• saçmalığın önde gideni yapılan sigorta şekli.

yeni uygulamayla, gidiyorsunuz hastahaneye muayene olup tahlilleri yaptırdıktan sonra onay verip vermeyeceklerini söylüyorlar.

mesela örnek prof muayene 200tl, alerji testi 600tl bunlar yapılıyor, daha sonra sigortanın insafına, keyfine veya doktorun hastanenin isteğine göre bu parayı verip vermeyeceğinizi size söylüyorlar.

mr, ultrason vs tüm tahlil ve testlerde muayenelerde böyle. ameliyatlarda durum ne bilmiyorum.

önceden nasıldı ? giderdiniz muayeneden önce muayeneyi tamamlayıcı sigorta karşılar veya karşılamaz, muayeneden sonra testler için şu testi karşılar karşışamaz diye söylerler, dolayısıyla işinizi, paranızı ona göre ayarlardınız.
  • hakkında yanlış bilgilerin dolaştığı için bilgilendirme gereği hissettiğim başlık.
    sosyal güvenlik kurumu (sgk) ile anlaşmalı sağlık kuruluşlarına gittiğinizde kurum ile tamamlayıcı sağlık sigortasi sahibi olduğunuz firma ile anlaşması var ise kayıt olarak muayene hizmetinden faydalanabilirsiniz. bu noktada size bağlı olmayan ve muayene girdiğiniz doktorun ünvanına bağlı bir kabul politikası bulunmamaktadır. yani tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olduğunuz firma doç. ünvanına sahip bir doktorun muayenesini kabul ederim demez.
    muayene olduğunuzda muayene eden doktor sizi başka bir branştaki başka bir doktora sevk etti , bu durumda 2. işlem olarak değerlendirmeye alınmaktadır.
    küçük operasyonlar, lokal anestezi ile yapılan operasyonlar ya da ameliyatlar ön onay ile yapılmaktadır.
    yapılacak işlem, işlem sonrasında istenilen testler ( patoloji testi de dahil ) için doktor muayenesi sonrasında tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olduğunuz firmadan ön onay alınmaktadır.
    kısacası sahip olduğunuz hakların farkında olarak hareket edin. araştırın, soruşturun, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.
  • nacizane bir tavsiye... özel bir sağlık kuruluşuna gittim ve bir doç e muayene oldum. sanıyorum 200 küsürdü muayene ücreti... benden kan tahlili ıvır zıvır istedi. bunlarda 490 tl tutor. dedim ki bu rakamı verene kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırayım. hemen aeadım sigortacımızı ve yaptırdım. doktora gitmeden önce yaptırırsanız hemen aktif oluyor. benim tss sompo japon. neyse gittim tahliller için kullanayım dedim. e tabii yemedi :) ama ne yaptım? 1-2 gün sonra başka bir doktora muayene oldum sigorta kapsamında ve şu anda 3. defa kullandım haklarımdan. yanlış hatırlamıyorsam 1000 tl ye yakın yaptırmıştım sigortamı, hem de 9 taksit. zaten 3 profesör muayenesiyle o para zaten çıkacaktı benden. yanlız 10 hakkın tamamı da kullanılınca seneye ne kadar zam olacak ve ömür boyu yineleme garantisi olacak mı onu merak ediyorum. tavsiye edilir...
  • devlet hastanelerinde sürünmemi ortadan kaldıran harika bir sistem.
    tertemiz hastanede profesöre ameliyat oluyorsun, güzel ve temiz odalarda yatıyorsun ve beş kuruş para ödemiyorsun.
    sık sağlık sorunları yaşayanlara şiddetle tavsiye edilir.
  • adı üstünde sigorta, ödemeyi yapıp hastaneye yolunuz düşmediğinde boşa verdiğinizi düşündüğünüz, hastanelik olduğunuzda ise iyi ki yaptırmışım dediğiniz şey. bu bağlamda kenarda birikmiş 30-40 k paranız varsa yaptırmayın, hasta olursanız çıkarıp verirsiniz, paranız yoksa yaptırın ki yarın bir şey olursa kimseye muhtaç olmasınız.
  • hangi şirket daha iyidir, önerisi olan yedillendirebilirse güzel olur.
  • (bkz: tss)

yakında herkese zorunlu olursa şaşırmayın.
  • halk sigortadan yapılmaması gereken sigorta türü. mağdur ediliyorsunuz. hasta olduktan sonra bide hala bunların anlaşması devam ediyor mu diye araştırmak zorunda kalıyorsunuz. acente anlaşmamız var dediği halde hastaneyle anlaşması çıkmıyor. elde fatura kalıyorsunuz. acente sigorta ödeyecek diyor. sigorta ben anlamam acente odesin modunda. kardeşim birisi sizin adınıza poliçe yapan acente ben niye mağdur ediliyorum.
  • modüler sağlık sigortası yaptıramayan herkesin yaptırması gereken sigorta çeşidi.

tabi aslında ödediğimiz vergilere ve sgk primlerine karşılık almamız gereken hizmet suriyelilere bedava verildiği için biz artık devlet hastanelerine gidemiyoruz.

oradan bizim bedava almamız gereken hizmeti özel hastanelerden alabilmek için para ödüyoruz. maalesef bunu değiştiremediğimiz için uyum sağlamaya çalışalım.

