• muhabbet tikanirsa sorulur sorulmaz diye bir sey yok.
  • köylüdür. şehirde yaşıyorsa bile ruhu köylüdür. ufku köylüdür, ahlakı köylüdür, istenci köylüdür. sürdüğü kolonya, sıktığı parfüm bile tezek kokar, basitlik kokar, avamlık kokar.
  • barış manço'nun da zamanında hemşerim memleket nire şarkısı ile dile getirdiği sıkıntı.
  • siz taşra bir yerler söyleyene kadar tatmin olmayıp, sormaya devam eden tiplerdir. büyükşehirde doğup büyümüş olmanız onlar için asla yeterli olmaz; dedenizin dedesinin memleketine kadar sormaya devam ederler. onların gözünde sizin istanbullu/ankaralı/izmirli olmanız mümkün değildir, nedense. böyle tuhaf bir bağ kurma ihtiyaçları vardır.
  • beşinci kuşak istanbul doğumlu birisi olarak gerçek anlamda diyalog kurmakta zorlandığım tiplerdir.

+ memleket neresi?
    - istanbul
    + yok yok aslen nerelisin?
    - istanbul
    + baban nereli?
    - istanbul
    + deden nereli?
    - istanbul
    + dedenin babası nereli?
    - istanbul
    + dedenin dedesi nereli?
    - ıstanbul
    + dedenin dedesinin babası nereli?
    - bilmiyorum.
    + heh bak bir araştır orayı. sen oralısın.
    - dedemin dedesinin babası, ananın amı doğumlu olabilir. bence sen bir araştir.
  • nerelisin diye soran arkadaşa "biz kardeşiz. seninle aynı yerden geldik" demek lazım.

doğrudan "ananın ..." dememek lazım. denedim, hoş olmuyor böyle söyleyince.
  • bir insanın memleketinin neresi olduğu, nasıl bir şehirde veya aile yapısında büyüdüğü çok önemlidir, karakteri de ciddi anlamda etkilemektedir. ancak bu soruyu tanışır tanışmaz soran kişinin yüzeysel, sabırsız ve ön yargılı bir karakter çıkma olasılığı çok yüksek bir ihtimaldir. kafasındaki kalıplara göre insanları yargılamaya meyillidir veya size karşı çok yüksek değildir.
  • ön yargıyla insanlara yaklaşırlar.
  • şu herkesin entel dantel takıldığı ortamda bile ''adam çıkarmayan iller listesi'' diye başlık açıldı ve sayfalarca entry girildi. insan memleketini seçemez ama nasıl biri olacağına kendi iradesiyle karar verebilir. benim için şırnak'lı insan da aynı, izmir'li insan da.

tanışır tanışmaz memleket soran, uzun uzun memleket edebiyatı yapan, adam çıkmayan iller başlığına yazan kimse benim gözümde muhatap almaya değmez.

önyargıya gerek yok, tanırsın, sana göre olmadığına karar verirsen sohbeti bitirirsin. buna o kişinin memleketine bağlamamak lazım.

edit: entry bolca eksilenmiş. görün çaylak arkadaşlar, bunlar hep okumuş etmiş tipler bir de.
  • akıllı tiplerdir. bunu soranlara köylüdür diyeni mi ararsın, genellemeci diyeni mi, diyenlerin kütüğe baksan yozgattır. babası veya dedesi hayvan güden adam sanki bana parisien de millete tezek kokuyor diyor. (bkz: swh)
hesabın var mı? giriş yap