şükela:  tümü | bugün
 • kahraman ve yurtsever suriye ordusunun ırak-şam islam devleti'nin sözde başkenti rakka'ya almak için başlattığı operasyon. gün geldi çattı sonunda. şimdi hesap sorma zamanı. islamcı teröristler kaçacak delik arayacaklar, yalvaracaklar; ama ne fayda ? halkın öfkesi acılarından da büyük. yaptıklarının bedelini misliyle ödeyecekler. emperyalizm ve onun işbirlikçisi islamcılar kaybedecekler. yolunuz açık olsun suriye ordusu demek düşüyor bize de.
  >>>
  rusya'nın da desteğiyle lazkiye ve halep'te cihatçıları büyük oranda gerileten suriye ordusu, ırak-şam islam devleti'nin (ışid) "başkenti" için hazırlık yapıyor.

  2014 ağustosu'nda ışid'in saldırıları nedeniyle rakka'daki son üssü tabka'dan hama'ya çekilmek zorunda kalan suriye ordusu, geçen senenin sonunda ışid'in hama'nın doğusuna yönelik saldırısını püskürtmüş, selmiye-rakka yolunu kontrol altına almıştı. yanı sıra, ordu ve müttefikleri ıtriye'de de ilerleme kaydetmişti.

  suriye kaynaklarının verdiği bilgilere göre, ordunun müttefikleri olan çöl şahinleri tugayı, filistinlilerden oluşan kudüs tugayı, golan alayı ve baas tugayları ıtriye'ye konuşlanmaya başladı.
  al masdar, suriye ordusu kaynaklarının, tabka savaşının en erken mart başında başlayacağını söylediğini aktardı.

  ancak milis güçlerinin rakka'ya güneybatıdan giriş yaptığı ve üç noktayı ele geçirdiği söyleniyor. ordunun ıtriye'deki son kontrol noktası ile tabka arasında 50 km mesafe bulunuyor.
  >>>
  kaynak: http://haber.sol.org.tr/…a-icin-hazirlaniyor-145503
 • rakka, ışid'in "siyasi" ve petrol başkenti, kurtarılırsa ışid'in elinde sadece musul kalacak, musul'da da ışid'in çok uzun süre kalamayacağını herkes biliyor.

  özetle rakka'nın kurtuluşu, suriye'de kabusun sona ermesinin başlangıcı olacaktır.
 • esad'ın, ışid'in anasını laciverde boyayacağı günün geldiğini gösteren güzel haber.
 • hanüz daha çok çok başında olan operasyondur.

  öncelik hatay sınırı yani cisr el şuğr/idlib ve kuzey halep'tir.

  öyle ya da böyle türkiye'nin homurdanmasından da anlaşılacağı gibi suriye devleti indiriyor yumruğu!
 • son durum
  suriye ordusu için öncelik halep olsada önemli mevziler alınana kadar devam edecek operasyon
 • rakka değil, rakka batı kırsalı operasyonu. amaç, ışid'in halep yolu ve hama bağlantısını kesmek. hedefte şu an için sadece tabka ve civarını kontrol altına almak var. rakka'ya yönelik bir operasyon söz konusu değil. ayrıca rakka'ya operasyon için şu anda yeterli gücü de bulunmuyor suriye ordusunun.
 • "sputnik’e konuşan askeri bir kaynak, ordunun 2013 yılından bu yana ışid’in suriye’deki fiili başkenti olan rakka’da önemli ilerleme kaydettiğini ve bir tepeyi ele geçirdiğini söyledi."

  suriye ordusu rakka'da ilerleyişini sürdürüyor
 • saa'nın yığınak yapmaya devam ettiği ve pek çok son model t-90 tankının konuşlandırıldığı operasyon. şehre yaklaştıkça önce rus ve rejim hava kuvvetleri tarafından yoğun şekilde bombalanacak, sonra roket ve toplarla dövülecek.

  https://twitter.com/…ello/status/699546967215640576

  en nihayetinde ışid'in böğrüne sağlam bir tekme geçirilmiş olacak.

  suriye ordusu vurdukça bizim buradaki islamcılar hoplayacak.

  güzel olay, önce tabka sonra rakka.
 • suriye ordusunun adım adım organize ettiği operasyondur. bir an önce başlaması dilenendir. ordu güneyden, ypg kuzeyden. gazanız mübarek olsun şimdiden.

  o siyah noktalar hep kırmızı olacak aslanım.

  (bkz: vallahi sizi sileceğiz)
 • geçen sene şubat ayında güzel geyik dönmüş burada ancak gün itibari ile suriye ordusu rakka'ya doğru uzanmaya çalışmakta ve abd'nin tam desteğini almış ypg/pkk ise rejim güçlerinin önünü kesmeye çalışmaktadır.

  ypg/pkk için abd'nin kurmak istediği terör devletinin önemli eksiklerinden biri rakka. daeş "aman da aman nasıl da direndik yahu rakka'da" tiyatrosu bitince rakka'yı ypg'ye teslim edecektir. hemen hemen her yerde işbirliği yapabilen ypg/pkk ve rejim güçleri bu sefer bir yarışın içine girmiş gibi görünüyorlar. bir kaç gün önce tabka barajının güneyinde rejim ile ypg/pkk arasında ufak bir temas yaşanmış ancak büyümemişti. bakalım bu yarış nasıl cereyan edecek. küçük bir ilçe olan el bab'ı fkg'ye vermemek adına binlerce teröristini rakka'dan el bab'a yığan ve tabiri caiz ise "kıçını yırtan" daeş için sözde başkentleri olan rakka'nın boşaltılması hususunda ypg ile anlaştığı şeklindeki ifadeleri rus askeri yetkililerden duymuştuk. fırat kalkanı operasyonu sürecinde el bab için hareke geçen fkg'ye ilçeyi vermemek adına afrin kantonundan ypg/pkk'ya köy boşaltan daeş bakalım rakka'ya uzanan rejim güçleri ile rakka'yı kuşatmış ypg/pkk arasında bir tercih yapacak mı? halep'te şeyh maksud mahallesinde, menbiç'in batısında ve afrin'den el bab'a uzanan tel rıfat'ın batısındaki köylerde tam işbirliği içinde olan rejim/rusya ile ypg/pkk/abd arasında rakka mevzusunda bir gerilim yaşanır mı göreceğiz.

  kurulacak terör devleti için fırat nehrinin güneyi lazım değil. ypg/pkk'ya daeş rakka'yı teslim ettiğinde daeş tiyatrosunun suriye'deki görevi bitecek ve dünyanın en büyük tiyatrosu daeş'i filipinler başta olmak üzere uyuşturucu ve petrol merkezlerinde izlemeye devam edeceğiz.