kibritsuyu

  • 5144
  • 16
  • 5
  • 0
  • 3 gün önce

kurtlar vadisi pusu

artık şaka maka iyice komedi dizisine dönen dizidir. hani avrupa yakası mı, kurtlar vadisi pusu mu desen, "tabi ki kurtlar vadisi pusu" diyeceğim artık o derece komik olmaya başlamıştır. saçmalığın bu kadarı da olmazdır.

- ulan helanın başında uykudan uyandın. baktın ki birileri geliyor. alelacele helayı yerine koydun. tamam da civataların hepsini birden sonuna kadar sıkmakla niye uğraşıyorsun? yerine tak, şöyle bir tuttur geç. sanki içeri giren ilk oraya bakıp vidanın gevşekliğini kontrol ediyor. ayrıca geçen bölümde "bu polat sıçmıyor mu" demiştik, gördük ki hakikaten sıçmıyormuş. kapıdaki delikten bakıp polat'ı yatakta ve sandalyede görmeyen adam öyle bir panikledi çünkü. "ulan bu ikisinde oturmuyorsa kesin sıçıyordur" diye düşündüğü falan yok adamın.

- iskender'in nüfuzu ne kadardır bilemiyorum, ama istediği kadar taşşaklı bir adam olsun, ben bu memlekette mahkeme başkanının sözünü kesip parmağını sallaya sallaya bağıran bir sanık daha görmedim. olmaz lan öyle şey. hakim olsam ayaklanırdım "mesleğimizi, gururumuzu ayaklar altına aldınız" diye. sanki hulki cevizoğlu'nun programında tartışan iki karşıt düşünceli adam. hakim de kuzu gibi elinin parmaklarını birleştirip izah hareketi yaparak "ama sayın büyük, bi saniye ben sizi dinledim" şeklinde eziliyor da eziliyor.

- hiçbir subay, orgeneralin karşısında o kadar rahat olamaz efendim. orgeneralin verdiği emirlere de kafasını çaprazlama eğip "eyvallaaah hallederiz" hareketi yaparak onay vermez. çakı gibi durup "emredersiniz komutanım" der. gerekiyorsa da sertçe baş selamı verir. orgeneralin karşısındaki yarbay da olsa bu böyledir.

- ulan hakikaten siz bu memleketi dört kişilik sikko ekibinizle mi kurtaracaksınız be? şu operasyonu yapacak başka adam yok mu? eren, nevzat ve pürmüz'ü de kaybedince ekip gerçekten de dört beş kişi kaldı. polat, memati, abdülhey, halo, kazım. hepsi bu kadar. iskender büyük gibi bir adamı hapisten kaçırmaya başka adam yok. adam eksiğinden elvan hemşire'yi falan katıyorsunuz ekibe. bir kere siz dünya alemin tanıdığı adamlar değil misiniz? mahkemelere çıkıp aklanmamış mıydınız? elli kere gözaltına alınıp bırakılmadınız mı? nasıl oluyor da onca jandarmanın içine korkusuzca dalıyorsunuz? şu işleri yapacak kimliği bilinmeyen adamlarınız yok mu? astsubay diye dünyanın tanıdığı adamı koymak yerine kimsenin tanımadığı bir adam koymak (mesela kazım) daha uygun olmaz mı?

gelelim asıl komedi dediğimiz yerlerine:

yapılan onca işkenceye, ilaca, iğneye rağmen konuşmayan polat'ın beynini matrix gibi delip oradan bir şeyler sokarak konuşturmaya çalıştılar. hadi böyle bir teknoloji gerçekten var olsun. beynini delip ilacı direkt beyne verince konuşturma ilacı diye bir şey var diyelim.

1. onca ilaca rağmen konuşmayan adamın elleri niye bağlı değildir? az önce sen değil miydin ilaçları yutmamış, sizi kandırmış diyen? ilaçları almayıp kandırma yeteneği olan bir adam uyuyorsa ne diye ellerini çözüp bırakırsın? seni de ayak üstü sikiyor olamaz mı?

2. onca ilacı beynine beynine yiyen polat kolunu kaldıracak gücü nereden bulmuştur? niye en ufak bir sendeleme falan yoktur bu adamda, nasıl olmuş da ceylan gibi seke seke kaçabilmiştir?

