• benim babam bu ekibin bir üyesiydi. çocukluğum boyunca ne vardı babam da takım tutsa, beni maça götürse, birlikte izlesek diye düşünüp üzüldüm. şu sıralar facebookta twitterda bakıyorum da takım tutan insanların hallerine tavırlarına paylaşımlarına, babamın bana bırakabileceği en değerli davranış kalıplarındanmış bu fanatik olmama, takım tutmama işi. fenerbahçe formasıyla kuran fotoğrafı çekip koyan mı dersin, fenevbahçe diye konuşunca laf soktuğunu sanan mı dersin, yendiği takımı karısı ilan eden mi dersin; ne ararsan var.
  • görünce hayranlık duyduğum erkekler. hemcinsleri gibi boş beleş doksan dakikasını heba etmeyen ve bunun üzerine kavgalara girmeyen erkekler.
  • türkiye'de anormal karşılanan erkeklerdir.

tutmuyorum, bir takıma gönül bağlamak istemiyorum. ya bazen adamların futbol için kavga ettiklerini hatta birbirlerini öldüklerini filan duyunca hayatı sorguluyorum. hadi kışkırtıcı şey din olsa anlarsın, yani "din bu, mayasında var" veya "militan" dersin ama herifler piyasaya, piyasası olan bir şeye kendilerini bu kadar kaptırıp üstüne üstlük birbirlerine zarar vermeleri... insanlık dışı bir şey kuşkusuz, başka tanım yapamıyorum.

"nasıl koyduk dün"

nereye koydun, kime koydun? niye bu kadar mutlusun?

velhasıl, anormal karşılanması gereken kitle takım tutan erkeklerdir.

edit: sağlam kafa varmış. 6 yıl önce yazmışım ama şuan biraz daha farklı düşünüyorum. eğleniyorsa insanlar yadırganmamalı.
  • ilgilenecek o kadar çok şey varken neden takım tutayım? hiçbir boka yaramayan, kasalarını taraftarları sayesinde milyonlarla dolduran herhangi bir takımı tutmak bana saçma geliyor. bu faydasız olguyu konuşmak, tartışmak vs vs tamamiyle zaman kaybı. konuşacak bir şey bulamayan, genellikle iq'su düşük olan erkeklerin tercihidir.
  • bir spor olarak futboldan hoslanmayan, dolayısıyla da macları takip edip, herhangi bir takımı tutma isteği de olmayan erkektir. cinsel guclerini tuttukları futbol takımlarından alan veya takım tutarak 180 beygir gücüne sahip gercek erkek olduklarını sanan erkeklerden de daha iyidirler kanımca.
  • iyi tutuyorsun, kavramaya devam et... yoksa onlar ferrayiye nasıl binecek, senin ömrün boyunca göremeyeceğin milyon dolarları bir sezonda nasıl ezecek...

hayat böyle bir şey işte... kimi tutar.. kimi tutturur...
  • 5 yaşındaki oğlum. ulan göztepe maçında evde duvarları kemiriyorum, adama 5 yıldır her sezonun formasını aldım. adam her maçta bana, "bunun şimdi ne önemi var baba? ne fark eder hangisinin kazandığı, bence saçma" diyor.

ne saçma ulan, ne saçma? göztepeli olur diye adama ps4 almıştım. pes atarken yeni malatyaspor'u alıyor habire. neymiş? adı çok güzelmiş. lan ben neyse...
  • bizim bir hamza abi vardı kafası hafif gidik ama kral abi. ona bi kere hamza abi sen hangi takımı tutuyorsun diye sormuştum, cevaben elini taşağına götürüp "ben kendi takımımı tutuyorum" demişti. öyle kalakalmış cevap verememiştim. siz de takım tutmuyorsanız bu cevabı verin, sonrasında top muamelesi de yapamaz kimse. swh.
  • çeşitli sosyal ortamlarda birçok baskıya maruz kalan erkeklerdir bunlar

a: abi sen hangi takımlısın
    b: yok tutmuyorum ben takım futbolla ilgilenmiyorum
    a: (büyük bir şaşkınlık içerisinde) nasıl yani hiçmi tutmuyorsun ???
    b: evet hiç tutmuyorum
    a: gel seni fenerli yapalım
    b: sağol ilgilenmiyorum
    a: abi olmazki öyle hiç takım tutmayan erkek olurmu.
    b: eeeh eytere bea
hesabın var mı? giriş yap