• yaşru'nun 3. albümü ant kadehi'nin son şarkısı. grup bu şarkıda türklerin nasıl müslüman olduğunu anlatmış.

https://open.spotify.com/…ck/190zakye8jwvejpckzlz8d

--- spoiler ---

kılıçlarla sustu bozkırın budunu
    bir kitap verdiler, sözleri kin dolu
    --- spoiler ---
  • bize verilmeyen unutturulan söylenmeyen tarihimizi nasıl katledilimizi nasıl öldürüldüğümüzü ve küllerimizi bize anlatan mükemmel yaşru şarkısı.

(bkz: türk budun ertin ökün)
  • dinledikçe insanın için yakan,burnunu sızlatan kafa bozuksa ağlatan yaşru eseri.

kuteybe denilen köksüze lanet ettiren eser.
  • dinleyip dinleyip kurulduğum şarkı.
  • arapların türklere yaptığı katliamlardan ikisidir. bu katliamlarla araplar yüzbinlerce türkü kılıçtan geçirmiş, türkleri köle olarak satmış ve kadınlarını cariye olarak almıştır. araplar kendi kültürlerini türklere empoze etmiş ve türkleri müslüman yapmışlardır. türkler güle oynaya müslüman olmamış, arapların baskılarıyla, türkleri asimile etmeleri ve katliamlarıyla müslüman olmuştur. türk tarih kitaplarında bu konu yer almaz.
  • türk islam tarihinin yüz karasıdır. türk soykırımı olarak geçer kaynaklarda, zira 100.000 türk katledilmiş, 50.000'den fazla türk de cariye ve köle olarak alınmıştır.
    hatta " köyde kandan dere oluştu, aktı " derler vahşetin büyüklüğünü anlatmak için...

yıllarca tarih derslerinde bize anlatılan "göktanrı inancıyla çok ortak noktası olduğu için türkler islamiyeti gönüllü seçtiler." hikayesi koca bir yalandır.

neyse, ben bunları yazmak için gelmemiştim...bir an gaza geldim.

tanım: yaşru adlı folk metal grubunun efsane sözlere sahip parçası.

az evvel katliam hakkında araştırma yaparken karşıma çıktı videosu. yoksa imkanı yok haberim olmazdı kendilerinden...

vokal biraz vasat geldi bana ama şarkının sözleri gerçekten can acıtan cinsten.

talkan ve curcan

güneyden geldi karanlığın ruhu.
    elleri kanlı, ruhları suçlu.
    kanımız, gözyaşımız aktı kara toprağa.
    yürekte kederden gayrı nem kaldı?
    yiğitler, batırlar düştü bu bozkıra.
    inancım, namusum talkan'da kaldı.

kılıçlarla sustu bu bozkırın budunu.
    bir kitap verdiler, sözleri kin dolu.
    dilimi, töremi, kutsalımı hep ezdiler.
    yürekte kederden gayrı nem kaldı?
    sazımı, sözümü, töremi bitirdiler.
    inancım, namusum curcan'da kaldı.

bu da performans klibi
  • islam düşmanları, araplar bizi şöyle kesti demeden önce birazcık tarih okusanız keşke. daha talukan ve cürcan şehirlerinin nerede olduğunu bile bilmiyorsunuz.
    öncelikle talukan bugün afganistan'ın kuzeyinde tahar vilayetinin merkezidir. bugün nüfusunu çoğu özbek türkleri oluştursa da, o zamanlar burada tohar adında budizm dinine inanan hint avrupalı bir kavim yaşıyordu. yani oralarda tek bir türk bile yoktu. türkler ise bu bölgeye abbasiler döneminde yerleşmeye başladılar. zaten bölgenin yerli halkı taharlar yok olduğu için, bu bölgeler kolaylıkla türkleşti.
    gürgân şehri ise, iran'ın gülistan şehrinde yer alan, türkmenlerin çoğunlukta olduğu bir şehirdir. arapçada ince g sesi olmadığı için cürcan şeklinde telaffuz edilmiştir. bu bölge günümüzde türkmen olsa da, o zamanlar zerdüşt inancındaki iran halkların yaşadığı bir şehirdi. bölgeye türkmenler ise selçuklu zamanında geldi. selçukludan önce türkmenler sadece aral gölünün kuzeyinde yaşıyorlardı. haritalardan oğuz yabgu devletine bakarsanız bilirsiniz. yani o zamanlar bir tane bile türkün yaşamadığı yerlerde nasıl türk katliamı olacak ki?
  • bir türkçü olarak bu katliamların ve hatta hatta bana göre bu iki "soykırımın" bizlere tarihimizde anlatılmaması benim neredeyse joker gibi tertemiz delirmeme sebep olacak yemin ederim...

bakın bu talkan ve curcan katliamını lütfen ama lütfen araştırın, hatta "yalvarıyorum ki" araştırın okuyun öğrenin... öğrenin ki... bazılarının araplardan hiç bir koşulda ve hiç bir şekilde neden haz almadığını daha iyi anlarsınız... misal benim araplara karşı olan nefretim ırkçılık bile değil bize bu arapların bize yaptıkları karşısında. hep diyorlar ya "her arap aynı değil ve geçmiş, geçmişte kalır" diye ama niyeyse araplar tarihten günümüze kadar "buldukları her fırsatta" bize kin ve nefretlerini en ağır şekilde kusmuşlardır... hatta yeri geldiğinde katliamlar ve insanlık dışı suçları ile de göstermişlerdir.

ben türk ve türkçü olarak tarihimi biliyor oluşumdan dolayı araplardan haz almıyorum ve sevmiyorum dersem "ırkçı oluyorum" öyle mi? ne mutlu türküm diyene o zaman diye içtenlikle cevap vermek istiyorum bu ithama.
hesabın var mı? giriş yap