3. az önce matkapla beyni delinip bir şey sokulmadı mıydı oraya? kafasındakini nasıl öyle şapka gibi çıkarıp gitmiştir? bir ucu beynine bağlı değil midir?

4. her birinin belinde silah olan onca koruma, polat eline yangın tüpünü alınca niye silahlarını çekmek yerine karate yapmaya çalışmakta ve tüpü kafaya yemektedir?

5. o nasıl bir yapıdır? iki haftadır "ulan bok deliğinden nasıl kaçacak, yirmilik pimaşa mı girecek" şeklindeki düşüncelerimize bu şekilde mi cevap verilmiştir? polat hıyarı aşağısının künkten ibaret bir kanalizasyon değil de ninja kaplumbağalar'ın evi gibi olduğunu nasıl bilmiştir? iskender ve tayfası gerizekalı mıdır ki polat'ı altında tünel bulunan ve seramik klozeti hızlıca yere atınca delinen uyduruk zeminli bir hücrede tutmaktadırlar? klozetle kırılabilen uyduruk zemin nasıl olmuş da senelerdir kendiliğinden çökmemiştir? hem tünel kazmaya, bok çukurunu eşelemeye ne gerek vardı? olduğun yerde iki kere zıplasan komple inerdi aşağıya.

6. o elinde sik gibi tuttuğun çakmak niyedir gerizekalı? duvarda tesisatı çekilmiş, ampulleri takılmış mis gibi aydınlatma sistemi yok mudur? ortalık ıldır ışıldak aydınlık değil midir? bu memleketin neresinde, içinde adam yürüyebilen, aydınlatılmış kanalizasyon vardır? bu ışıkları kim açıp kapamaktadır ve niye açık bırakmıştır?

7. somyayı sökebilen battal gazi gibi güçlü ellerinle bi koysan o kilidi açamaz mısın?

8. hücrenin kapısında tıngırdayan yuvarlak teneke yalan mı olmuştur? bir numarası olmayacaktı madem, niye gözümüze sokulmuştur? (edit: hakkibulut ve rezildede, polat'ın o tıngırtı sesinden, aşağısının büyük bir kanalizasyon tüneli olduğunu anlamış olabileceğini hatırlattılar. kesinlikle olabilir. ama flashback isteriz.)

9. bu muro ve çeto zaten aranan adamlar değil midir? yakalandıktan sonra bir de kaza yapan polis minibüsünden kaçmış olan firari suçlular değil midir? nasıl bu kadar rahat bir şekilde türkü dinleyip, kebap yiyip, ellerini kollarını sallaya sallaya insan içinde gezmektedirler?

10. yıldırım'ın nasıl olup da muro ve çeto'ya katıldığı hala muallakta. en son alışveriş merkezi bombalar gibi yapıp kendini tutuklatmıştı hatırlarsanız. salmadılar ya bombacıyı. mantıklı açıklaması olacaksa buna da flashback isteriz.

ben daha bu saçmalığa ne kadar dayanabilirim acaba? sırf başladım diye, bu saçmalık nasıl devam edecek, nasıl bitecek diye izliyorum bu diziyi.

bunca saçmalığın üstüne önümüzdeki bölümden spoiler de verelim. acaba polat nasıl kaçıp kurtulacak?

--- spoiler ---

1. somyayı söktüğü gibi zinciri de koparıp kaçacak.
2. adamlar yetişip polat'a ateş edecek, kafası delinip matrikse girmiş olan polat böyle geriye yatarak mermiden kurtulacak, mermi kilide çarpıp kilidi kıracak, polat kaçacak.
3. tünelin öbür ucundan memati veya abdülhey gelip kapıyı açacak.
4. donatello* gelip kapıyı açacak.
5. adamlar yetişecek, hakkında ölüm emri verilmiş adamı oracıkta öldürmek yerine "dur teslim ol" falan diyecekler, teslim olacak, elleri başının üstünde diz çökerken giray'ın çüküne yumruk atıp silahını alacak.
6. doktorun kafaya soktuğu iğne meğer hala oradaymış. kafasından iğneyi çıkarıp maymuncuk yapıp kilidi açacak.
7. hücrenin kapısındaki gizemli yuvarlak tenekeyi cebinden çıkarıp onunla bir şeyler yapacak (bu arada flashback olup polat'ın o tenekeyi oradan aldığını göreceğiz).

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
24.10.2008 10:45