• çarkıfelekte ve kim 500 milyar ister yarismasinda sikca sorulan soru
  • hecelere bolundugunde argolasacak bir soru cümlesi (tam-am-mı dev-am-mı)
  • aslında güzel bir bilgi yarışması olacakken son derece gerizekalı olmuş bir yarışma. izldiğim kadarıyla dört adet stüdyo yarışmacısı ve üç adet de telefon yarışmascısı var. başlangıcını görmedim ama yarışmacılardan biri diğer bir yarışmacıyı seçiyor, seçilen yarışmacı da kendisine bir telefon ortağı seçiyor. evet/hayır şeklinde cevap verilecek olan soru telefon yarışmacısına soruluyor, stüdyo yarışmacısı da katılıyorum veya katılmıyorum diyor. telefon yarışmacısı her doğrusu için 50 ytl. kazanıyor. stüdyo yarışmacısı bir şey kazanmıyor ama yanlış cevapladığı sorular için önündeki kırmızı lambalardan biri yanıyor. yanlışlar, dolayısıyla kırmızı lambalar üç tane olunca yarışmacı eleniyor.

gerizekalılık şurada ki; iki yarışmacı birbirine takıyor. sürekli birbirlerini seçiyorlar. ikisine de 20'şer soru soruluyor ve elbette 20 soruda 3 tane yanlış yapıyor ve eleniyorlar. bu arada kendisine hiç soru sorulmamış, ya da çok az sayıda (örneğin iki tane) soru sorulmuş, bunları da bilememiş belki zır cahil bir adam, diğer yarışmacıların anlamsız çekişmesi yüzünden finale kalıyor. e oldu mu şimdi? 20 soruda 3 yanlış yapıp %85 başarı oranıyla devam eden bir yarışmacı elenirken 2 soruda 2 yanlış yapmış %0 başarı oranlı yarışmacı bu anlamsız çekişme yüzünden finale kaldı. bilen mi kazandı? hayır.

sorular genel kültür değil, daha çok özel kültür. özellikle konu ile ilgilenmiş kişiler dışında bilinmesi zor sorular. kolaylaştırılması gerekiyor.
  • 10-12 saniyelik jenerik müzigi bütün program boyunca fonda calan program. yarismaya daha tempolu bi hava vermek icin koymuslar herhalde fona ama bi takarsaniz yarismayi dinleyemez hale geliyorsunuz. eh, bu yaziyi okuyanlar da böylece lanetlenmis oluyor sayin seyirciler.
  • senaryosunu sadık şendil'in yazdığı füsun önal ve orçun sonat'ın baş rollerini paylaştığı bir yeşilçam filmi...
  • yer misin yemez misin, yer misin yemez misin naralarıyla adam haşlamayı akla getiren tehditkar ve cüretkar soru.
    öte yandan müstehçen çağrışımları da cabası..
    odada bir deneyin tek başınıza.
    bir iki üç
    tamam mı devam mı! tamam mı devam mı! (arada soluklanın, kesik kesik nefes alın)
  • (bkz: kripto argo)
  • temem!
hesabın var mı? giriş yap