şükela:  tümü | bugün
 • yaptiginiz keyifli bi tren yolculugundan sora ankaraya adiminizi attiginizda hayata kusmenize bile neden olabilecek, yer yer komik yazilara ve besyuzbine yarim ekmek doner tarzinda enteresan yemek fiyatlariyla bezenmis mekan.
 • gmk bulvarıankara garına bağlayan alt geçitte yer alan dükkanların bütününe verilen ad. genelde askerlere yönelik malzemeler satılır. ama çocuklar için asker kıyafetleri vb. de bulunur. çocuk mankenlere en çok giydirilmiş elbise komando üniformasıdır. müşterileri abazan askerler olunca dükkanların bir kısmı genç kız çalıştırır.

  askerlerin çarşı izninde dolaşmasının pek mümkün olmadığı maltepe semtine ulus dan en kestirme yoldur. gençlik parkından sıkılan bir sürü asker bu çarşı ve altgeçit yoluyla maltepe ye ulaşır ve üç film birden izleyip kültürlerini artırırlar.

  küf kokulu bir mekandır. gara ulaşmak için açık hava da biraz daha uzun bir yolu katetmek daha sağlıklıdır. yine de pek tenha değildir; sincan - kayaş banliyö trenine de bu geçitten ulaşıldığı için tehlikesizce geçilebilir.
 • eskiden silme erkekti bu çarşı. bu kadar bakımsız ve gariban bir havası da yoktu hatırladığım kadarıyla. ya da o zamanlar gördüğümüz tek alışveriş merkezi karum'du bu şehirde standartlar yükselmediği için göze bu kadar kötü gelmiyordu. gara doğru giderken sağda çok güzel menemen yapan bir amca vardı sonradan afili bir fast food dükkanı açıldı ama tutunamadı. ben severim bu çarşıyı bazen dükkanların içine girerim, anonslu kaset doldurmak gelir içimden.
 • ankara seyahatlerimde yıllarca kullandığım gizemli geçit*. istasyonun içinden hemen altgeçide iner ve oradan çarşıya geçer ve uzun uzun yürürdüm bu gizli yeraltı yolunu. sonra bir yere çıkardım ve o çıktığım yerin neresi olduğunu bugüne kadar hiç bilmiyordum. karşıma çıkan ilk adama kızılay ne tarafta? diye sorup o tarafa doğru yürürdüm. kızılay'a gelince de simit ve çay molası verir ve kuğulu park'ı sorardım bu sefer. sonrası malum.
  işte o altgeçidin çıktığı yer tandoğan'mış, bugün öğrendim.
  ne garip, hiçbir şey hissetmedim...
 • resmen bir kerhane simulasyonu.

  askere gitmeden evvel bir kaç malzeme alayım diye gittim. 50 tane dükkan varsa hepsinin de önünde boyalı kızlar vardı ve uzaktan beni süzüp "gel gel" diye işaret yapıyorlardı. dükkanın önünden geçerken ise koluma girip dükkana sokmaya çalışan mı ararsın, kulağıma "iç çamaşırı lazım mı" diye fısıldayan mı ararsın... 20'lik toy asker adaylarını sömürmeye yönelik iğrenç bir pazar ortamı söz konusu..

  üç beş kuruşluk askeri malzeme satabilmek için 50 gramlık et parçasını öne sürüyorlar. çok da çirkin bir şekilde. kendimden ve bulunduğum ortamdan tiksinip hemen soluğu dışarıda aldım.

  askeri malzeme alacaklara tavsiyem buradan uzak durmaları. hem aşırı pahalı, hem de bildiğin genelev prensipleriyle işletiliyor. bu habitat yerine ulus anafartalar'daki çamaşır toptancılarından yarı fiyatına alabilirsiniz aynı markaları. ıvır tıvır aksesuar da her türlü başka yerlerde halledilebiliyor. tandoğan'a gitmeye gerek yok...
 • tren garı tarafından girerken sağdan menemen soldan tavuk döner kokusuyla sizi kuşatan *, biraz daha ilerledikçe sağlı sollu askerler için malzeme satan dükkanlar bulunan çarşı. kapısında ankara gazinolarında çekilmiş görüntülerden oluşan vcd'lerin oynatıldığı bayan anonslu kaset dolduran dükkanların arasından sıyrılıp da merdivenleri tırmanınca gmk bulvarına ulaşırsınız. sağınızda tandoğan solunuzda kızılaya giden yolu bulursunuz.
 • bir bug olarak nitelendirilebilecek bir alt geçittir aslında burası. çünkü maltepe tarafından ulus tarafına yürüyerek gitmenin en kısa yolu burasıdır. resmen ankaranın boğaz köprüsüdür bu pislik mekan. aslına bakarsanız çok da fazla bilinmez veya pisliği yüzünden tercih edilmez.
 • sakarya'da rakı içip sarhoş olmak, sonra da emek'e eve kadar yürümek en büyük eğlencemizdi bir aralar. bu eğlencenin vazgeçilmez bir ritüeli de tandoğan çarşısına vardığımızda çarşının hemen yanındaki parka işemekti hep beraber. herkes çişini parka kadar tutardı. bazen bir taksici de gelir, az ötedeki ağacın dibine çöğdürerek bize eşlik ederdi. tandoğan çarşısı bu yüzden bana hep sidik kokusunu anımsatır.
 • 90'lı yılların başında, henüz ben lisedeyken sahaflar vardı burada. sakarya'da, olgunlar sokakta falan pek bir şey bulamayınca buralara gelir bakardım.

  yanii?..

  daha lise yıllarında dahi sahafları dolaşıp kitap arayacak kadar entelektüel, bilgili, kültürlü bir insanım. ayrıca 1.83 boyum, deniz yeşili gözlerim, ek olarak da kaslı ve diri bir vücudum var. evet? sözlük bayanları.. mesajlarınızı bekliyorum.