• --- spoiler gibi ---

derviş zaim'in; dışlanmışlığın benliğinde yarattığı boşluğu "bir şeyle" doldurmak için çabalayan mahsunlar'ın hikayesini anlattığı, zamanın ötesinde filmi. bu şey bazen bir mezar, bazen başkasına ait bir araba, bazen uyuşturucu, bazen bir kadın, bazen bir tavus kuşu, bazen de başka bir mahsun olur. filmdeki bütün mahsunlar bu şeylerle hayata tutunmaya çalışır.

mahsun kaçırdığı tavus kuşuyla muhabbet ederken "artık hiçbir şeye izin vermiyorlar..." der. bu cümle neden çaldığının da cevabıdır. çünkü istese izin verilmeyecektir o da istemez, alıp gider.

--- spoiler ---

bu filmi her izlediğimde 90'lı yılların kasvetini ne kadar sevdiğimi anlıyorum.
  • şu sıralar amerikan filmlerini bi kenara bırakıp bunlara sardım iyice. karşılaştığımda göz ucuyla bakıp yanlarından geçip gittiğim insanların yaşantısını, duygularını gördüm filmde. sıradan bazen de izbe hayatların sıradanlığını harbiden yansıtıyor bu filmler. ne bangır bangır müzikle ne hızlı hızlı görüntülerle ne de neyin nereden geldiği anlaşılmayan kafa karıştırıcılarla hipnotize edilmeden herşey kendi gidişatında gösteriliyor. sevdim bu dinginliği ya bunlara ihtiyacım varmış.
  • "yalnız seni alabildim. seni diğerlerinden ayırdığım için özür dilerim ama izin vermiyorlar, artık hiçbir şeye izin vermiyorlar."
  • bir tane kötü yorum yok hemen izlemeye koyuluyoruz.
  • "sen de kendi çapında bir süper kahramansın fikret. yirmi yıldır aynı kadını sevip günde üç paket sigara içiyorsun. kolay değil yani.”
  • “soğuk olan hava değil mahsun. insanlar soğuk. hayat çok soğuk. keşke bu kadar soğuk olmasaydı da dünya, sen de bu kadar üşümeseydin.”
  • ömrünün bir noktasında sinema olmasını isteyen herkesin mutlaka ince ince izlemesi gereken film
  • bir kez izlemek ile yetinmedim, gerçekten mesajı filmin ruhuna işlenmiş güzel bir oyunculukla süslenmiş film.
  • derviş zaim ile tanışma filmim. en sevdiğim filmidir. yersiz yurtsuz mahsunun yaşamını konu alan gerçekten esinlenen filmdir. klasik yeşilçamın zengin yaşamına tokat gibi çarpmıştır. bu güzel filme baba zula müzikleri de eşlik edince izlemeye doyum olmuyor.
  • filmdeki eroinman kadının o yıllarda öldüğünü öğrendiğimden beri film daha bir içime oturuyor her izleyişimde.

35 yıllık bir öykü, kısa bir dik durma hikayesi. tek bir film, unutulmaz bir oyunculuk.ödül aldığı gün gelen ölüm.

filmin ruhunun sanki hayata yansıması.
hesabın var mı? giriş yap