzde 12’sini oluşturan alevilerin, yüzde 11’ini oluşturan arap hristiyanların, en az yüzde 5’ini oluşturan kürtlerin, türkmenlerin, ermenilerin, dürzilerin, süryanilerin, ismail’i mezhebine mensup olanların en az yüzde 25’nin desteği ve kabulünü görmeyen bir muhalefetin suriye’de “devrim” yapması, iktidar olması mümkün müdür? suriye milletinin yüzde 70’ini oluşturan sünnilerin yarısından fazlasının kabul etmediği bir selefi zihniyetin iktidar olması kabil midir?

  suriye milletinin tümüne hitap etmeyen, kucaklamayan, referansı din olan selefi örgütlerin suriye için umut olma ihtimali var mıdır? seçimlerde toplumun yüzde 50+1’nin oyunu alabilir mi? yalan, talan ve işgal imparatorluğu abd’ye, yalan, talan ve işgal erki siyonist israil’e, yalan, talan ve işgal hanedanlığı vahhabi suudi’ye söylem ve eylemleriyle tavır almayan bir muhalefetin devrim yapması mümkün müdür? suriye milletinin nezdinde itibarı olabilir mi?

  yıllarca yaşadığı, üniversite eğitimi aldığı, aile kurduğu avrupa ve amerika kıtasından sonra, 22 sene suriye milleti ile iç içe yaşamış, en tepesinden devletin erkânı ile hasbelkader alaka yaşamış, binlerce suriyeli öğrenci yetiştirmiş, ikili ilişkilere şam’daki büyükelçilikten çok daha fazla katkı yapmış, türkiye ve suriye aşığı bendenizin açıklamalarına itibar edeceğinize, altı ayda suriye’yi fethedecek suriye cahili kibir abidelerinin stratejik verimsizliğine itibar ettiniz. ne diyelim; her şerde bir hayır vardır.

  --- spoiler ---
 • iyi analiz kasan bir yazarın yazısının paylaşıldığı başlıktır.
  yalnız "suriye’yi başta sünniler olmak üzere tüm etnik ve mezhep kökenden gelen suriye milletinin iradesini temsil eden bir yönetim idare ediyor olmasaydı bu iktidar direnebilir miydi? " demeseymiş iyiymiş. zaten rusya ve iran yoklar hiç olmadılar, suriye milli hükümeti ve ordusu kurtardı suriyeyi hmm evet..