öncelikle kullanabileceğiniz hastaneleri araştırın. geçen sene yakınlarıma allianz'dan yaptırdım. anlaşmalı hastane listesi baya geniş görünüyordu.

ancak ilk lazım olduğunda gördük ki o hastanelerin çoğunda sadece bir kaç ağır branşta anlaşma varmış. tabi her sokakta bulunan poliklinik irisi hastaneleri saymıyorum. onlara gideceğinize okmeydanı ssk'ya gidin daha iyi.

bunun üzerine sağa sola sordum. axa fena değilmiş. hemen hemen aynı fiyata şişli florence nightingale'de tüm branşlarda kullanabiliyorsunuz.

normal muayene ve tetkiklerde herhangi bir sorun yaşamadık. hiç ücret ödemeden kullanmaya başladık. gayet iyi.

ancak eşimin ablası kalp krizi geçirince hem sorunlar çıktı karşımıza hem de bunların çözümlerini öğrenmek zorunda kaldık.

öncelikle bu sigorta türünde önce faturayı ödeyip sonra sigorta şirketinden parasını almak gibi bir şey yok. işlemi mutlaka özel sigortadan yapmanız lazım. yoksa ödediklerinizi geri alamazsınız.

kalp gibi bir konuda provizyon işlemi uzun sürüyor. bizim provizyon taburcu olduktan sonra geldi.

operasyon için provizyon bekledik baya. sonunda hastaneye avans olarak ödeme yapıp operasyonu yaptırdık. bakın burası çokomelli. sakın fatura kestirmeyin. hastane ile mutabık kalıp sigortadan onay gelince paranızı geri almak üzere anlaşın.

sonradan sorun yaşamamak için mutlaka kredi kartı ile ve tek çekim ödeme yapın.

biz toplamda 7 bin liraya yakın ödeme yaptık. hepsinin makbuzunu ve kredi kartı slibini sakladık. zaten vezneden uyardılar. geri ödeme için bunlar gerekli diye.

dün öğlen taburcu olduk. çıkış işlemleri sırasında da fatura kestirmedik, bir kaç gün beklemelerini rica ettik. hep yaşadıkları bir durum zaten. anlayışlı davrandılar baya.

akşam saatlerinde hastaneden arayıp provizyonun geldiğini söylediler. bugün gidip iadeleri yaptırdık.

böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen hastanenin fatura birimi ile görüşüp iade konusunda anlaşın ve ödemeyi yapıp ilerleyin. biz bu süreçleri bilmediğimiz için 6-7 saat kadar vakit kaybettik. risklerin yanı sıra hastanın ve yakınların yaşadığı stres fena.

umarım gerekmez.
  • tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde sgk'nın sağlık giderlerinin üzerini tamamlayan bir sigorta çeşididir.

örnekle anlatalım; hasta oldunuz x özel hastanesine gittiniz (tabi gittiğiniz hastanenin sizin sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane olmalı) muayene olduktan sonra bankoda provizyonunuzu alırlar ve 5 kuruş para vermeden çıkarsınız.

şimdi gelelim finansal duruma; örneğin anadolu sigorta da 30 yaşında daha önce başından çok sağlık sorunu geçmemiş olan bir kişiye ortalama 750 tl civarında bir prim çıkıyor. yıldı 10 defa muayene tahlil görüntüleme hakkı kazanıyorsunuz. (10 'dan sonrası ücretli)
    çok mantıklıymış ben bir özel hastaneye gitsem zaten profesöre muayene olup tahlil veya görüntüleme yaptırsam o kadar para veriyorum dediğinizi duyar gibiyim.

durum görüntü de budur. ancak sene bitip yenileme zamanı geldiğinde eğer 750 tl lik geçen seneki priminizi aşan bir maliyetiniz varsa sigortaya sigorta prim riskinizi yükseltir ve önümüzdeki sene için yine örnek veriyorum 1500 tl prim isteyebilir. eğer sonraki sene o primi de aşarsanız 2500 tl isteyebilir. (bildiğim kadarıyla maks. 2 katı olabiliyor yanlış biliyor olabilirim)

kıssadan hisse; sigorta ürünleri hiç bir zaman siz kar edin diye hazırlanan ürünler değildir. büyük risklerinizi ortadan kaldıran ürünlerdir. örnekse ; kanser gibi maliyetli hastalıklar ve büyük ameliyatlarda işinize yarayacaktır. onun dışında her zaman kasa kazanır. yani sigorta size diyor ki sigortanı yaptır ama hasta olma eğer hasta olursan bende senin primini arttırırım.

burada yapacağınız şu olabilir sigorta firmaları 3 yıl boyunca yenileme yaptıran müşterilerine ömür boyu yenileme garantisi verir. sigortayı yaptırdıktan sonra 3 yıl boyunca mümkün olduğunca az kullanın sigortanızı ömür boyu yenilemenizi aldıktan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

sağlıklı günler dilerim.
hesabın var mı? giriş yap