şükela:  tümü | bugün
 • kahraman ve yurtsever suriye ordusunun ırak-şam islam devleti'nin sözde başkenti rakka'ya almak için başlattığı operasyon. gün geldi çattı sonunda. şimdi hesap sorma zamanı. islamcı teröristler kaçacak delik arayacaklar, yalvaracaklar; ama ne fayda ? halkın öfkesi acılarından da büyük. yaptıklarının bedelini misliyle ödeyecekler. emperyalizm ve onun işbirlikçisi islamcılar kaybedecekler. yolunuz açık olsun suriye ordusu demek düşüyor bize de.
  >>>
  rusya'nın da desteğiyle lazkiye ve halep'te cihatçıları büyük oranda gerileten suriye ordusu, ırak-şam islam devleti'nin (ışid) "başkenti" için hazırlık yapıyor.

  2014 ağustosu'nda ışid'in saldırıları nedeniyle rakka'daki son üssü tabka'dan hama'ya çekilmek zorunda kalan suriye ordusu, geçen senenin sonunda ışid'in hama'nın doğusuna yönelik saldırısını püskürtmüş, selmiye-rakka yolunu kontrol altına almıştı. yanı sıra, ordu ve müttefikleri ıtriye'de de ilerleme kaydetmişti.

  suriye kaynaklarının verdiği bilgilere göre, ordunun müttefikleri olan çöl şahinleri tugayı, filistinlilerden oluşan kudüs tugayı, golan alayı ve baas tugayları ıtriye'ye konuşlanmaya başladı.
  al masdar, suriye ordusu kaynaklarının, tabka savaşının en erken mart başında başlayacağını söylediğini aktardı.

  ancak milis güçlerinin rakka'ya güneybatıdan giriş yaptığı ve üç noktayı ele geçirdiği söyleniyor. ordunun ıtriye'deki son kontrol noktası ile tabka arasında 50 km mesafe bulunuyor.
  >>>
  kaynak: http://haber.sol.org.tr/…a-icin-hazirlaniyor-145503
 • rakka, ışid'in "siyasi" ve petrol başkenti, kurtarılırsa ışid'in elinde sadece musul kalacak, musul'da da ışid'in çok uzun süre kalamayacağını herkes biliyor.

  özetle rakka'nın kurtuluşu, suriye'de kabusun sona ermesinin başlangıcı olacaktır.
 • esad'ın, ışid'in anasını laciverde boyayacağı günün geldiğini gösteren güzel haber.
 • hanüz daha çok çok başında olan operasyondur.

  öncelik hatay sınırı yani cisr el şuğr/idlib ve kuzey halep'tir.

  öyle ya da böyle türkiye'nin homurdanmasından da anlaşılacağı gibi suriye devleti indiriyor yumruğu!
 • ankara, istanbul ve niğde. ışid'ın türkiyedeki saldırganlıklarının ve katliamlarının hesabını sorma zamanı geldi. çetenin merkezi çökertilince memleket daha güvenli güzel olacak.

  suriye halkı'nın genç kadın ve erkeklerinin güzel etkinliği.

  (bkz: 20 mart 2014 niğde gedelli saldırısı)
 • son durum
  suriye ordusu için öncelik halep olsada önemli mevziler alınana kadar devam edecek operasyon
 • suriye halkı; rakka'dan ışid'ı kalıcı olarak atmak için hazırlık yaparken anladığım kadarı ile suudi koalisyonu bu operasyonu sırtından bıçaklayacak.bkz
 • rakka değil, rakka batı kırsalı operasyonu. amaç, ışid'in halep yolu ve hama bağlantısını kesmek. hedefte şu an için sadece tabka ve civarını kontrol altına almak var. rakka'ya yönelik bir operasyon söz konusu değil. ayrıca rakka'ya operasyon için şu anda yeterli gücü de bulunmuyor suriye ordusunun.
 • "sputnik’e konuşan askeri bir kaynak, ordunun 2013 yılından bu yana ışid’in suriye’deki fiili başkenti olan rakka’da önemli ilerleme kaydettiğini ve bir tepeyi ele geçirdiğini söyledi."

  suriye ordusu rakka'da ilerleyişini sürdürüyor